Řada světových státníků v neděli odsoudila střelbu na bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, k níž došlo na jeho sobotním předvolebním mítinku v Pensylvánii a při níž byl Trump zasažen do pravého ucha. Dva lidé včetně střelce přišli o život. Čelní představitelé mnoha zemí vyjádřili zděšení, jednoznačně odsoudili politické násilí a popřáli Trumpovi rychlé zotavení. Útok odsuzují i čeští politici, odmítají zbraně i násilí.
Mluvčí generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese střelbu odsoudil a označil ji za „akt politického násilí“.
„Musíme se rozhodně postavit proti jakékoli formě násilí, která zpochybňuje demokracii,“ reagoval mezi prvními státníky světa japonský premiér Fumio Kišida.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na síti X uvedla, že je střelbou hluboce šokována, a popřála exprezidentovi, aby se rychle zotavil. Vyjádřila také soustrast rodině oběti z řad diváků. „Politické násilí nemá v demokracii místo,“ dodala.
Už v noci se vyjádřil také nový britský premiér Keir Starmer: „Jsme šokováni scénami z mítinku prezidenta Trumpa v Pensylvánii. Odsuzujeme co nejdůrazněji všechny formy politického násilí a posíláme v tuto chvíli přání všeho nejlepšího prezidentu Trumpovi a jeho rodině.“
Francouzský prezident Emmanuel Macron uvedl, že je v myšlenkách s Trumpem, který se stal obětí pokusu o atentát, a přeje mu brzké uzdravení. „Je to tragédie pro naše demokracie. Francie sdílí šok a rozhořčení amerického lidu,“ napsal Macron na síti X.
K atentátu na Trumpa se vyjádřil i slovenský premiér Robert Fico, který se v polovině května sám stal terčem atentátníka. „Kdyby útočník na D. Trumpa uměl slovensky, stačilo by, kdyby si přečetl Denník N, Sme nebo Aktuality, aby dostal chuť ‚dát do pořádku‘ neposlušného bývalého prezidenta USA. Scénář jako přes kopírák,“ napsal na Facebooku Fico, který má s některými slovenskými médii napjaté vztahy.
Federální úřad pro vyšetřování zatím motiv střelce nezjistil, střelbu ale vyšetřuje jako pokus o vraždu. FBI oznámila, že útočník, kterého po střelbě zneškodnila tajná služba, byl identifikován jako dvacetiletý Thomas Matthew Crooks z Pensylvánie. Podle evidence voličů byl registrovaným členem Republikánské strany.
Trump v neděli mezitím opustil po ošetření nemocnici v Pensylvánii a nyní je v New Jersey. Na sociálních sítích se objevily záběry, jak po přistání vystupuje ze svého letadla.
Australský premiér Anthony Albanese prohlásil, že událost je znepokojující a konfrontační, zatímco kanadský premiér Justin Trudeau řekl, že je z ní znechucen. „Politické násilí není nikdy přijatelné,“ dodal. Podobně se vyjádřili také vedoucí představitelé Thajska, Tchaj-wanu, Nového Zélandu a Filipín.
Podle nedávného průzkumu agentury Reuters/Ipsos se Američané obávají nárůstu politického násilí. Dva ze tří respondentů květnového průzkumu uvedli, že se obávají násilí, které by mohlo následovat po listopadových prezidentských volbách, v nichž se republikán Trump utká s demokratem Joem Bidenem. Současný prezident střelbu rovněž odsoudil a s Trumpem se po incidentu telefonicky spojil.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu uvedl, že ho střelba v Pensylvánii šokovala. Maďarský premiér Viktor Orbán, který se s Trumpem setkal tento týden při návštěvě Spojených států na summitu NATO, prohlásil, že se za bývalého prezidenta „v této temné hodině“ modlí.
Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva označil střelbu za nepřijatelnou a vyzval všechny demokraty, aby ji odsoudili. „Útok na bývalého prezidenta Donalda Trumpa musí všichni zastánci demokracie a dialogu v politice důrazně odmítnout. To, co jsme dnes viděli, je nepřijatelné,“ uvedl brazilský lídr.
Indický premiér Naréndra Módí označil Trumpa za svého přítele a popřál mu brzké uzdravení: „Důrazně odsuzujeme tento incident. Násilí nemá v politice a demokracii místo.“
Premiér Petr Fiala důrazně odsoudil útok na amerického prezidentského kandidáta a bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa. „Politika má být soubojem názorů, násilí v ní nesmí mít místo,“ uvedl na síti X. Trumpovi popřál brzké uzdravení. Útok na Trumpa odsoudili i další čeští politici, například předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová nebo předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. Předseda Senátu Miloš Vystrčil nazval útok ohavným činem. Na Trumpově sobotním předvolebním mítinku padlo několik výstřelů, po nichž zůstali dva mrtví včetně střelce. Sám Trump utrpěl zranění ucha.
„Přeji Donaldu Trumpovi a dalším zraněným rychlé uzdravení a lituji všech ztracených životů,“ napsal předseda Senátu. „V boji proti násilí je nutné se spojit a dát jasně najevo, že jeho jakékoliv projevy jsou pro nás naprosto nepřijatelné,“ dodal.
Pekarová Adamová uvedla, že se tento den zapíše do historie USA i celého světa černým písmem. „V demokracii máme projevovat své názory a postoje účastí ve volbách a verbálně, máme pro to řadu možností, nikoli však za použití zbraně, za použití násilí. Je mi líto oběti a vyjadřuji upřímnou soustrast pozůstalým i všem Američanům,“ sdělila předsedkyně Sněmovny.
„Šílené, každý normální člověk to musí odsoudit. Přeju mu rychlé uzdravení,“ uvedl na sociální síti X Babiš.
„Násilí do politiky nepatří. V žádné podobě, nikde na světě. Jednoznačně odsuzuji útok na Donalda Trumpa,“ sdělil ministr vnitra Vít Rakušan. Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský označil za nepřijatelné použití násilí k řešení politických sporů. Tento den považuje za další tragický den pro demokracii. I on popřál Trumpovi rychlé uzdravení. „Násilí do politiky nepatří, soupeříme s programem a hodnotami. Ale ne za zvuku střelby! Kdekoli,“ soudí ministr zemědělství Marek Výborný.
„Násilí vůči komukoliv, bez ohledu na to, zda s jeho názory souhlasím, nebo ne, je neakceptovatelné a odsouzeníhodné,“ napsala na síti X europoslankyně STAN Danuše Nerudová. Útok odsoudil i senátor a někdejší prezidentský kandidát Marek Hilšer. „Politici si ale také musí uvědomit, že radikalizací politiky, lhaním, podváděním, agresivním chováním a ohrožováním svobody vyvolávají běsy, které slabší nebo vyšinutí jedinci nemusí mít pod kontrolou. To se pak obrací proti celé společnosti,“ napsal.
„Odsuzuji násilí. Síla demokracie spočívá v síle argumentů a v respektu k pravidlům,“ napsal předseda senátního výboru pro zahraniční věci a rovněž bývalý prezidentský kandidát Pavel Fischer.