Česko získá od 1. října 2025 na čtyři roky pozici viceprezidenta Evropské investiční banky (EIB). Kdo se pozice ujme, zatím není jasné. Konkrétního kandidáta ještě bude muset vybrat vláda a následně schválit i Rada guvernérů EIB tvořená zástupci členských zemí této instituce Evropské unie.
„Jde o velký úspěch České republiky dosažený trpělivým vyjednáváním s partnery z naší konstituence, jehož závěrečná fáze trvala téměř rok. Naše vláda díky tomu nominuje českého zástupce do vedení největší světové multilaterální finanční instituce, která pomáhá nejen s financováním energetické transformace, digitalizací, rozvojem infrastruktury, ale bude hrát i klíčovou roli v poválečné obnově Ukrajiny,“ uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS.
Členské země Evropské unie jsou v EIB rozděleny do devíti skupin, takzvaných konstituencí.
Česko je v konstituenci se Slovenskem, Slovinskem, Bulharskem, Maltou a Kyprem. Nyní tuto konstituenci zastupuje ve vedení EIB Bulharka Lilyana Pavlovová, letos v říjnu ji nahradí zástupce Kypru. Za dva roky ho vystřídá český nominant.
Portfolio vybraného viceprezidenta určuje prezident EIB. Tím je v současnosti Němec Werner Hoyer, jemuž vyprší druhý mandát na konci tohoto roku.
Nejvážnějšími kandidáty do čela EIB jsou španělská vicepremiérka a ministryně hospodářství Nadia Calviňová, bývalý italský ministr financí Daniele Franco a dánská eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.
Česko mělo pozici viceprezidenta EIB zatím pouze jednou. V letech 2004 až 2007 jím byl Ivan Pilip.