„Hanspaulka, Ořechovka, Bubeneč, Troja či Podolí,“ vyjmenovává top pětku nejžádanějších pražských lokalit na trhu s luxusními rezidenčními nemovitostmi Jan Kolář, Lead Broker ve společnosti Czech Republic Sotheby’s Int. Realty. Tradičním vilovým evergreenům dlouhodobě sekunduje samotné centrum české metropole nebo Karlín.
Hlavně v klidu
S preferovanou lokalitou, tedy nejdůležitějším kritériem při koupi luxusního bydlení, však během posledních dvou let zamíchala pandemie. Přesun pracovní komunikace do on-linu a lockdowny vyžádaný home-office mění nejen životní priority Čechů, ale i představy o tom jak a kde žít.
„Část našich klientů natolik unavila protipandemická opatření, že změnili své nároky na bydlení. Už nechtějí žít v bytech v rušných částech města. Že jde o celosvětový trend potvrzuje i výzkum ze 77 zemí světa v nejnovější globální zprávě naší společnosti, “ říká Kolář.
„Klienti stále častěji poptávají nemovitosti buď v širším centru Prahy nebo v jejím blízkém okolí, v dojezdové vzdálenosti. Žádají zdravější prostředí blíž parkům a přírodě. Důležitým aspektem je i klid na práci z domova. A to se promítá i do požadavků na dispozice domu. V kurzu je oddělená pracovna v klidné části nemovitosti, už běžným standardem je domácí wellness,“ dodává.
Ideální plocha luxusního bydlení je mezi 400-700 m², na minimálně tisícimetrovém pozemku. Čím dál více českých klientů zohledňuje kromě špičkově zpracovaného interiéru i unikátnost architektonické hodnoty. Často rozhoduje míra soukromí a bezpečí i charakter okolní zástavby. „To vše má vliv na konečnou cenu nemovitosti,“ podotýká Kolář.
Prémiovému bydlení může odpovídat i byt vhodný k rekonstrukci s výhledem na Pražský hrad a Vltavu na Masarykově nábřeží nebo k nastěhování připravené moderní bydlení na pražských Hřebenkách či v okolí Prahy, například v Roztokách.
Pro nejnáročnější klientelu má Sotheby’s Int. Realty v nabídce kromě preferovaných lokalit v hlavním městě i mimopražská honosná sídla jako je historická vila Hielle v Krásné Lípě, nebo vilu Koretz v Karlových Varech.
Pandemie zaúřadovala i v dalších trendech a nárocích zákazníků ochotných investovat do vlastního bydlení i desítky milionů.
Mladí Češi
„Klasický předsudek, že se majiteli luxusních nemovitostí v Česku stávají nejčastěji cizinci dlouho neplatí,“ upozorňuje Kolář. „Zájem kupujících ze zahraničí během posledních dvou let klesl a Češi dnes tvoří už přes 85 % naší klientely. Navíc se posouvá i věková hranice a kupující jsou stále mladší,“ říká Kolář.
V české pobočce mezinárodní sítě realitních kanceláří dnes prý běžně jednají s lidmi pod třicet a u vybraných nejdražších nemovitostí nejsou výjimkou zákazníci kolem pětatřiceti.
Diskrétnost především
Aby v české pobočce Sotheby’s Int. Realty vyšli vstříc zákazníkům, kteří si chtějí chránit soukromí či mají velmi náročné a specifické požadavky na bydlení, zůstávají některé nabídky nemovitostí nezveřejněné a nabízí se tzv. off-market.
Tato forma prodeje se týká i řady nemovitostí, které jsou často dlouhodobým rodinným majetkem, ke kterému mají vlastníci silný osobní vztah a velice jim záleží, aby nemovitost našla vhodného nového majitele. Chtějí proto svou nemovitost prodat s maximální diskrétností a nepřejí si, aby byla kdekoliv zveřejněna.
„Jednou z našich hlavních předností je portfolio důvěryhodných a prověřených zájemců, které s nabídkou takto výjimečných nemovitostí oslovujeme přímo. Ve většině případů jde o velmi vytížené osoby, které nečekají, až se objeví inzerát na internetu,“ komentuje Elena A. Proklov, manažerka pro marketing a komunikaci.
„Ctíme soukromí našich klientů a proto se našimi transakcemi jen málokdy veřejně prezentujeme,“ dodává Proklov. Už dnes touto formou prodají každou čtvrtou nemovitost a zájem o off-market prodej roste.
„Prodávající klienti navíc velice oceňují naši pomoc při stanovení možné hodnoty jejich majetku a jsou často mile překvapeni jeho zhodnocením,“ doplňuje Kolář.
Rostoucí ceny
„Nehledě na výši inflace a rostoucí ceny materiálů i práce, poptávka po luxusních nemovitostech v Praze dramaticky převyšuje nabídku. Co se týče cen samotných nemovitostí, klesající trend rozhodně neočekáváme,“ uzavírá Jan Kolář.