Jaromíra Tesaře, podle žebříčku Forbesu dvacátého nejbohatšího Čecha, v médiích nepotkáte. Rodák ze Svitav se jim striktně vyhýbá a věnuje se byznysu své společnosti Energo-Pro.
Ta staví vodní elektrárny po celé Evropě a letos na podzim připojí do sítě dvě další: Alpaslan 2 a Karakurt v Turecku. Jejich zprovoznění proběhne podle plánu i navzdory pandemii, která na jaře znesnadnila dopravu technologií na místo.
„Obě nové vodní přehrady jsme začali napouštět letos,“ hlásí mluvčí společnosti Hana Hikelová. „Karakurt na začátku roku, Alpaslan v květnu. U druhé jmenované jsme před nedávnem dokončili 103 metrů vysokou sypanou hráz, nejvhodnější pro místní seismologické podmínky.“
Energetika sice patří k odvětvím, která světová krize tolik nezasáhla, ale do výsledků společnosti se pandemie samozřejmě promítá.
„Průmysl je klíčovým odběratelem energie a pokles jsme tam samozřejmě zaznamenali,“ potvrzuje Hikelová. „Vyšší spotřeba domácností ho nemohla nahradit, což se v určité míře projevilo i v pololetních hospodářských výsledcích skupiny. Navzdory pandemii jsou ale velmi dobré,“ dodává.
Provozní ziskovost EBITDA dosáhla 60 milionů eur za první pololetí letošního roku, což představuje meziroční pokles o 6,8 procenta. Nehrál v tom roli ale pouze covid-19. „Obecně nebyly v Bulharsku, Gruzii ani v Turecku ideální hydrologické podmínky,“ uvádí důvody horších tržeb Hikelová.
Společnost musí elektrárny zapojit letos, aby získala zvýhodněné garantované výkupní ceny elektřiny. „V prvních pěti letech bychom díky tomu mohli prodávat za 86 dolarů na megawatthodinu u elektrárny Alpaslan 2 a 96 dolarů za megawatthodinu u elektrárny Karakurt. Tarif je rozdílný kvůli výhodnějším podmínkám turecké vlády, pokud vyrobíte turbíny nebo generátor v Turecku. U Karakurtu jsme splnili obojí.“
Když společnost započítá předpokládanou výrobu elektřiny, mohla by z obou elektráren v prvních pěti letech utržit zhruba 520 milionů dolarů. Alpaslan 2 by měl totiž ročně vyrobit 850 GWh a Karakurt 340 GWh.
Spolu s nimi provozuje Energo-Pro v Turecku celkem sedm elektráren, v Gruzii patnáct a v Bulharsku čtrnáct. Z pohledu instalovaného výkonu je to doposud 1242 MW, na Turecko připadá více než třetina. „Vodní díla Alpaslan 2 i Karakurt jsou v současnosti největšími českými investicemi v oblasti vodní energetiky,“ dodává výkonný ředitel skupiny Energo-Pro Pavel Váňa.
Alpaslan 2 (na úvodní fotografii) je umístěna na řece Murat a v elektrárně budou instalované čtyři Francisovy turbíny s celkovým instalovaným výkonem 280 MW. Přehrada má rozlohu 55 km². Karakurt je umístěna v povodí řeky Aras, bude mít o turbínu míň a celkový instalovaný výkon dosáhne 99,5 MW.
Přehrada zabírá plochu „jen“ 14 km², ale její sypaná hráz s asfaltovým jádrem dosahuje úctyhodné výšky 137 metrů. Na výstavbu hráze bylo potřebova 6,4 milionu kubíků navezené horniny. Jen pro představu: jde o 360 tisíc naložených nákladních aut.
U nás provozuje Energo-Pro vodní elektrárny v Litoměřicích a Brandýse nad Labem a kromě výroby zelené energie se zabývá i distribucí. V Gruzii je dokonce největším distributorem – dodává energii zhruba 88 procentům obyvatel.
V Bulharsku obsluhuje zhruba třetinu území a celkem má v obou zemích 2,5 milionu zákazníků a po světě necelých 10 tisíc zaměstnanců.