Nejstarší destilérka v Evropě s více než pětisetletou tradicí stojí v Prostějově. Palírnu U Zeleného stromu přes dekádu vlastní selfmade podnikatel a dřívější nejmladší šéf ČKD Milan Hagan. Teď do rodinného byznysu zapojuje své děti.
Nasládlá vůně zrající whisky a také dubu. To je to první, co pohladí vaše čichové buňky, když vstoupíte do rozlehlých sklepních prostor lemovaných obrovskými sudy. V nich tiše zraje alkohol, který se dle staletých receptur ve správný okamžik změní ve Starorežnou, v sudu stařenou slivovici nebo v poslední době oceňovanou Starou žitnou mysliveckou.
Jsme v prostorách pravděpodobně nejstarší destilérky v Evropě – v palírně U Zeleného stromu s kořeny sahajícími až do roku 1518, kdy pan Vilém z Pernštejna udělil právo vyrábět slad a pálit kořalku majitelům domu U Zeleného stromu v samém centru Prostějova. Ten stojí necelý kilometr od současných prostor bývalého pivovaru Binko, kam se palírna tehdy pod názvem Prostějovská Starorežná přestěhovala v 50. letech minulého století.
„Uvažovali jsme, jestli nedáme sudy ven, protože všude v zahraničí jsou sudy používané na zrání ušlechtilého destilátu ve stodole venku. Ale pak jsme si řekli ne. Zde se tento osvědčený postup zrání destilátů ve stabilním prostředí sklepů uplatňuje po staletí, a tak to tak necháme i do budoucna,“ říká vysoký a statný muž, hlava rodinného klanu Haganových Milan Hagan.
Právě jemu už déle než dekádu patří druhý největší výrobce lihovin v Česku s více než 600milionovými tržbami po očištění o spotřební daň a dnes do rodinného byznysu postupně zapojuje své děti. „Ani jedno nechtělo pracovat ve firmě. Ale dozrály k tomu, že je to pro ně přitažlivá alternativa,“ říká otec čtyř dětí v rozmezí od 21 do 33 let a usměje se přitom na nejstarší z nich, dnes již vdanou dceru Lucii Libra.
Ta už šestým rokem pracuje v marketingu firmy a v dubnu čerstvě usedla do představenstva palírny. „Teď si budu muset vědomosti ještě více rozšiřovat. A je to samozřejmě větší zodpovědnost,“ říká usměvavá černovláska ke své nové roli.