Jsme sice pevně přesvědčeni, že za úspěchem řady mužů v žebříčku 100 nejbohatších lidí Česka 2020 stojí mimořádně schopné ženy s podnikatelskými vlohami, oficiálně se jich však mezi první stovkou letos objevuje stejný počet jako vloni: šest.
Každá z nich má v úspěšně rozjetém podnikání jasný majetkový podíl a zároveň ho přímo řídí nebo alespoň v minulosti řídila.
Které Češky patří do elitního miliardářského klubu a co se u nich za poslední rok událo nového?
Nejbohatší ženou i pro letošek zůstává na 45. místě s 5,8 miliardy korun spolumajitelka předního evropského výrobce železničních soukolí Bonatrans. Druhým, minoritním akcionářem ve firmě je její manžel Aleš Cechel.
Manželé si díky předchozím ziskům Bonatransu letos na jaře vyplatili příjemnou dividendu ve výši 370 milionů korun, budoucnost jejich působení ve společnosti je však stále nejistá – Komárková dlouhá léta řeší spor se svým otcem Karlem Komárkem, který tvrdí, že ho o společnost připravila.
V roce 2018 lichtenštejnský nejvyšší soud rozhodl, že se majetkové poměry v Bonatransu mají vrátit do stavu před rokem 2010.
Druhá nejbohatší Češka vlastní poloviční podíl v největším českém výrobci alternativních energií Bohemia Energy. Tu druhou polovinu drží její manžel Jiří Písařík, který je zároveň i tváří firmy, protože Hana Písaříková se veřejného zájmu straní.
Celkové jmění manželů jsme letos spočítali na 7,3 miliardy korun, a Haně Písaříkové z něj tedy náleží 3,65 milardy. Manžele vedle jejich tří dětí a společného byznysu spojuje také obhospodařování jezdeckého areálu Horse Park Kamenný dvůr, který před dvěma lety získali od rodiny muže číslo 19 v našem letošním miliardářském žebříčku Tomáše Krska.
Se třemi miliardami korun se na třetí příčce i pro letošní rok umístila Petra Kutnarová, bývalá manželka šéfa největších českých stavebnin DEK Víta Kutnara. Kutnarovi úspěšný byznys budovali společně a navzdory rozchodu v osobním životě zůstali partnery v tom pracovním – na fungování společnosti se oba stále aktivně podílejí.
Stavebninám se vloni i letos zatím dařilo, ještě v prvním pololetí DEK rostl obratem meziročně o 10 procent.
Rodinný podnik ICOM Transport, který patří mezi největší dopravní uskupení v Evropě, řídila Kateřina Kratochvílová spolu se svou mladší sestrou Evou od roku 2004, kdy alespoň oficiálně obě převzaly otěže z rukou svého otce Zdeňka Kratochvíla. Ten se však letos do vedení vrátil a Evu na postu místopředsedkyně představenstva vystřídal.
Majetek rodinného byznysu s Kateřinou Kratochvílovou jako hlavní akcionářkou a šéfkou v aktuálním žebříčku odhadujeme na tři miliardy korun.
Zakladatelka a duše největšího českého prodejce koupelnových a kuchyňských řešení SIKO už sice operativní řízení předala svým třem dětem, pořád je však ve firmě aktivní a její hlas má velkou váhu. I proto patří úspěšná podnikatelka dlouhodobě ve Forbesu nejenom do žebříčku nejbohatších Čechů, ale také mezi nejvlivnější ženy.
Jaroslavě Valové a její rodině letos mezi nejbohatšími Čechy patří 82. místo s 2,9 miliardy korun.
Napůl se svým manželem Františkem Fabičovicem vlastní a řídí největšího výrobce sanitární techniky v Česku Alca plast. Jejich společné podnikání prosperuje, společnost má za sebou rekordní rok s tržbami 1,6 miliardy korun, a navíc chystá investice v Praze i v Rusku.
Majetek manželů jsme pro letošek odhadli na 5,1 miliardy korun, na Radku Prokopovou tedy připadá 2,55 miliardy. Radost oběma dělá i jejich valtické vinařství Obelisk a obora stejného jména.