Kdo dnes nepracuje s umělou inteligencí, tomu ujíždí vlak. V ČD Cargo o tom něco vědí, proto se rozhodli vyzkoušet AI asistenta pro vývoj vlastních aplikací. Na tenhle rychlovlak nasedli jako vůbec první firma v Česku, experti se ale shodují, že AI nástroje brzy ovlivní celý český byznys.
Rozepisovat se široce o tom, že umělá inteligence je trendem dneška, je zbytečné. Setkáváme se s ní denně, aniž bychom si to kolikrát uvědomovali. Ale tady nejde jen o zautomatizování procesů.
Největší tuzemský železniční nákladní dopravce ČD Cargo se spojil s technologickým lídrem SAP a nasadil jeho asistenta s generativní umělou inteligencí přímo do vývoje firemních aplikací. Tam, kde dřív byl potřeba tým lidí, nakonec stačil jeden zkušený vývojář.
„Potřebovali jsme zvýšit efektivitu vývojářských týmů, abychom dokázali vyvíjet rychleji více aplikací. Rozšíření vlastního vývojářského týmu či zapojení více vývojářů a SAP konzultantů se ukázalo jako finančně a organizačně náročné,“ vysvětluje Petr Drozd z ČD Cargo, proč se rozhodli pro SAP Joule.
Pionýři na železnici
Podle expertů se poptávka po AI asistentech rychle rozjíždí nezávisle na sektoru či odvětví. „Vnímáme zájem ze všech stran. Naši asistenti najdou uplatnění v energetických společnostech, telekomunikacích a samozřejmě v oblasti logistiky. To jsou vlastně naši nejtypičtější zákazníci,“ říká generální ředitelka SAP ČR Hana Součková.
Železničního giganta ČD Cargo motivoval k zavedení generativní AI zejména příliš zdlouhavý vývoj Fiori aplikací, tedy aplikací určených pro celé spektrum procesů v uživatelském rozhraní pro firemní informační systémy SAP.
Joule ukázal, že dokáže zkrátit čas na vývoj aplikace zhruba o polovinu, odvozovat její logiku na základě zadání prostřednictvím textových promptů a předcházet chybám, respektive si jich všimne dřív než při finálním testování.
To šetří čas vývojářům a posouvá inovace v byznysu tempem rychlovlaku. „Očekáváme profit z kontinuálních inovací a zapojení prvků AI do každodenního provozu. V naší strategii počítáme s tím, že budeme moci nové nástroje vyzkoušet, ideálně ihned. Rozhodně chceme dál prozkoumávat inovace, které SAP nabízí,“ pokračuje Petr Drozd z ČD Cargo.
Každý jednou bude mít AI asistenta
I když umělá inteligence zatím nedokáže zázraky, už dnes umí AI zcela převzít některé konkrétní úkoly. „Pořád jsme v adopční fázi, kdy se toho až tolik neděje. Nicméně kdybych měla začít jednoduchými věcmi, asistent pomůže shrnout e-maily, udělá zápis ze schůzky, zvládne jednoduché administrativní záležitosti. Už tohle vnímám jako velký bonus pro firmy,“ popisuje Hana Součková.
Ve finančním účetnictví může asistent zautomatizovat proplácení a zpracování faktur, aktualizovat účetní knihy při řešení nesrovnalostí, rozpoznat nesprávně vyplněné nebo chybějící faktury, zanalyzovat kontext a daný problém vyřešit.
Zjednodušeně řečeno by asistenti měli lidem uvolnit ruce i hlavy na důležitější úkoly. „V určité chvíli to budou ti hlavní hybatelé. Myslím si, že téměř každý z nás bude mít svého AI asistenta, který mu bude skutečně pomáhat,“ nastiňuje šéfka SAP ČR.
Dobře si rozmyslet, co vlastně chci
Nejde o nijak vzdálenou vizi, už teď existují konkrétní příklady, kdy zaměstnanci dostávají od umělé inteligence návod na to, co ještě nabídnout zákazníkovi, aby se obchod podařil.
Podle odborníků je ale důležité dobře si vybrat. Populární ChatGPT by také dokázal v řadě situací pomoci, ale jeho odpovědi nebudou tak fundované.
„Modelů a asistentů je dneska celá řada. Je potřeba si uvědomit, co má být jeho úkolem. Jestli od něj očekáváme hloubkovou analýzu, shrnutí, nebo vytvoření best practices,“ říká Hana Součková.
Každý jazykový model má totiž silnější, ale i slabší stránky. Špatná volba by pak firmě logicky nepřinesla očekávaný výsledek a umělá inteligence žádanou přidanou hodnotu.
„SAP Joule je zaměřený na podnikové aplikace a ekosystém SAP, má přímou integraci se stávajícími nástroji, a je tedy hluboce propojený s klíčovými firemními systémy,“ popisuje Milan Kryl, SAP vývojář Consulting Company Novasoft, která pilotní projekt ČD Cargo pomohla zrealizovat.
„To mu umožňuje poskytovat odpovědi na základě živých dat a v kontextu konkrétních podnikových procesů, což dovoluje snadnější implementaci přímých akcí, jako je vytváření workflow nebo generování reportů na základě aktuálních dat,“ doplňuje Kryl.
Výsledné aplikace tedy umí řešit široké spektrum činností, od práce s dokumenty až po generování popisků produktů na základě fotografií. „Z našeho pohledu tam neexistuje omezení, liší se jenom priority,“ dodává Milan Kryl.
Jeden master vládne všem
SAP perfektně využívá toho, že disponuje největším množstvím důsledně anonymizovaných podnikových dat, na kterých své jazykové modely cvičí. „Myšlenkou, která stojí za SAP Joule, je, aby se stal masterem všech asistentů, aby například propojoval všechna živá firemní data, dal jim tu správnou hodnotu,“ říká Hana Součková.
Objevovat nové možnosti, jak zefektivnit své fungování, je teď lákadlem pro všechny. „Nasazení asistentů je atraktivní nejen díky tomu, že je to trend. Firmy mají pocit, že by jim mohl ujet vlak. A ten se zrovna začíná rozjíždět. Kdo nebude AI pro vývoj používat, tak mu opravdu ujede,“ podotýká Milan Kryl z Novasoftu.
„Z pohledu manažerů a klíčových uživatelů jsou očekávání na úrovni generativní AI typu GPT nebo Copilota, potenciál je ale mnohem vyšší, a především využití je specializovanější. Důležité je nebát se to vyzkoušet a nečekat, až to udělá někdo jiný. Tisíckrát se spleteme, ale tisíckrát poskočíme kupředu. Ta zkušenost samotná je vždy ohromně cenná,“ doplňuje Vladimír Výborný, zkušený expert na digitalizaci či implementaci firemních systémů a konzultační ředitel BiQ Group, pod kterou CC Novasoft spadá.