Obliba alternativních investičních nástrojů v Česku roste a do fintech rybníčku nedávno přibyla další platforma Sype.to, která nabízí možnost vydělávat na konkrétních developerských projektech. Stojí za ní holding Českomoravská unie developera a investora Šimona Vorla.
Sype.to chce v první fázi nabídnout drobným investorům možnost podílet se na developerských projektech firem z holdingu. Jde třeba o rekonstrukci prodejny ve východočeských Skřivanech s cílovou částkou čtyři miliony a ročním výnosem 10,61 procenta nebo o výstavbu rezidenčního projektu v Rokytnici v Orlických horách s cílem 14 milionů a výnosem 9,11 procenta ročně.
Projekty Vorlovy skupiny navíc nebudou na Sype.to samy. „Nebráníme se vstupu dalších společností, první poptávky už máme. Budeme ale klást velký důraz na maximální prověřování firem i projektů. Přes náš právní i technický tým projdou jen nabídky, které budou dobře spočítané, zajištěné a budou dávat smysl,“ konstatuje CEO Sype.to Petr Rys.
U nemovitostí chce ale platforma zůstat. „I v případě, že půjde o firmy mimo holding, do projektu investujeme primárně my. Investorovi potom dáváme šanci participovat na naší pohledávce a na rozdíl od jiných platforem nepotřebujeme čekat, až se vybere celá částka. A na rozdíl od investičního crowdfundingu se peníze úročí od prvního dne,“ upřesňuje Rys.
Od fotbalu do světa realit
Mladý CEO má za sebou v osmadvaceti letech zajímavou kariéru. Do médií poprvé pronikl jako profesionální fotbalista – odchovanec Příbrami má za sebou přes třicet startů za mládežnické reprezentační výběry a do několika utkání naskočil i za českou jednadvacítku.
Fotbalovou kariéru zakončil v Jablonci, a to velmi brzy. „Bylo mi jednadvacet a cítil jsem, že tohle není cesta pro mě. Takže jsem se vrhl do IT, vývoje softwaru a dalších služeb. To mě naplňovalo a díky tomu jsem se poprvé setkal i se Šimonem Vorlem z Českomoravské unie,“ vypráví Rys.
Rys a Vorel si hned padli do oka. „Původně šlo o dodávání IT služeb, ale slovo dalo slovo a nastoupil jsem do holdingu, kde jsem se v posledních pěti letech podílel na správě a vedení miliardového nemovitostního portfolia,“ dodává CEO Sype.to.
Jestli někdo uvažuje o investici, neměl by moc váhat, pokud chce využít nástroje, které teď generují zajímavé výnosy.
Petr Rys
V holdingu koketovali i s myšlenkou otevřít příležitost pro investory prostřednictvím fondu kvalifikovaných investorů. „Z našeho pohledu šlo o možnost zrychlit růst portfolia a realizaci výstavby. Zapojení veřejnosti do financování vidím i jako jednu z cest, jak překonat bytovou krizi,“ popisuje Rys, co stálo za původními plány.
Background z IT ho však přivedl na modernější investiční cestu. „Sledoval jsem růst fintechových platforem, za kterými někdy stojí i velké banky. Nabídnout participace na úvěrech je z mého pohledu moderní a atraktivní možnost. Baví mě na tom i ta technologická stránka,“ pochvaluje si rozhodnutí spustit platformu s realitními projekty.
Snadná investice do výstavby
Právě na technologické stránce si dalo Sype.to záležet. Cíl? Co nejjednodušší přístup. „Stačí se zaregistrovat, ověřit identitu pohodlně přes Bank ID, převést do peněženky aspoň pět set korun a můžete začít investovat,“ říká Rys.
Samostatná aplikace, která zabírá místo v telefonu, podle něj není potřeba – webové rozhraní funguje stejně dobře na desktopu jako na mobilu.
Investor si může vybrat kterýkoli z otevřených projektů. Aktuálně jsou na webu Sype.to k dispozici čtyři. Kromě rodinných domů v Rokytnici a prodejny ve Skřivanech jsou to i další rekonstrukce venkovských obchodních domů ve Stěžerech a Černožicích nedaleko Hradce Králové.
Všechny projekty, které se dostanou na platformu, musejí být zajištěné nemovitostí formou zástavy. „Navíc jsme se slovně zavázali, že pokud by nějaký projekt padl, peníze vrátíme klientům hned a ze svého. Následné vymáhání pohledávky, které přece jenom nějakou dobu trvá, už pak bude jen náš problém,“ avizuje Rys.
Developerské projekty, dluhopisy i vzdělávání
Platforma má sice podporu velkého holdingu, ale její jádro tvoří jen desetičlenný tým. Náklady na provoz jsou tak relativně nízké. „I to je jeden z důvodů, proč si můžeme dovolit nabízet poměrně atraktivní úročení pro klienty a nemusíme výnosy zatěžovat žádnými poplatky,“ dodává CEO s tím, že jediný poplatek si Sype.to účtuje za předčasné ukončení investice, a to 0,9 procenta.
Snižování úrokových sazeb se ale časem projeví i na investičních platformách a Sype.to s tím počítá. „Můžu upřímně říct, že procenta půjdou dolů. Jestli někdo uvažuje o investici, neměl by moc váhat, pokud chce využít nástroje, které teď generují zajímavé výnosy,“ upozorňuje Rys.
V nejbližší době chce nabídku investičních příležitostí na platformě rozšířit. A vedle developerských projektů jiných firem časem nabídnout i dluhopisy, případně další investiční nástroje.
Jedním z cílů projektu je podle mladého šéfa i edukace nastupující generace retailových investorů. „Divili byste se, kolik lidí nezná obecná pravidla,“ podotýká Rys. A týká se to i Sype.to. „Nemůžete všechny peníze vložit na platformu, jako je ta naše, a čekat zázračné zbohatnutí. Musíte diverzifikovat a počítat s tím, že vyšší výnos může znamenat rizikovější investici, ostatně proto máme všechny projekty zajištěny nemovitostí s adekvátní hodnotou,“ připomíná Petr Rys.
„Rozjeli jsme podcast Sypetalk ve spolupráci s platformou Nekrachni. Vytváříme atraktivní obsah na blogu a na sítích, kde se snažíme co nejjednodušeji svět financí mladým lidem popisovat,“ dodává ke konkrétním krokům, jak chce Sype.to drobné české investory vzdělávat.