Čeští vědci přišli s průlomovým objevem, který může revolučním způsobem zlepšit kvalitu života milionů lidí a výrazně snížit náklady na zdravotní péči. Vyvinuli nový typ katetru – zařízení, které se běžně používá v medicíně pro zavádění do žíly nebo močové trubice. Zatímco běžné katetry mohou být pro pacienty nepříjemné, český vynález má ambici tuto zkušenost zásadně změnit.
Oproti běžným výrobkům na trhu je totiž novinka založená na vynálezu speciální trubice, která se při zavádění do těla člověka vybaluje a tím vytváří vnější plášť, který zůstává na místě a neposunuje se vůči vnější tkáni člověka. Nevzniká tak tlak a díky tomu se eliminuje bolestivost katetrizace a také se zásadně snižuje riziko nebezpečných infekcí. Nejde přitom jen o tvrzení autorů vynálezu, ale i o zkušenosti z praxe.
Testování v Motole
Objev, za kterým stojí Miroslav Svoboda a s nímž český patent spoluvlastní i prestižní Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd ČR, se z laboratoří přesouvá už i do prvních českých nemocnic. Princip autoeverzibilní, tedy vybalovací, trubičky se dá využít u různých lékařských aplikací, nejdál je nyní urinární katetr, který už testují lékaři v Motole, postupně se má dostat do dalších nemocnic.
Ambice českých vynálezců jsou ale mnohem větší, svůj objev si nechali patentovat v 55 zemích světa a se speciální trubičkou chtějí expandovat nejprve do Evropy a brzy potom i do dalších částí světa.
Když jeho spoluautor Miroslav Svoboda o katetru mluví, je na něm vidět, jak důležité pro něj tenhle zlepšovák, s jehož vývojem a uvedením na trh strávil dvanáct let, je. Rychle vyzdvihuje jeho výhody proti klasickým katetrům. “Naprosto klíčová je unikátní konstrukce vybalovací trubičky, díky které se při katetrizaci nepřenesou v těle pacienta bakterie tam, kam přirozeně nepatří a díky tomu se zamezí riziku infekce,” vysvětluje spoluautor vynálezu a zástupce společnosti Riocath Global Miroslav Svoboda.
Úleva pro pacienty, úspora pro nemocnice
Právě infekce je dnes při využití běžných katetrů poměrně častá, zhruba dvě třetiny bakteriálních infekcí, které lidé získají v nemocnicích, je důsledkem katetrizací. Využití inovativních trubiček tak má přinést úlevu a pomoc nejen pro pacienty, ale ve výsledku i úsporu peněz na další léčbu infekcí.
Nové urinární katetry, které se využívají pro cévkování lidí po operacích nebo při zranění páteře, testují lékaři v pražské nemocnici v Motole.
“Cévkování běžně probíhá tak, že proti odporu zasouváte katetr, což je nepříjemné, bolestivé a je tam možnost infekce. Proti tomu u katetrů od Riocath Global, které jsme zatím využili u desítek pacientů, nedošlo k žádné infekční komplikaci a všichni pacienti říkali, že se to obešlo bez nepříjemného efektu nebo bolesti,” popisoval svou zkušenost z praxe Jan Neumann, vedoucí lékař CHJIP Chirurgické kliniky 2. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice v Motole.
MUDr. Miroslav Svoboda, iniciátor projektu Riocath.
V nejbližších měsících by se výrobek měl dostat do dalších nemocnic v Česku. Většímu rozšíření má pomoct i rozjezd nové automatizované linky, díky které by se podstatně zvýšila výrobní kapacita. Dosud se katetry totiž kompletovaly ručně.
“Jakmile se etablujeme na českém trhu, budeme expandovat dál do Evropy” představuje plány Miroslav Svoboda. Trh pro využití urinární katetrů je přitom až překvapivě velký. Jen v Česku se ročně pro potřeby lidí s poraněním páteře využije kolem 30 milionů katetrů.