Medvědi neděsí jen na Slovensku, ale také na akciových trzích. Tam v posledních letech vyplašili řadu společností koketujících s burzou natolik, že firmy tradiční primární úpis akcií raději vzdaly. Teď se ale akciová karta výrazně obrací.
Podle americké společnosti S&P Global vloni na celém světě proběhlo pouze 1429 primárních úpisů akcií (IPO) – o polovinu méně než v roce 2021. Ještě hůře vypadá srovnání, pokud se podíváme na kapitál, který společnosti touto cestou od veřejnosti získaly. Zatímco ke konci pandemického býčího trhu v roce 2021 to bylo 627 miliard dolarů, vloni už jen něco málo přes 123 miliard.
Kdo opravdu na burzu v uplynulých dvou letech potřeboval, vyřešil to zpravidla v tichosti sloučením s některou ze SPAC společností, tedy bez zbytečného papírování a pozornosti veřejnosti. Není divu: investoři v depresi by nejspíš firmě kýžený kapitál nepřinesli a veřejné odhalení by způsobilo více škody než užitku. I zde bychom samozřejmě našli velkolepé výjimky jako ARM či Birkenstock, ty ale spíš potvrzují pravidlo.
Žádosti pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC), hromadící se letos ve veřejné databázi EDGAR, ale dokládají, že doba IPO, a to včetně těch opravdu velkých, je zpět. Jedním z důvodů je prostý fakt, že řada privátních společností se s opuštěním burzovního snu nikdy nesmířila a pouze své plány odsunula na optimističtější období.
A zdá se, že už je nebaví čekat.
Reddit
Po devatenácti letech fungování jako privátní společnost míří na burzu veterán Reddit. Diskusní platforma s více než půl miliardou klientů, postavená na uživateli moderovaných fórech, podala žádost o IPO již koncem roku 2021, kdy usilovala o celkové ocenění ve výši patnáct miliard dolarů.
Masivní tržní výprodej v letech 2022 a 2023 ale plány na IPO značně zbrzdil a také snížil ocenění společnosti. Kdo si však počkal, ten se dočkal: poslední čistě sociální síť se 21. března začala obchodovat pod symbolem RDDT na americké burze NYSE. Jen s tím oceněním to není tak slavné – pohybuje se někde mezi třetinou až polovinou dřívějších ambic.
Společnost stanovila emisní cenu svých akcií na 34 dolarů za kus, což ji ohodnocuje na zhruba 6,4 miliardy dolarů (téměř 148 miliard korun). Firma do primární veřejné nabídky uvolnila 22 milionů akcií, které jí vynesly 748 milionů dolarů (přes sedmnáct miliard korun).
Proč IPO dlouhodobě ztrátové sociální sítě sledovat? Jde o lakmusový papírek, protože je prvním letošním významným vstupem globální technologické firmy na burzu. Jak si na ní povede, může být vodítkem pro další oborové hráče, kteří podobný krok zvažují.
Krom toho nám pak může ukázat, jak letos obstojí technologické společnosti, které nejsou napojené na stále značně horký segment umělé inteligence.
Discord
Řekl někdo technologický a hráč? Na málokoho oba výrazy sedí tak přesně jako na komunikační aplikaci s více než dvěma sty miliony uživatelů. Podobně jako zmíněný Reddit nabral Discord během pandemie miliony nových – a stejně jako on ke konci roku 2021 zažádal u americké Komise pro cenné papíry a burzy o IPO.
I v tomto případě ale zaúřadoval medvědí trh a z plánů dočasně sešlo. Společnost relativně nedávno odmítla několik nabídek k převzetí, a to dokonce od gigantů jako Amazon či Microsoft, který v roce 2021 nabídl dvanáct miliard dolarů. Vlastní vstup na burzu se tak rýsuje jako další logický krok. Podobný postup dokonce nedávno naznačil generální ředitel Jason Citron. Hlavní otázkou zůstává, zdali se IPO dočkáme ještě letos.
Poslední kolo soukromého financování na konci roku 2021 ocenilo Discord na více než patnáct miliard dolarů, medvědí trh ale tuto částku samozřejmě snížil. Firma má roční příjmy okolo šesti set milionů dolarů, což je poměrně úctyhodné, když uvážíme, že na rozdíl od svých přímých konkurentů, peroucích se o podíly z reklamního koláče, je generuje hlavně prostřednictvím předplatného.
Databricks
Další rychle rostoucí technologickou společností, která z nějakého důvodu promeškala boom technologických IPO v letech 2020 a 2021, je jedenáct let starý cloudový scale up Databricks. Ani ten na svůj vstup na burzu nezapomněl a údajně na něm stále pracuje.
Společnost živí poskytování cloudových platforem pro datovou vědu a analýzu, usnadňující spolupráci na digitálních datových skladech a aplikacích umělé inteligence. Právě současný AI boom ve spojení se vstupem na burzu by se mohl ukázat jako třaskavá kombinace. Datum IPO zatím nebylo stanoveno, ale kdy jindy jít s firmou, těžící z boomu umělé inteligence, na burzu?
V létě 2021 před příchodem medvědího trhu byla Databricks oceněna na 38 miliard dolarů, loni pak došlo k navýšení kapitálu, což firmě přiřklo valuaci 43 miliard. Příjmy společnosti za loňský rok přesáhly 1,5 miliardy dolarů.
Stripe
Čtvrtým žhavým adeptem na vstup na burzu, kterého se rozhodně vyplatí sledovat, je internetový platební gigant Stripe, který svou historii coby privátní společnost píše od roku 2009 a za tu dobu si vybudoval milionovou databázi byznysových zákazníků.
Pitchbook ve svém nedávném průzkumu ohodnotil pravděpodobnost brzkého vstupu firmy na burzu šestadevadesáti procenty. Firma má však v zádech množství rizikového kapitálu – v roce 2023 získala od investorů 6,5 miliardy dolarů – a může si proto dovolit ten luxus na burzu ve skutečnosti vůbec nejít.
Podobně jako v případě ostatních uvedených společností si firma podala žádost o IPO u SEC již v roce 2021. Od té doby ale se vstupem na burzu váhá a dokonce ani letošní obezřetný optimismus její vedení zatím úplně nepřesvědčil.
Pokud k IPO dojde, kvůli velikosti společnosti se spekuluje, že by zalistování mohlo proběhnout dokonce jako přímá kotace, při které se pro společnost již nezískávají žádné nové peníze.
Jeden důvod pro vstup na burzu by zde ale byl. Makroekonomická situace posledních dvou let – hlavně propad e-commerce plateb – se na byznysu Stripe nepříznivě podepsala a například tržní kapitalizace společnosti klesla z vrcholných 95 miliard dolarů na současných 65 miliard.
I tak je ale stále o třicet procent vyšší než před rokem, kdy ji trh odhadoval na padesát miliard.