Energetická společnost MND podnikatele a podle žebříčku Forbes i třetího nejbohatšího Čecha, Karla Komárka, dokončuje nejhlubší vrt v Česku za posledních třicet let. Nachází se nedaleko obce Krumvíř na Břeclavsku a otevírá nové možnosti pro objevení významného ložiska ropy a plynu na jižní Moravě.
Vrt by měl být dokončen v druhé polovině června a pak budou následovat analýzy, na základě, kterých se rozhodne, zda se začne s těžbou. Projektová hloubka činí 4340 metrů a na místě pracuje vrtná souprava Bentec 350, která se zvládne dostat i šest kilometrů pod zem.
Průzkumný vrt Krumvíř 3 je v kategorii, která se označuje „High risk – high reward“. Tedy počítá s významným s rizikem, že vrt zůstane „suchý“, ale zároveň se sází na potenciálně velký výnos v případě nálezu uhlovodíků.
Geologický výzkum v oblasti Krumvíře začal již v 70. a 80. letech minulého století, kdy proběhly geofyzikální průzkumy a takzvaná 2D seismická měření, na ně navázalo v roce 1990 modernější 3D seismické měření, které se pak v následujících letech doplňovalo pokročilejšími metodami.
„V loňském roce jsme v Česku, Rakousku a na Ukrajině uskutečnili deset průzkumných a ověřovacích vrtů a letos máme v plánu provést dvanáct vrtů v těchto třech zemích a investovat 1,6 miliardy korun. Jsme aktivní v těžbě nejen na Moravě, ale dlouhodobě se nám daří kontinuálně zvyšovat objem těžby plynu na západní Ukrajině v oblastech Girská a Tynivská,“ říká Jana Hamršmídová, ředitelka MND Energy a členka představenstva MND Group.
„Výborné hospodářské výsledky z posledních dvou let podporují rozvoj naší činnosti, nejen v klasické těžbě, ale i v zavádění nových technologií,“ dodává Jana Hamršmídová.
Loni dosáhla skupina MND provozního zisku 806 milionů korun, tržby byly 55,7 miliardy. Největší podíl na tržbách měl velkoobchod s energiemi (43,9 miliardy), následovaný prodejem elektřiny a plynu koncovým zákazníkům (7,6 miliardy).
Tržby z vytěžené ropy a plynu dosáhly přes tři miliardy. Za práci vrtného kontraktora skupina utržila 550 milionů korun a tržby za skladování plynu činily 414 milionů.
MND se v poslední době soustředí také na obnovitelné zdroje energie. Skupina připravuje projekty v oblasti bateriových úložišť a výroby zeleného vodíku. Právě ve vodíku, který je označován jako „palivo budoucnosti“, vidí MND Energy velký potenciál, a proto hledá příležitosti k investicím do těchto progresivních technologií.
Skupina MND se zaměřuje na různé oblasti v rámci energetického sektoru: maloobchodu, velkoobchodu, skladování plynu, službám vrtného kontraktora a v neposlední řadě těžbě ropy a plynu a výrobě energie z obnovitelných zdrojů. Kromě Česka působí MND také na Ukrajině, v Německu, Maďarsku, Itálii či Rakousku.