Vedení skupiny PPF k 31. březnu opustí Tomáš Brzobohatý, dlouholetý blízký spolupracovník Petra Kellnera. Právě po jeho smrti, v dubnu loňského roku, nastoupil ostřílený právník do nejužšího vedení, aby skupinu pomohl „stabilizovat“, což v praxi znamenalo primárně dotáhnout obchod s Monetou.
To se napotřetí povedlo, a tak nyní z vedení PPF dobrovolně odchází.
„Tomáš byl pro Petra mnoho let jedním z nejbližších lidí a jeho zkušenosti, právní erudice a mimořádné vyjednávací schopnosti pomohly vybudovat PPF do její dnešní velikosti. Chci Tomášovi poděkovat a přeji mu do jeho dalšího života hodně štěstí,“ uvedla Renáta Kellnerová, správkyně pozůstalosti.
Podobná slova zvolil k odchodu Brzobohatého i CEO skupiny Ladislav Bartoníček. „Tomáš je jedním z lidí, kteří svým intelektuálním nasazením zásadně formovali byznysovou DNA celé skupiny.“
Na adresu někoho, kdo se ve výročních zprávách PPF objevil pouze dvakrát, a to v letech 2003 a 2004, to mohou být pro mnohé překvapivá slova, nicméně Brzda, jak je Brzobohatý v okolí PPF titulován, je ještě větší introvert, než jakým býval Petr Kellner. „Nakolik mu to pálí, natolik nestojí o pozornost, natož mediální,“ řekl Forbesu člověk blízký skupině.
Zároveň však v byznysových kuloárech není tajemstvím, že jde o prvotřídního stratéga, za kterým jde řada velkých dealů skupiny. I proto byl v dubnu loňského roku „povolán“ do řídicího výboru, v němž byl dále Ladislav Bartoníček, Jean-Pascal Duvieusart a finanční ředitelka Kateřina Jirásková.
Absolvent Právnické fakulty Univerzity Karlovy začal se skupinou spolupracovat v roce 1996, kdy působil jako advokát v pražské pobočce kanceláře Burns & Schwartz, a od té doby byste jeho rukopis našli na všech zásadních transakcích skupiny. Jednou z nich je prodej Novy do rukou CME z roku 2005, což stojí za zmínku zejména proto, že se nyní kruh symbolicky uzavře.
Vybrané investiční projekty po Tomáši Brzobohatém totiž převezme Didier Stoessel, který CME řídí od podzimu 2020, kdy mediální skupina skončila v rukou PPF.
Nejsou to však zdaleka jen personální šachy, co musí aktuálně na Evropské ulici řešit. Současná válečná situace má totiž kromě lidského neštěstí i byznysové konotace. PPF má v Rusku řadu aktiv, ať už je to nemovitostní portfolio, či ruský Home Credit. Jejich hodnota přesahuje jednu miliardu eur.
PPF zároveň dlouhodobě drží podíl v ruské veřejně obchodované společnosti Polymetal, což je přední producent zlata. Podíl o velikosti 3,36 procenta měl ještě na začátku letošního roku hodnotu okolo šesti miliard korun. Nyní je to maximálně miliarda.
Dotazy stran ohrožení fungování však skupina důrazně odmítá s tím, že svou expozici v Rusku dlouhodobě snižovala a je široce diverzifikovaná.
Jinými slovy – případné odepsání zabolí, ale kola se budou točit dál.