Turecká centrální banka dnes šokovala finanční trhy snížením základní úrokové sazby o jeden procentní bod na třináct procent. Banka přikročila ke snížení úroků v době, kdy inflace v Turecku dosahuje téměř osmdesát procent a kdy je celosvětovým trendem uvolňování měnové politiky.
Centrální banka snížení úroků zdůvodnila potřebou podporovat růst domácí ekonomiky. Turecká lira na její rozhodnutí reagovala výrazným poklesem. Snížení úroků vzhledem k vysoké inflaci nepředpovídal ani jeden z analytiků oslovených agenturou Reuters.
„Nemám slov,“ řekl k dnešnímu rozhodnutí banky analytik Kieran Curtis ze společnosti Abrdn.
Centrální banka zatím v letošním roce držela základní úrokovou sazbu na čtrnácti procentech, v posledních čtyřech měsících loňského roku ji celkem o pět procentních bodů snížila. Toto uvolňování měnové politiky vyvolalo v Turecku měnovou krizi, která vedla k vzestupu inflace, uvedl Reuters.
Do snižování úrokových sazeb tlačí banku autoritářský prezident Recep Tayyip Erdogan, který doufá, že tak povzbudí hospodářský růst. Erdogan se považuje za nepřítele vysokých úrokových sazeb a v rozporu s tradiční ekonomickou teorií už dříve řekl, že vysoké úroky inflaci způsobují.
Turecká lira se v loňském roce vůči dolaru propadla o 44 procent, což prostřednictvím dražšího dovozu zvýšilo inflaci. Od začátku letošního roku turecká měna oslabila o dalších asi 27 procent.
Turecký statistický úřad začátkem srpna oznámil, že meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v zemi v červenci zrychlilo na 79,6 procenta ze 78,6 procenta v předchozím měsíci. Inflace v Turecku je tak nejvyšší od září 1998.