V Česku se žije dobře. Víme to my, místní, a potvrzují to i zde pracující expati. V žebříčku kvality života, který je součástí každoroční studie Expat Index, Česko zaujalo sedmé místo před Finskem, Japonskem nebo Nizozemskem.
Z hlediska toho, jak dobře se zde expatům pracuje, jsme skončili na druhém místě ze 64 zemí, stejně jako v případě kariérních příležitostí. Skoro 70 procentům expatů se líbí jejich pracovní vyhlídky a téměř 85 procent z nich si pochvaluje stav ekonomiky. Výborně jsme na tom v rámci dostupnosti dětské péče i vzdělání a v rámci takzvaného indexu rodinného života pak zaujímáme místo čtvrté.
V čem zaostáváme? Podle cizinců pracujících v Česku je to digitalizace (touché!), složitost relokačního procesu a vlídnost místních obyvatel. V magické sekci „friendliness“ jsme na 62. místě ze 64 zemí.
Tolik anonymní data z Expat Indexu. Dostali jsme možnost je porovnat s tím, co říkají konkrétní lidé v konkrétní tuzemské firmě. Náramně rozjetý startup Productboard, za nímž stojí Hubert Palán a Daniel Hejl, v Praze zaměstnává 21 expatů osmnácti různých národností a řada z těchto zaměstnanců prošla i jinými českými firmami, mezi nimi například Kiwi.com, Mews, Socialbakers či Gooddata.
V Productboardu si nedávno udělali interní průzkum stran kvality života v Česku a tohle z něj vyplynulo.
„Atmosféra v českých startupech je skvělá. Alespoň v porovnání s jižní Evropou nebo ostatními zeměmi bývalého východního bloku. Je tu spousta příležitostí,“ uvádí v kvalitativním dotazníku osmadvacetiletý Alexandre. Souhlasí s ním i jeho jmenovec a kolega Alex, který v Česku žije a pracuje už přes tři roky: „Pro startupy je to příznivé prostředí. Praha si začíná budovat pověst evropského technologického centra, které je srovnatelné s Londýnem či Berlínem,“ míní Alex.
Sedmatřicetiletý Jerome z Británie žije v Praze třetím rokem a oceňuje především posun na poli startupů. „Jsem tu krátce, přesto jsem mohl být svědkem značného vzrůstu startupového světa. Praha se rapidně rozvíjí a už dnes je silnou konkurencí jakéhokoli jiného velkého města,“ říká.
Ačkoli expati z Productboardu příznivě hodnotí celkovou kvalitu života, řada z nich zmínila také totožná negativa, mezi nimiž je pochopitelně situace na trhu s nemovitostmi. „Je to den ode dne horší, zejména pro nájemce. Jak rosteme, pravděpodobně budeme muset vymyslet relokační plán pro nově příchozí, tedy poskytnout jim například šestitýdenní ubytování, než si sami najdou v Praze bydlení. To by však mohl být pro některé zájemce o práci a život v Česku problém,“ říká Alex.
Několik respondentů také nepříliš kladně hodnotilo samotné Čechy. „Některé situace jsou obtížné, protože lidé – zejména ti, kteří pracují ve službách – umí být neochotní a nepříjemní. Jazyková bariéra je ale příliš velká, čeština je velmi těžký jazyk,“ tvrdí zaměstnanec Productboardu, který v Česku pracuje přes deset let a v dotazníku neuvedl jméno.
Po třech a půl letech života v Praze k Čechům také vůbec nepřilnula osmadvacetiletá Američanka Ashley: „Pokud se denně obklopíte pouze Čechy, do roka jste pryč. Pokud trávíte čas a pracujete s expaty, budete šťastnější,“ přiznává.
Celkově však přes dvacet zde žijících cizinců ohodnotilo své působení v Česku především kladně.