Nejlepší investicí loňského roku, alespoň co se týká investičních fondů, se stal smíšený fond ze skupiny J&T s přesným názvem J&T Bond CZK. Jeho hodnota stojí především na střednědobých firemních dluhopisech a ‒ jak říká jeho portfolio manažer Martin Kujal ‒ „na investičních nápadech skupiny J&T“.

Vyplývá to z analýzy Fincentrum & Forbes, na jejímž základě se každoročně vyhlašuje cena Investice roku 2017. „Gratuluji vítězovi a vůbec všem fondům, které dokázaly v dnešních podmínkách uspět,“ uvedl zakladatel a šéf Fincentra Petr Stuchlík.

„Letos jsme posuzovali celkem 631 otevřených investičních fondů, ať už domácích či zahraničních, které jsou v Česku určené k veřejné nabídce,“ dodal hlavní analytik Fincentra Josef Rajdl.

Podle něj o úspěšnosti fondů v uplynulém roce rozhodovaly hlavně dva zásadní vlivy: posílení koruny, které snižovalo výnosy fondů v cizích měnách, a stále ještě pokračující boom cen akcií. Jinak řečeno, akcie vynášely, ale výnosy ukrajovala posilující česká koruna.

Přesto dokázal nejlepší akciový fond – Parvest Equity Japan Small Cap, který se zaměřuje na investice do menších a středních japonských firem – vydělat téměř 17 procent čistého.

Z čistě dluhopisových fondů se potom nejlépe vedlo ČS korporátnímu dluhopisovému otevřenému podílovému fondu. Součástí analýzy je také vyhlášení divoké karty Forbesu. Ta pro letošek míří do jihovýchodní Asie, kde se očekává pokračující robustní růst ekonomiky, a tedy i tamních firem. Forbes proto volí ASEAN Fund z rodiny fondů Fidelity.

Oceněné fondy:

1. Progresivní dluhopisový fond 2017

ČS korporátní dluhopisový otevřený podílový fond (ISIN: CZ0008472230)
Hrubý tříletý výnos (p. a.): 4,04 %
Nadvýnos (p. a.): 1,49 %
Nadvýnos/riziko: 0,66

Fond zaměřený na dlouhodobé zhodnocení investic do podnikových, bankovních, komunálních i státních dluhopisů z rozvíjejících se zemí Evropy, Středního východu a Afriky. Doporučená doba investice je horizont alespoň tří let. Podílový fond je plně zajišťován proti měnovému riziku. Jeho správcem je Erste Asset Management.

2. Akciový fond 2017

PARVEST EQUITY JAPAN SMALL CAP (ISIN: LU0069970746)
Hrubý tříletý výnos (p. a.): 21,06 %
Nadvýnos (p. a.): 16,91 %
Nadvýnos/riziko: 0,92

Akcie menších japonských firem jedou. Díky tomu významně zhodnocoval svěřené prostředky také druhý největší podílový fond na světě zaměřený na menší firmy (dobře, zas tak malé nejsou, jde o společnosti s velikostí pod zhruba 4 miliardy dolarů).

„Sešly se dva důvody. Akciím se ve světě obecně dařilo a japonská ekonomika prochází téměř strukturální změnou. Nejde přitom jen o intervence japonské centrální banky. Ekonomika, a spolu s ní i firmy, se opravdu mění. Menší japonské společnosti se navíc snaží vracet investorům peníze přes dividendy,“ komentuje úspěch Jan Maňák z BNP Paribas Investment Partners.

Parvest Equity Japan Small Cap byl založen už v roce 1997 a investuje aktuálně do 151 titulů.

3. Smíšený fond 2017

J&T BOND CZK smíšený otevřený podílový fond (ISIN: CZ0008473634)
Hrubý tříletý výnos (p. a.): 5,55 %
Nadvýnos (p. a.): 2,31 %
Nadvýnos/riziko: 1,20

Pokud jste uvěřili investičním nápadům skupiny J&T, které s sebou vždy nesou DNA českých miliardářů, neudělali jste loni chybu. Smíšený fond J&T Bond CZK, který se specializuje na držení především firemních dluhopisů, dosáhl nadvýnosu 2,3 procenta, a stal se tak zároveň vítězem hlavní ceny: Investice roku 2017. Co všechno nakupoval?

„V současné době jsou zde výrazně zastoupeny dluhopisy realitního holdingu CPI, držíme zajištěný dluhopis provozovatele lyžařských středisek TMR a dluhopisy energetického holdingu EPH. Mezi naše investice patří i bondy Emma Gamma, která drží podíly v několika evropských loterijních společnostech,“ uvádí jeho portfolio manažer Martin Kujal.

4. Divoká karta Forbesu

ASEAN FUND (ISIN: LU0261945553)

Zkušená portfolio manažerka Gillian Kwek už několik let pevnou rukou řídí fond, který investuje do zemí, jako je Singapur, Thajsko, Malajsie, Filipíny a Indonésie. Na tamních burzách nejvíce nakupuje firemní akcie ASEAN Fund, náležející do rodiny Fidelity, jenž si loni připsal zhodnocení 26 procent.

Největší váhu v portfoliu přitom mají finance, průmysl, spotřební zboží a nemovitosti. Světová banka nedávno potvrdila pozitivní odhady na výkon ekonomik zemí jihovýchodní Asie i v letošním roce, přičemž očekává růst regionu o 6,2 procenta.

Dopředu ho táhne export, zdravý trh práce a sází na něj dlouhodobě také splátkový Home Credit s kořeny v Česku. Ve Forbesu se držíme toho, že Divoká karta má být trochu divoká. A doplňujeme, že neslouží jako investiční doporučení, ale má informovat o zajímavých fondech s neobvyklou strategií.


Jak se fondy hodnotí:

Kritéria pro hodnocení fondů
Do širšího výběru byly zahrnuty všechny fondy, které splňovaly dvě podmínky: jsou v Česku oficiálně registrované od roku 2013 a jsou běžně dostupné, tedy žádné výlučné kluby kvalifikovaných investorů, ale klasický retail.

Hrubý výnos
Zásadní kritérium pro hodnocení fondu označuje to, kolik fond vydělá bez zohlednění vstupních a výstupních poplatků.

Nadvýnos
Počítáme čistý výnos, což je hrubý výnos očištěný o poplatky (většina fondů nemá výstupní, zato vstupní ano), který se pak ze tříletého hodnoticího období převádí na průměrnou roční hodnotu. Nadvýnos dostaneme tak, že od průměrného čistého výnosu se odečte bezriziková výnosnost neboli výnos, na který by běžný retailový klient dosáhl na bezpečné investici (pokud by investoval do termínovaných vkladů nebo státních dluhopisů pro občany).

Poměr nadvýnos/riziko (Sharpeho poměr)

Ukazuje podíl nadvýnosu k volatilitě a je klíčovým kritériem pro hodnocení fondů. Čím je výsledná hodnota poměru vyšší, tím je výhodnější poměr rizika a výnosu.