Průsvitné stavby jsou dávným snem lidstva. Už německý filozof Friedrich Nietzsche předvídal, že architektura budoucnosti bude transparentní a bude se vznášet. Průhledná střecha, která se zvenčí tváří jako běžné stavení, by tak do jeho představ zcela jistě zapadla, byť by zřejmě sám pochyboval, zda nejde jen o bláhové přání.
Teď už však není třeba pochybovat. Právě takové transparentní střešní tašky se totiž zrodily pod rukama architekta Přemysla Kokeše a jeho týmu ze společnosti Nebesys. Jde o první systém na světě, který dokáže proměnit šikmou střechu, která je zvenku k nerozeznání od té běžné, v kompaktní průhlednou plochu s panoramatickým výhledem.
Díky tomu nejenže uvidíte skrz střechu ven, ale také se prosvětlí váš interiér a zároveň při tom zůstane zachováno vaše soukromí. Přemysl Kokeš tyto střešní krytiny poprvé použil v Litomyšli už před jedenácti lety a později byly také instalovány v Mikulově na střeše Hotelu Desatero, kde je dodneška v tichosti testoval.
Takhle vypadají průhledné střechy při pohledu z venku.
Jeho jméno dost možná znáte. Byl to totiž právě Přemysl Kokeš, který letos v květnu skrz svou další firmu Amplla slavil designový úspěch za plochý štítový hasicí přístroj. Ten byl oceněn i v mezinárodní soutěži iF Design Award, ve které nikdy předtím žádný český designér ani výrobek v téměř sedmdesátileté historii soutěže neuspěl.
Plochý štítový hasicí přístroj. První vynález Přemysla Kokeše.
Verze s krycím štítem.
„Jde o první střešní systém na světě, který je z vnější strany běžnou střechou a zevnitř je průhledný, což přináší mnoho příležitostí. Především chrání volnou nezastavěnou krajinu. Zní to zvláštně, ale možnost vystavět potřebné prostory na nevyužitelných půdách a nad již stojícími budovami vede ke snížení potřeby stavět nové domy na předměstích,“ říká autor systému, architekt a vynálezce Kokeš.
Dodává pak, že atraktivita takového řešení střech spočívá i v tom, že člověka přivede nad horizont událostí a odkryje mu střešní krajinu v celé šíři. Zároveň umožňuje pod střechami vybudovat prostory izolované proti vodě i dešti, ale také vytvářet vzdušný prostor střešních zahrad, které jsou ukryty před zraky okolí.
Aby toho nebylo málo, na výběr je dokonce mnoho typů krytin jako například prejz, bobrovka nebo brněnka. Což mimo jiné také umožňuje využít půdní prostory v památkových zónách měst.
Kokešův vynález kromě toho zajišťuje větrání interiérů několika přímými systémy i rekuperací a momentálně celý tým společnosti pracuje také na tom, aby střecha nerozeznatelná od běžných střech byla schopna ohřívat vodu, a dokonce i vyrábět elektřinu.
„Zvykli jsme si mít nad hlavou tmavý strop a neprůhlednou střechu, naše průhledná střecha ale nabízí jedinečné scenerie a záplavu světla, i když náhodou nemáte ideální polohu pro výhled do krajiny,“ říká Zuzana Ambrožová, kreativní ředitelka společnosti.
Tašky jsou tvořeny perforovaným hliníkovým lakovaným, nebo ocelovým smaltovaným plechem. Může jít o transparentní tašky, šablony, nebo falcované plechy, které jsou k nerozeznání od těch běžných, historických, a přesto propouštějí světlo. Fungují pouze jako stínění s redukci přímého slunečního záření o sedmdesát až sto procent. Do interiéru se tak dostane difuzní světlo pocházející především z jasu oblohy.
„Vysoké kontrasty mezi přímým sluncem a stínem jsou nepříjemné. Nebesys dává dostatek difuzního světla rozprostřeného po veliké ploše a eliminuje kontrasty na minimum. Světelné podání je netradiční, velice jemné a svým charakterem připomíná pobyt pod korunami stromů. Stínění zajišťuje lepší tepelnou pohodu v létě a tepelně izolační skla zase dostatek tepla v zimě,“ dodává CEO společnosti Pavel Janyška.