Sport přináší velké příběhy a generuje ještě větší peníze. Pro ty, které nebaví šajtle, bekhendy a smeče, ale zajímá je propojení sportu s byznysem, je naše nová rubrika Branky, body, dolary. Dnes o hodnotě nového klubu NBA i o hodnotách, kterou tenistky přisuzují duševnímu zdraví a jezdci formule 1 zase vlastní morální integritě.
Nejvíc peněz = největší hvězda? Určitě ne
Možná si čtenáři Forbesu vzpomenou, že když jsme letos sestavovali žebříček nejlépe placených sportovců země, Češi z NHL šli v pořadí dolů. Neznamenalo to ani tak jejich zchudnutí jako spíš pohled na to, jak v nejlepší hokejové soutěži planety vznikají smlouvy.
Platový strop činí 82 milionů dolarů, právě proto přichází kombinatorika. Vedení musí kalkulovat s tím, jak jsou na tom ostatní, skládá sumy vedle sebe. Případně se s hráči domlouvá na nerovnoměrném rozložení platu do více let. Nejlepší český kanonýr David Pastrňák tak v minulé sezoně vydělal čtyři miliony dolarů, v té současné už je na sumě 6,8 milionu.
Stávající ročník NHL se rozeběhl v noci na středu a jméno muže, který vydělá nejvíc ze všech, překvapí. Je jím s platem 14,5 milionu dolarů švédský obránce Erik Karlsson, což je sice božsky nadaný technik, který občas svým umem před soupeřovou brankou předčí i útočníky, ale zároveň hokejista spíš na sestupu. Jeho celku San Jose Sharks se poslední roky nedaří a sám Švéd, i vinou zranění, zdaleka nepřipomíná své někdejší já.
V čele žebříčku je právě kvůli nastíněnému strukturování smluv: průměrně zatěžuje klubovou pokladnu „jen“ 11,5 milionu dolarů, teď mu ale na konto reálně přijde o tři miliony více. Jeho smlouva z roku 2019 je pravidelně řazena mezi ty nejméně prozřetelné, ba až břídilské. Švédovi zbývá ještě šest dalších sezon a šance na to, že se vrátí do dřívější superformy, se pomalu rozpouštějí jako led v létě. Vylepší mu nový ročník renomé?
Chcete do NBA? Stačí drobnost…
Teď není řeč o hráčích, ale o klubech. NHL zrovna přivítala nový celek Seattle Kraken a expanzi nevylučují ani basketbaloví kolegové. Finanční srovnání soutěží prozradí následující cifry: Seattle zaplatil vstupní poplatek 650 milionů dolarů, adept na NBA si má připravit 2,5 miliardy dolarů!
Debata ožila tím, že komisař NBA Adam Silver v týdnu připustil, že mezi hlavní adepty na nové členství by patřil i celek z Las Vegas: „Pokud se rozhodneme pro rozšiřování, rozhodně patří na seznam.“
Proč ale podmiňovací způsob? Právě kvůli případné vstupní sumě. Silver letos v lednu uvedl, že mu „vzhledem k průměrné valuaci celku NBA přijde jako opravdu nízká“, což zní poměrně fanfarónsky.
Obzvláště ve srovnání s tím, že třeba Joe Tsai, spoluzakladatel čínského gigantu Alibaba, v roce 2019 zaplatil za celek NBA Brooklyn Nets 2,35 miliardy dolarů, což byla největší částka vynaložená na nákup profesionálního sportovního týmu v severoamerické historii.
Nováček v soutěži by tak jen za vstup do NBA zaplatil víc než Tsai za celý tým. Ani příklad z minulosti nesedí, naposledy platili Charlotte Bobcats (dnes Hornets) v roce 2004 zlomkových 300 milionů dolarů.
Vegas zářivě vstoupilo do NHL, hned v premiérové sezoně 2017–18 hrálo finále, a hokej díky tomu expanduje v pouštním státě Nevada. Zároveň je fakt, že proti basketbalu jde o výrazně menší byznys, a tak si Silver může dovolit licitovat. A čekat na někoho ještě bohatšího než Tsai.
Šampionka: Je o. k. nebýt o. k.
Nejlépe vydělávající sportovkyní planety je tenistka, která poslední dobou prakticky nehraje. Japonka Naomi Ósaka veřejně připustila psychické potíže a chybí i nyní na prestižním turnaji v americkém Indian Wells.
Právě tam se jiná šampionka poslední doby rozhodla na téma znovu upozornit. Vítězka Roland Garros Iga Swiatek totiž věnovala padesát tisíc dolarů, tedy přes milion korun, právě na podporu duševního zdraví. Vhodnou neziskovku mají polské tenistce pomoci vybrat fanoušci.
„Jak napsal Michael Phelps, je o. k. nebýt o. k.,“ citovala Swiatek plaveckou ikonu a nejúspěšnějšího olympionika dějin, který se rovněž potýkal s vleklými psychickými problémy.
Ji samotnou zase inspirovala legenda přímo z oboru, slavná tenistka Venus Williams, která letos stejnou oblast podpořila dokonce rovnými dvěma miliony dolarů. Což patrně nebude souhra náhod, právě tenis je totiž považován za jeden z mentálně nejnáročnějších sportů.
A stojí nám ty peníze za to?
Tak se ptá čtyřnásobný šampion formule 1 Sebastian Vettel. I v době energetické krize totiž na Arabském poloostrově ropa a zemní plyn stále generují dost peněz na to, aby sem přitáhly ty nejlepší sportovní spektákly, mezi něž formulová klání nadále patří.
V listopadu se tak pojede premiérově Velká cena Kataru, naváže na ni historicky první závod v Saúdské Arábii a ročník se zakončí ve Spojených arabských emirátech. Především první dvě zmíněné země jsou adepty na využívání takzvaného sportswashingu, tedy na vylepšování si image pomocí sportu.
„Je jasné, že máme finanční zájmy, ale máme i morálku? Je možné říci určitým věcem ne, nebo si prostě každý velký deal zaslouží ano?“ ptá se Vettel. „Sice všude roztáhneme červený koberec s hezkými hesly, ale někdy si situace žádá víc než jen slova, chce to činy,“ dodal v narážce na to, že jedním ze sloganů F1 je We Race As One podporující LGBT komunitu.
Buď jak buď, Katar má podepsáno do roku 2032.