Největší ruská banka Sberbank měla v prvním čtvrtletí podle mezinárodních účetních standardů rekordní zisk 357,2 miliardy rublů, v přepočtu zhruba devadesát sedm miliard korun. Společnost to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení a zároveň zlepšila prognózu návratu vlastního kapitálu na letošní rok.
Ruská centrální banka finančním ústavům nařídila po ruské vojenské invazi na Ukrajinu loni v únoru omezit zveřejňování informací. Sberbank tedy neuvedla pro většinu čísel meziroční srovnání, její šéf German Gref ale uvedl, že zisk za kvartál dosáhl rekordní výše.
„Dobré výsledky prvního čtvrtletí, odolnost úvěrového portfolia a vysoká provozní efektivita dávají důvod ke zvýšení naší prognózy návratnosti vlastního kapitálu pro rok 2023 na více než dvacet dva procent,“ sdělil Gref.
Banka uvedla, že čisté úrokové výnosy meziročně vzrostly na 562,8 miliardy rublů, čisté výnosy z provizí naopak za čtvrtletí klesly na 171,1 miliardy rublů, a to v důsledku přívalu transakcí ve stejném období loňského roku. Čistá úroková marže banky se vyšplhala na 5,78 procenta v důsledku normalizace výpůjčních sazeb. Centrální banka v loňském roce zvýšila svou základní úrokovou sazbu na dvacet procent, poté následovala série snižování sazeb až na současnou úroveň sedm a půl procenta.
Kromě toho, že je Sberbank v Rusku nejdůležitější bankovní institucí, stala se jedním z předních technologických hráčů v zemi a zaujímá stále důležitější roli. Sankce a odcházející konkurenti totiž vytvářejí na trhu mezery, které může zaplnit pouze několik firem, uvedla agentura Reuters.
Sberbank v loňském roce opustila téměř všechny evropské trhy, včetně České republiky. Jako důvod uvedla velký odliv hotovosti, ohrožení zaměstnanců a majetku kvůli západním sankcím. Sberbank je jednou z několika bank, které mají zakázaný přístup k mezinárodní platební síti SWIFT, což omezilo její bankovní aktivity v zahraničí.