Německo musí vzhledem k vývoji světové ekonomiky po uvalení amerických cel co nejrychleji obnovit svou konkurenceschopnost. Agentuře Reuters to v pondělí řekl pravděpodobný budoucí německý kancléř Friedrich Merz. Hospodářské otázky nyní musejí být podle tohoto konzervativního politika hlavním bodem jednání o vytvoření nové vlády, která v pondělí vstoupila do závěrečné fáze.
„Situace na mezinárodních akciových a dluhopisových trzích je dramatická a hrozí, že se bude dál zhoršovat,“ uvedl Merz. „Je proto mimořádně naléhavé, abychom co nejrychleji obnovili mezinárodní konkurenceschopnost Německa,“ dodal.
Merzova konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) v pondělí zahájily další kolo jednání o vytvoření koaliční vlády, které by mělo být podle některých účastníků závěrečné.
Merz v minulosti avizoval, že chce mít po únorových volbách vládu složenou do Velikonoc. Německá média v posledních dnech informovala, že neshody mezi jednajícími stranami panují kromě některých hospodářských otázek také v oblasti daní či migrace.
Evropské akcie na začátku týdne prudce klesají v reakci na rozsáhlá americká cla, jež minulý týden oznámil prezident Donald Trump. Minulý týden americký prezident oznámil plošné desetiprocentní clo prakticky u veškerého zboží dováženého do USA. Od středy 9. dubna pak Spojené státy začnou u dovozu z vybraných zemí vybírat i takzvaná reciproční cla, která jsou vyšší a která v případě Evropské unie činí dvacet procent.
O reakci na americká cla v pondělí v Lucemburku jednají také ministři průmyslu a obchodu zemí Evropské unie. Německý ministr hospodářství Robert Habeck před jednáním uvedl, že se Evropa nesmí nechat zastrašit. „Na politiku strachu můžeme reagovat jen silou,“ řekl.
Foto Profimedia
Americký prezident Donald Trump ve středu představil takzvaná reciproční cla. Začnou platit od středy 9. března.
Německo, které je největší evropskou ekonomikou, se potýká s hospodářskými problémy delší dobu, loni zaznamenalo druhý rok v řadě pokles hrubého domácího produktu (HDP).
Řada českých firem je přitom na výkonu německé ekonomiky závislá. Hospodářský institut Ifo v březnu snížil odhad letošního růstu německého hospodářství na dvě desetiny procenta, do té doby počítal s růstem o čtyři desetiny procenta.
Aktualizovanou bilanci vývoje německého hospodářství chtějí ekonomické instituty představit na tiskové konferenci ve čtvrtek. Ekonomové z institutu Deutsche Bank Research Marc Schattenberg a Robin Winkler už v pondělí uvedli, že Německo zřejmě čeká třetí rok hospodářského poklesu v řadě, pokud se ukáže, že takzvaná reciproční cla uvalená Spojenými státy jsou dlouhodobá.