Budoucnost ekonomiky je nejistá. Světovými médii rezonují zprávy o blížící se recesi, počítají se dopady obchodních válek, a dokonce i naši největší obchodní parťáci už značně zpomalují.
Jak v této době uvažují o financích čeští byznysmeni a investoři?
Zdeněk Pohlreich, šéfkuchař a restauratér
V životě je čas peníze vydělávat a čas peníze utrácet a já mám rád ty časy oba. Velice důležité ale pro mě je, že na věci, které si chci pořídit, musím mít. A pokud už si někde půjčím, měl bych si být jistý, že to budu schopný vrátit. Všichni bychom se měli snažit udržet si vyrovnaný rozpočet a nespoléhat na to, že se o nás někdo někde postará, protože to se určitě nestane. Také je potřeba si stále uvědomovat, že všechny dobré časy se jednou otočí a že je dobré se jistit.
Gabriel Eichler, investor, Benson Oak
Měl jsem pocit, že je třeba alespoň částečně vypadnout z trhu a počkat na nějaké ochlazení. Už tři roky si myslím, že to bude špatné, ale pořád nic. Takže jsem neměl pravdu. Je to jako v těch vtipech o ekonomech — vědí, co se bude dít, jen nevědí kdy. Když budu mít pravdu až čtvrtý rok, už to nebude investiční zázrak. Zatímco já tři roky sedím na hotovosti, ostatní bohatnou, protože trh jde stále nahoru.
Jan Sýkora, Wood & Company
Naše portfolio dnes hodně orientujeme na kvalitní reality, které přinášejí stabilní a velice zajímavý výnos. Obecně očekávám pro evropský trh něco jako „japonskou dvacetiletku“. Ta je příznačná stárnoucí populací, relativně vysokým bohatstvím, nízkými úroky i inflací a velmi mírným až nulovým růstem.
Jakub Čanda, CVC Capital Partners
Osobně se na krizi nijak nechystám. Věřím v dlouhodobou investiční strategii. V horizontu deseti let se snažím mít lepší výnosnost než trh. Mám velmi koncentrované portfolio asi osmera akcií. Dělám v průměru jeden nákup ročně, za poslední tři roky jsem nic neprodal. Důležité je mít klid na neaktivitu, která vytváří lepší návratnost než přemíra aktivity. Nepanikařit.
Jana Sehnalová, La Française Forum Securities
I když v současné době se depozita zdají jako ztrátová záležitost (protože úrokový výnos z depozit je na nule nebo pod nulou), v situaci krize se hotovost jeví jako král všech investic.
Rychlý zdroj peněz zajišťují investice na akciových trzích v likvidních instrumentech. Co to znamená? Že některé nemovitostní fondy nabízejí okamžitou likviditu, stejné je to v případě akcií některých investorů a developerů, které se dají okamžitě zpeněžit. V současné fázi cyklu by investoři měli zpeněžit své profitabilní investice, proměnit je v hotovost, zajistit nutnou dávku diverzifikace a připravit tak kapitál – hotovost k investicím v novém ekonomickém cyklu v okamžiku, kdy se dostaví.
Obecná poučka zní, že člověk nesmí být chamtivý. Když už si investor hezky vydělal, ať si ten výnos zrealizuje, protože na přesný odhad a načasování trhu nemá čich ani ten nejchytřejší čaroděj.
Speciální zářijové číslo magazínu Forbes o investicích najdete na stáncích od 5. září.