Obrat bezmála dvanáct miliard korun, miliardové investice a nákupy firem ze Západu. To je vysvědčení zdánlivě nenápadné české společnosti BTL, která ale ve světě dělá velký byznys. Výrobce zdravotnické techniky měl loni rekordní tržby a meziročně vyrostl o víc než sedmdesát procent.
Společnost, která patří mezi světovou špičku ve výrobě přístrojů pro estetickou medicínu, fyzioterapii a kardiologii, jen za rok 2021 investovala téměř miliardu korun do vývoje a patentů. Za dalších tři čtvrtě miliardy staví v Bulharsku novou výrobní halu a loni také dokončila akvizici rakouské firmy schepp medtech, která se zabývá vývojem přístrojů pro robotickou rehabilitaci.
K růstu tržeb přispěl podle ředitele společnosti BTL Medical Technologies Tomáše Drbala hlavně obor estetické medicíny a jeho růst ve Spojených státech. „Před třemi lety jsme se na největším světovém trhu v USA stali jedničkou v oboru estetiky, a to především v oblasti přístrojů pro neinvazivní tvarování postavy.“
„Uprostřed
pandemie jsme na trh uvedli náš nejnovější inovativní přístroj
pro bodyshaping, který nás vystřelil k rekordním výsledkům,“
líčí šéf firmy, která nedávno přišla také s revoluční
technologií pro spinální dekompresi, pomáhající při léčbě
vyhřezlých plotének.
Právě na unikátních zdravotnických technologiích si firma, kterou v roce 1993 založil podnikatel Jan Vild, vybudovala svůj byznys. Odstartovala ho s revolučním přístrojem pro fyzikální terapii, který byl řízený mikroprocesorem. A od té doby rozšířila své portfolio na zhruba čtyřicet produktů.
Loni vyrobila téměř šestadvacet tisíc zdravotnických přístrojů. Po celém světě má 2400 zaměstnanců a pětašedesát poboček. V roce 2021 vstoupila do Albánie, Gruzie, Irska a několika afrických zemí. „Náš cíl je pokrýt celou planetu. Budujeme globální značku. A chceme v každé zemi, kde působíme, mít vlastní pobočku, abychom mohli všude poskytovat služby na stejné úrovni,“ říká Drbal.
Vedle Česka má firma výrobu také v Bulharsku, kde loni zahájila výstavbu nové výrobní haly o rozloze pětadvacet tisíc metrů čtverečních. „Půjde o naši první vlastní budovu. Dosud jsme si prostory pronajímali. Ale v současnosti tam máme už čtrnáct tisíc metrů čtverečních. A tím, jak rosteme, se nám obtížně hledají nájemní prostory. Potřebujeme proto vlastní zázemí,“ vysvětluje ředitel firmy.
V Bulharsku se nachází také vývojové centrum společnosti, stejně jako v Česku, Indii a Rusku. A nově k nim přibyl ještě vývojový tým v Rakousku díky akvizici firmy schepp medtech. Ta vyvíjí asistenční systémy, které lidem pomohou rehabilitovat i bez přítomnosti fyzioterapeuta.
„Už
několik let vyhledáváme unikátní nápady a speciální know-how
v oblasti našich oborů a snažíme se tyto firmy připojit k sobě
jako další pobočku nebo tým. Patří mezi ně i schepp medtech,
který nám pomůže proniknout do oblasti robotických technologií,“
říká Drbal.
V kardiologii chce zase BTL využívat umělou inteligenci, kterou osazuje EKG a která zpřesní a zrychlí vyhodnocování záznamů. A v medicínské estetice se snaží proniknout od bodyshapingu do nových oblastí, například intimního zdraví a wellness. Připravuje proto další velké investice do vývoje a technologií. A letos očekává znovu dvouciferný nárůst obratu.