Stejně jako v téměř každé jiné oblasti technologií bude i ve vývoji chytrých telefonů umělá inteligence bezpochyby nadále klíčovým hybatelem inovací. AI bude něčím, čím se výrobci smartphonů budou snažit odlišit své produkty na trhu, který je v poslední době poněkud homogenní.
Průlomy v technologii displejů, baterií a designu však budou i nadále naše všudypřítomné elektronické společníky posouvat do vyšších sfér. Podívejme se na hlavní trendy, které budou v nadcházejících dvanácti měsících ovlivňovat svět chytrých telefonů.
Hlasoví asistenti pohánění LLM
Asi nejvýznamnější aplikací umělé inteligence v rámci ekosystému chytrých telefonů bude pokračující přidávání funkcí LLM (jazykových modelů) do AI asistentů, jak jsme mohli vidět letos při integraci Apple Intelligence do Siri a spojení Google Gemini s Androidem.
To znamená, že můžeme očekávat, že konverzační schopnosti našich telefonů budou stále přirozenější a více připomínající lidský dialog, zejména s tím, jak se v chytrých telefonech začnou objevovat prvky technologií, jako je pokročilý hlasový režim ChatGPT.
Uživatelský zážitek poháněný umělou inteligencí
Kromě hlasových funkcí poháněných jazykovými modely budeme i nadále svědky toho, jak umělá inteligence zkvalitňuje uživatelský zážitek jemnějšími způsoby, jako je prodloužení výdrže baterie, optimalizace úložiště a zlepšení funkce fotoaparátu.
Vzhledem k tomu, že vývojáři a výrobci stále hledají inovativní způsoby, jak zlepšit uživatelské rozhraní, předpokládám, že budeme svědky posunu směrem k prediktivnějším případům použití. Zařízení budou schopna předvídat chování uživatelů a intuitivně alokovat zdroje personalizovanějším způsobem.
Soukromí a bezpečnost
Jakmile se zvýší schopnost našich telefonů dozvědět se o nás díky skenerům a senzorům více, stanou se pro náš život ještě důležitější a poroste i význam jejich zabezpečení. Letos jsme se dočkali inovací, jako je schopnost detekce krádeže, která je schopna automaticky zabezpečit zařízení v momentě, kdy se náhle vzdálí od svého majitele.
Můžeme očekávat, že bude pokračovat vývoj funkcí využívajících šifrování, biometrii a umělou inteligenci přímo v zařízení, jejichž úkolem bude ochrana cenných dat, jež uchovávají.
Ne až tak chytré telefony
Očekávám, že se zvyšujícím se počtem uživatelů, kteří trpí přehlcením funkcemi, bude pokračovat zájem o úzkou, ale rostoucí oblast základních „hloupých“ telefonů. Tato minimalistická zařízení jsou navržena tak, aby snížila dopad mnoha rušivých vlivů funkcemi nabitých telefonů na život uživatelů. Nebo aby jednoduše poskytla bezpečné zařízení, jehož ztráta či krádež nebude znamenat, že majitel prakticky přijde o celý svůj život!
Cenově dostupnější multidisplejové telefony
Dvouobrazovkové displeje jsou na trhu už nějakou dobu, a letos Huawei představil první (velmi drahý) model se třemi obrazovkami. Tento trend rozšiřování plochy displeje bez zvětšení samotného zařízení ukazuje, že mezi uživateli chytrých telefonů je zájem o větší displeje a inovativní design, i přesto, že současné modely jsou drahé. Je tedy pravděpodobné, že se v blízké budoucnosti dočkáme nástupu levnějších modelů.
Udržitelnost ve výrobě a designu chytrých telefonů
Na rostoucí obavy spotřebitelů o životní prostředí reagují výrobci zaváděním udržitelnějších postupů v průběhu celého životního cyklu svých výrobků. Apple a Samsung zvýšily podíl recyklovaných materiálů ve svých zařízeních a tento trend bude pravděpodobně pokračovat i v roce 2025.
Zejména společnost Apple uvedla, že plánuje do letošního roku dosáhnout stoprocentního využití recyklovaného kobaltu ve svých bateriích. Můžeme také pozorovat přechod k většímu používání modulárních dílů, jako jsou baterie a obrazovky, které lze snadno vyměnit, aby se zlepšila opravitelnost a recyklovatelnost, což zvyšuje životnost výrobků.
Lepší technologie baterií
Nový vývoj v technologii baterií bude i během roku 2025 přetvářet uživatelský zážitek z chytrých telefonů. Výrobci, včetně Samsungu, pracují na vývoji polovodičových baterií, které výrazně zvýší životnost a rychlost nabíjení napájecích článků používaných v našich zařízeních. Jsou také méně náchylné k přehřívání a mohly by vyřešit bezpečnostní problémy a snížit poruchovost baterií.
Očekává se, že Apple v roce 2025 představí zcela nový model baterie, který si sám navrhne a který nabídne výrazně lepší výkon. Můžeme také předpokládat průběžná postupná vylepšení, například lepší bezdrátové nabíjení a správu baterie pomocí umělé inteligence.
Vylepšená konektivita
Zatímco mnoho oblastí stále čeká na to, až bude moci využívat výhod 5G sítí, další pokročilá síťová řešení slibují, že v blízké budoucnosti způsobí revoluci v používání chytrých telefonů. Jednou z hlavních inovací je zavádění satelitních sítí – nejznámější je Starlink Elona Muska –, jejichž cílem je zajistit globální mobilní širokopásmové pokrytí.
Díky tomu by se mobilní pokrytí mohlo rozšířit i do nejodlehlejších oblastí planety a zároveň by mohlo zajistit odolnost v případě technologických poruch nebo přírodních katastrof v oblastech, které jsou v současnosti dobře propojeny.