Letošní letní olympijské hry v Tokiu budou mimořádné. Japonci slibují technologicky pokročilou akci plnou robotů, ale zároveň chtějí jít příkladem, i co se ekologie týče. A tak dělají vše pro to, aby masivní sportovní akce proběhla co nejudržitelněji.
Přece jen minulé olympiády po sobě – co se udržitelnosti týče – nezanechaly ten nejlepší dojem. Řecko neví, co se zarostlými a polorozpadlými stadiony. Korea kvůli lyžařským sjezdovkám pokácela svoje posvátné pralesy, Rusko muselo na hry v Soči vyrobit 16 milionů kubíků umělého sněhu a v Riu se během olympiády vypustilo do ovzduší jen těžko představitelných 3 600 000 tun CO2 navíc.
Jedním z hesel letošní olympiády proto je: Buďme společně lepší, pro planetu i pro lidi. Tokijské hry chtějí být udržitelné ve všech ohledech. Stačí se podívat třeba na to, o co se na olympiádě bude bojovat – medaile!
Na jejich výrobu se použila recyklovaná elektronika z dva roky shromažďovaného odpadu. Japonci jí nakonec sehnali skoro 80 tisíc tun, včetně zhruba šesti milionů mobilních telefonů. Z nich pak vyrobili asi pět tisíc zlatých, stříbrných a bronzových medailí pro tokijskou olympiádu a paralympiádu.
Olympijská pochodeň, symbol her, vznikala částečně z hliníkového odpadu a poprvé v historii se bude zapalovat pomocí vodíku. Pódia pro medailisty jsou zase vyrobena z plastového odpadu z domácností a z moří.
Velký důraz se klade na používání alternativních zdrojů energie. Celou akci budou pohánět ty obnovitelné a sportoviště mají také využívat dešťovou a odpadní vodu. Všechna oficiální auta použitá pro přepravu mají mít co nejnižší emise, významnou část budou tvořit elektromobily s palivem na vodíkové články.
Vzhledem k velkému množství návštěvníků se pochopitelně počítá i s velkým množstvím odpadu vzniklým na místě. Pořadatelé si však dávají za cíl zrecyklovat alespoň 65 procent plastů, PET lahví či obalů.
Olympijská vesnice vyrostla pomocí udržitelně získaného dřeva, které se má po hrách využít na výstavbu laviček nebo veřejných budov. Sportovci budou spát na postelích z papírové lepenky, které jsou odolné, unesou až 200 kilogramů, ale zároveň se dají po skončení her snadno recyklovat.
Výrobce oblečení Asics slíbil, že z recyklovaného oblečení vyrobí oděvy pro japonské olympioniky a udržitelné materiály najdeme i v oblečení pořadatelů a dobrovolníků.
Japonci cílí na hry uhlíkově neutrální, neboť olympijské heslo by za časů klimatické krize mohlo znít i takto: Není důležité zvítězit, spíš při tom nezničit planetu.