Na první pohled to vypadá jako malá linka na výrobu aut – až na to, že tady na ocelových podvozcích s kolečky nevyrůstají škodovky, ale sofistikovaná nemocniční lůžka.
Zbyněk Frolík pozoruje cvrkot kolem několika výrobních stanovišť, u kterých desítky pracovníků v rouškách šroubují kovové díly postelí a montují do nich motory, a spokojeně se usmívá. „Tahle postel míří do Kataru,“ vezme do ruky dokumentaci k jedné z postelí a luští čárový kód.
Jsme v průmyslové zóně na okraji Slaného, kde má jednu ze svých tří tuzemských fabrik společnost Linet, největší evropský výrobce nemocničních lůžek. Frolík, třetinový vlastník a 45. nejbohatší Čech, už sice firmu na denní bázi neřídí, jenže teď ho detaily zajímají víc než obvykle.
Linet totiž vlivem řádění koronaviru ve světě zažívá nejhektičtější období za 30 let své existence, a zatímco spousta tuzemských firem v posledních týdnech trpěla a bojovala o přežití, Frolíkova společnost patří naopak mezi ty, které během krize nestíhají a řeší úplně opačné starosti.
„Na co jsou ty nafouknuté pytle?“ ukazuje Frolík trochu rozladěně ve skladu na igelitové pytle navrchu postelí. Odpověď, že jde o ochranu proti poškození při převozu, ho zjevně moc neuspokojí. „To znamená, že kamiony jezdí z poloviny prázdné? Tohle zkontrolujte,“ zlobí se.
Linet teď jede na plný plyn, takže není prostor na chyby. Na začátku epidemie vzrostla poptávka po jeho postelích o 50 procent a od české firmy je najednou chtějí všude tam, kde epidemie udeřila nejsilněji – v Itálii, ve Španělsku, v Británii a velké zakázky přicházely i ze Saúdské Arábie.
„Normálně teď míváme slabší období, březen až září děláme 40 procent byznysu, mnohem silnější je u nás konec a začátek roku. Takže normálně bychom se teď zbavovali 150 agenturních zaměstnanců, ale místo toho jsme jich naopak 150 sháněli. Otočilo se to během 14 dní,“ říká Frolík. „Rozjet fabriku, aby vám za šest týdnů vyráběla o 50 procent víc, byl majstrštyk.“
Jen v závodě, ve kterém teď spolu stojíme, pracuje aktuálně 147 zaměstnanců, což je o 22 víc, než by jich tady běžně v květnu bylo. Z jedné směny se už provoz ve většině výroby zvedl na dvě směny a od začátku června se v Linetu přejde dokonce částečně na třísměnný provoz. Zrušena je i celozávodní dovolená, kterou si normálně zaměstnanci povinně vybírali v červenci…
„Doteď jsme měli rekordní měsíc loňský prosinec, kdy jsme vyrobili 13 tisíc lůžek. Červen nebo červenec to ale stoprocentně překonají,“ nepochybuje Zbyněk Frolík, jehož firma dnes zvýšila výrobu až na téměř 400 lůžek denně. Celkem jich letos vyrobí zřejmě víc než 120 tisíc.
Podobný nápor na výrobu prý za 30 let, co Linet existuje, ještě nezažil. Nezpůsobily ho ani předchozí epidemie SARS a MERS – místo viru mu paradoxně nejvíc „zavařil“ v roce 2006 tehdejší venezuelský diktátor Hugo Chávez, který si tehdy přes Kubu objednal z Linetu šest tisíc postelí.
„Jednou z našich předností je, že dokážeme dodat cokoli, komukoli, kdykoli, kamkoli, za jakoukoli cenu. Vždycky jsme byli pružní. Český člověk byl flexibilní, byl schopný pracovat přesčas, tím jsme rychle doháněli velkou konkurenci v zahraničí,“ přemýšlí Frolík.
V řeči peněz to teď znamená, že Linet za první kvartál, tedy tři měsíce od dubna do června (fiskální rok v Linetu začíná a končí v březnu), počítá s rekordním obratem 90 milionů eur, tedy téměř 2,5 miliardy korun, celkový obrat by se z loňských 287 milionů eur měl letos dostat určitě přes 320 milionů eur. Jinými slovy, Frolík věří, že letos prodá lůžka za víc než 8,6 miliardy korun.
„Normálně víme, co bude zhruba dalších šest týdnů. Teď máme práci naplánovanou až do 10. září, to jsem také nezažil,“ kroutí hlavou Frolík. „Otázkou je, co bude na podzim. Přijde druhá vlna? Nebudou už nemocnice dostatečně zásobené?“ pokládá si nahlas klíčové otázky.
Mezi ty přitom patří ještě jedna, se kterou nás Frolík také o hodinu dřív přivítal: Jak mám vlastně o úspěchu Linetu mluvit? Abyste pochopili, Frolík je ve schizofrenní situaci. Kdykoli se ve světě děje nějaká zdravotní kalamita, je to tragédie, ale pro Linet i obrovská byznysová příležitost.
„Ruce jsem si rozhodně nemnul. Považuji to za velký problém. Mám spoustu kamarádů mezi uznávanými lékaři a ti všichni se shodují v tom, že dopady koronaviru budou mnohem horší než jen udávaný počet zemřelých. Zastavení běžné péče způsobí v konečném důsledku víc lidského utrpení a škod než celý koronavirus dohromady,“ připomíná Frolík.
„Navíc tahle krize nakonec stejně dolehne dřív nebo později na všechny. U nás se to projeví tak, že státy a jejich vlády nebudou mít tolik peněz, začnou šetřit a na nové nemocniční vybavení nikdo mít nebude. Třeba už teď cítíme, že v Itálii by nakupovali dál, ale nemají peníze,“ dodává Frolík s tím, že právě kvůli nejisté situaci se chce začít víc a víc orientovat na pronájem lůžek.
Ten začíná být stále větším trendem – nedávno tak Linet získal obří zakázku na 10 let od britské společnosti Barts Health, která za pronájem lůžek zaplatí celkem 20 milionů liber.