Konečně je jasno, Changpeng „CZ“ Zhao, zakladatel a bývalý šéf největší kryptoburzy světa, si za porušení pravidel proti praní špinavých peněz odsedí v americkém federálním vězení čtyři měsíce.

Zhao, jehož majetek Forbes odhaduje na 33 miliard dolarů, se tak pravděpodobně stane vůbec nejbohatším člověkem, jakého americké federální vězení kdy hostilo. Když k tomu přičteme, že jde momentálně o nejbohatší osobu blockchainového průmyslu, je to pro tamní vězeňský systém „pocta“ dvojnásobná.

CZ si za obcházení amerických zákonů a kontinuální porušování amerických pravidel proti praní špinavých peněz odsedí čtyři měsíce, což působí jako velká výhra obhajoby – je však otázkou, zdali to on sám vnímá podobně. Původně totiž obhajoba doufala, že zakladatel Binance odejde od soudu jen s podmínkou nebo domácím vězením.

Americké ministerstvo spravedlnosti původně chtělo, aby si zakladatel Binance odseděl tři roky. Vycházelo přitom ze Zhaova přiznání viny z loňského listopadu: CZ se v něm před americkým federálním soudem přiznal k porušení zákona o bankovním tajemství a doznal, že vědomě umožnil platformě porušovat federální zákony o sankcích a proti praní špinavých peněz.

„Zhaova porušení amerických zákonů neproběhla náhodou nebo nedopatřením. Učinil obchodní rozhodnutí, že porušování amerických zákonů je nejlepší způsob, jak přilákat uživatele, vybudovat svou společnost a namastit si kapsy,“ dočteme se v soudním dokumentu z 24. dubna.

K porušení amerických zákonů nedošlo náhodou nebo nedopatřením.

„Když se společnost Binance rozrostla do té míry, že se již nemohla skrývat před vládními regulacemi a orgány činnými v trestním řízení, Zhao a další vedoucí představitelé vyvinuli postup, jak obejít americké zákony pomocí manipulace a podvodu,“ pokračuje dokument.

„Zatímco vytvářeli veřejnou iluzi, že bude Binance hrát podle pravidel, Zhao a další vedoucí představitelé realizovali plán, jak udržet nejlukrativnější zákazníky z USA na svých stránkách, aby zajistili, že společnost Binance bude nadále těžit ze své americké zákaznické základny, aniž by dodržovala americké zákony,“ dočteme se dále.

Trest, ve kterém figuruje číslo čtyři, nese i jistý nádech ironie a možná naděje. Čtyřka totiž v dnes již okřídleném seznamu čtyř doporučení, s nimiž měli podle Zhaa uživatelé kryptoměn vstupovat do roku 2023, značila ignorovat „strach, nejistotu a pochybnosti“ (zkráceně FUD) a falešné zprávy.

CZ na tento čtvrtý bod následně mnohokrát odkázal ve svých tweetech tím, že lakonicky zmínil číslo čtyři nebo zveřejnil svoji aktuální selfie, na které drží čtyři prsty. Ze symbolu čtyřky se tak stal v kryptosféře populární mem.

Je čtyřměsíční trest přiměřený a jak si stojí ve srovnání s verdiktem vůči byznysovému parťákovi CZ a později jeho rivalovi Samu Bankmanu-Friedovi, zakladateli burzy FTX?

Zhao předně za své prohřešky částečně zaplatil již loni v listopadu. Tehdy musel rezignovat na funkci generálního ředitele svého byznysového dítěte a vzdát se všech dalších možných funkcí ve firmě po dobu tří let.

Kromě toho se musel v rámci urovnání jako osoba zavázat zaplatit pokutu padesát milionů dolarů. Samotná Binance pak byla nucena souhlasit s tím, že za „pochybení“ v podobě praní špinavých peněz, spiknutí za účelem provozování nelicencovaného obchodu s převody peněz a porušení sankcí zaplatí pokutu 4,3 miliardy dolarů.

CZ se navíc dobrovolně vydal všanc americké legislativě tím, že se osobně dostavil již na začátku soudu do Spojených států i s vědomím, že ho Američané pravděpodobně již nepustí zpátky, což se později potvrdilo.

Rozsudek nicméně přišel zhruba měsíc poté, co byl jiný zakladatel miliardového kryptopodniku, Sam Bankman-Fried, odsouzen k pětadvaceti letům vězení. Chtě nechtě se tak nabízí srovnání – ve výši trestů je obrovský nepoměr.

Ospravedlňují jednotlivé okolnosti tak diametrálně odlišné verdikty, nebo svou roli sehrála hlavně magická moc peněz? Bankman-Fried měl totiž v době svého odsouzení už hlavně závazky a někdejší dolarový miliardář již žádným signifikantním kapitálem nedisponoval. Jen těžko se tedy mohl z katastrofy, která se na něj valila, pořádně vyplatit.

V rozdílném verdiktu amerických soudů přesto rozhodovalo něco úplně jiného. Hlavní potíž v případě „hráče“ Bankmana-Frieda spočívala v jeho vyhýbání se přijetí odpovědnosti za své činy, což mu soudce opakovaně vyčetl. Příliš zřejmě nepomohlo ani to, že SBF na lavici svědků celkem nepokrytě lhal.

Povaha jeho zločinů navíc spočívala v sáhnutí na něco, co tvoří kulturní pilíř Spojených států: nedotknutelnost soukromého vlastnictví. I proto nakonec nevypadá pětadvacet let vězení, jež si od soudu odnesl, až tak nepřiměřeně.

My jsme tvoje budoucnost
Vydání Forbesu My jsme tvoje budoucnost

Sám CZ se sice ve sporu s Američany, který se táhl od roku 2018, snažil léta tvrdošíjně hájit pozici Binance, ale když došlo loni v listopadu na lámání chleba, hned zkraje přiznal vinu, s úřady plně spolupracoval a přijal odpovědnost.

Americká Komise pro cenné papíry a burzy ve své občanskoprávní žalobě tvrdí, že Binance směšovala finanční prostředky, což je stejný přečin, jakého se dopustila i FTX. I zde je ale podstatný rozdíl: v případě Binance kvůli tomu nepadlo jediné obvinění z krádeže prostředků.

Může se Zhaovi podařit dobrým chováním krátký trest ještě zkrátit? Příliš pravděpodobné to není. Myslí si to alespoň Sam Mangel, který pracuje jako vězeňský poradce. „Zdá se, že CZ nebude moci využít žádných programů pro započítání odsloužených hodin a že si zřejmě odsedí celých sto dvacet dní ve federální věznici,“ uvádí znalec prostředí.

„CZ si svůj trest odpyká v zařízení s nízkou ostrahou, nikoli ve vězeňském táboře s minimální ostrahou, který by byl k dispozici ve srovnatelných případech a trestech. Je to proto, že CZ není americkým občanem. I když to pro něj bude nepříjemné, věřím, že zůstane v bezpečí a nebude vydírán,“ dodává.

Sám Zhao nicméně vypadá s rozsudkem smířený. „Chtěl bych všem poděkovat za péči a podporu, ať už psaním dopisů, nebo jakoukoli jinou formou,“ uvedl na platformě X.

„Všichni pro mě hodně znamenají a drží mě při síle,“ konstatoval směrem ke svým příznivcům. Bývalý šéf největší kryptoburzy světa také naznačil, že další kapitolu svého života věnuje vzdělávání. A začíná s tím hned, jak dokazuje jeho nedávno spuštěný projekt Giggle Academy.