Největší švýcarská banka UBS převezme v záchranné operaci zhruba za tři miliardy franků, téměř 73 miliard korun, svého dlouholetého rivala Credit Suisse, jehož problémy začaly ohrožovat finanční systém. Banky to v neděli uvedly na společné tiskové konferenci se zástupci vlády, centrální banky a regulačních úřadů. UBS za menšího konkurenta zaplatí svými akciemi. Jde o jednu z největších transakcí svého druhu v bankovním sektoru za desítky let, která dá dohromady dvě největší banky ve Švýcarsku.
Na posílení likvidity poskytne švýcarská centrální banka až 100 miliard franků, tedy 2,4 bilionu korun, jako pojistku. „Převzetím Credit Suisse bankou UBS jsme nalezli řešení, které zajistí finanční stabilitu a ochrání švýcarskou ekonomiku v této výjimečné situaci,“ uvedla centrální banka.
Švýcarský prezident Alain Berset řekl, že zachránit Credit Suisse tak, aby přežila bez pomoci jiné banky, už kvůli ztrátě důvěry nebylo možné. Podle ministerstva financí je zvolené řešení nejméně bolestivé pro Švýcarskou konfederaci i pro její daňové poplatníky, než by byla jiná varianta.
„Vítáme oznámení, že švýcarské úřady podpoří finanční stabilitu,“ uvedli ve společném prohlášení šéf americké centrální banky (Fed) Jerome Powell a ministryně financí Janet Yellenová. Snahu podpořit finanční stabilitu ocenila i britská centrální banka. Prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová uvedla, že ECB je připravena podpořit banky z eurozóny, ale po záchraně Credit Suisse předpokládá, že trhy se zklidní.
Credit Suisse, která vznikla v roce 1856, doplatila na chybná rozhodnutí manažerů v minulosti a také na skandály ve svém investičním bankovnictví. Vaz jí zlomila až krize důvěry z tohoto týdne, kdy klienti začali ve velkém vybírat vklady. Banka patří k největším správcům majetku na světě, služby poskytuje především bohatým jednotlivcům a je považována za jednu ze třiceti systémově důležitých bank v globální finanční architektuře. Je druhou největší bankou ve Švýcarsku.