Jitka Schmiedová prošla za svoji kariéru několika velkými korporacemi – pracovala v českém Vodafonu, dlouho byla v České spořitelně a později se dostala do mezinárodních struktur v mateřské Erste Group. Dnes sedí v nizozemském Haagu na pozici personální ředitelky NN Investment Partners a ve skupině s majetkem kolem 260 miliard eur má na starosti zhruba tisíc lidí. 

Ze své pozice se už před lety rozhodla pomáhat dalším ženám. Mentorku dělá v Česku i v Nizozemsku, ať už v organizovaných programech, jako je třeba Odyssey zakladatelky Muriel Anton, nebo zkrátka radí kolegyním a dalším ženám „za pochodu“. Za více než 30 let své praxe pozoruje, jak se (nejen byznysový) svět vůči ženám posunul. 

info Manažerka NN Investment Partners radí dalším ženám s kariérou.
Manažerka NN Investment Partners radí dalším ženám s kariérou.

Když na začátku 90. let začínala v Česku pracovat v mezinárodních firmách, neexistovaly prakticky žádné ohledy. „Ženy se prostě musely podřídit rytmu firmy a nějak si to zařídit,“ vzpomíná. Mít chůvu se podle ní nenosilo a řada žen kolem ní působila unaveně, uštvaně, podrážděně, což se odráželo i v týmu. „Žen bylo v managementu málo, a pokud už tam byly, chovaly se často jako sólistky, které měly co dělat samy se sebou a o podporu ostatních se moc nezajímaly, často se k ostatním ženám chovaly jako sokyně. Některé dokonce kariéru vzdaly, protože nechtěly snášet dlouhodobý tlak,“ popisuje Schmiedová. 

Dnes třiapadesátiletá manažerka naopak udělala v určité fázi své kariéry opačné rozhodnutí – rozhodla se mít kariéru, ale nemít děti. Dílem kvůli tomu, že se necítila na to, naplnit na 100 procent všechny role, které se od žen ve společnosti očekávají (pracovní, mateřská, partnerská). I pro otevřenost v této otázce platí za uznávanou mentorku.

Jako HR ředitelka dnes považuje za samozřejmá různá korporátní opatření. Žen na exponovaných místech přibylo, i kvůli nedostatku talentů, který firmy pocítily s rostoucí ekonomikou. V západních kulturách, jako je Nizozemsko, se rodičům automaticky nabízejí flexibilní úvazky (například středy odpoledne jsou volné pro čas s rodinou) a fungují jesle už pro kojence. 

„Pod povrchem podpory žen v byznysu jsou ale stále některé háčky,“ upozorňuje Schmiedová. Proto sepsala sérii rad, které podle ní pomáhají ženám, ať už pracují kdekoli. 

Buďte samy sebou

Dejte si práci a odpovězte si na otázku, kdo vlastně jste, co je pro vás důležité a co vám dává energii, v jakém prostředí prosperujete a v jakém ne. Ujasněte si, co v životě opravdu chcete, a udělejte si svou volbu. Pak si ověřte, že na to máte sílu. Vše má svoji cenu a jsou i těžké momenty, kdy člověk musí svoji volbu ustát. Není to fér, ale žena k tomu vzhledem k mnoha rolím potřebuje hodně zejména duševní síly. Ne každá na to má. Ale téměř každý v našich kontinentálních podmínkách může žít podle svých představ i se vymykat hlavnímu proudu. Nikdo nemá právo soudit, co je správný či špatný model.

Nesnažte se být perfektní

Na ženy je tlaku až dost a velkou část si přiděláváme samy. Ambiciózní schopné ženy chtějí dělat vše perfektně. I tak je váš výkon lepší než většiny ostatních. Myslete na to. Muž odevzdá průměrnou práci a je za hvězdu. Žena odevzdá výbornou práci a nikdo si toho moc nevšimne nebo to považuje za samozřejmost. Nepřidělávejme si zbytečně starosti.  Změna stojí za to, i když to na ní chce denně pracovat s tímto cílem. 

Nesnažte se kopírovat muže

Energie muže a ženy je jiná a každá má svou cenu. Buďte svá. Oblékejte se jako žena, ciťte se tak. Je zbytečné plýtvat energií na přebírání modelu, který není autentický. Vždycky se divím, jak obyčejná rada pomáhá. Často mě ženy vyhledávají jen pro duševní podporu, potřebují si někde normálně popovídat, poplakat, obejmout, protože si nosí hodně věcí v sobě s jakousi krycí pracovní maskou ve stále silném světě mužů.  

Jste-li v prostředí, kde vám není dobře, změňte to

Svět okolo nás by se měl měnit k lepšímu, nejde to ale tak rychle. Když nám  něco silně a dlouhodobě v životě nevyhovuje, můžeme to většinou změnit sami. Je to tvrdé, ale účinné. Dnes už máme na vybranou. Sama jsem tím opakovaně prošla. A stojí to za to, i když je to zkraje těžké!