Tradiční model firemního IT se třese v základech. První zemětřesení způsobil cloud, díky kterému už řada firem pochopila, že se jim vyplatí přestěhovat výkon a data do virtuálního prostředí a platit jen za skutečně využitou kapacitu. Teď přichází otřes další a možná ještě větší – moderní služby, které stěhují výhody cloudu do firemních datacenter. Umožňují pay-per-use model i podnikům, které si s veřejným cloudem nechtějí nebo nemohou zahrávat. Potřebují mít hardware ve vlastních serverovnách, přesto do něj už nemusí investovat obrovské jednorázové částky. I „železo“ si totiž můžou pronajmout. A data mají dál pod absolutní kontrolou.
Důvod první: Dokonalá kontrola nákladů
Podle posledních průzkumů firmy investují do IT až čtyřicet procent prostředků zbytečně. V současné zrychlené době těžko odhadují vývoj a při běžném plánování na pět let dopředu tak často nakupují úložiště a servery s maximální rezervou. A jejich kapacitu nakonec nikdy plně nevyužijí.
„Vstupní investice jsou obrovské a mnohdy zbytečné. Firmy proto hledají nové cesty. Chtějí transparentně vědět, kolik utrácejí za IT, a nechtějí platit nic navíc,“ říká Michael Trousil z české technologické společnosti Geetoo, která je s ročními obraty kolem 600 milionů korun jedním z nejvýznamnějších poskytovatelů cloudových služeb a hybridních řešení firemního IT v Česku.
Vloni na český trh uvedla službu Geetoo Scale, která umožňuje podnikům pořídit si hardware jako službu – dostatečnou diskovou kapacitu i výpočetní výkon si pronajmou a platí jen za reálnou spotřebu, která je účtována po hodinách a například po gigabajtech.
Místo velkých jednorázových investičních výdajů tak přecházejí na měsíční provozní platby. Mohou lépe plánovat svoje rozpočty a ve výsledku výrazně ušetřit „IT konzumované formou služby je daleko flexibilnější,“ potvrzuje Martin Kanda, IT ředitel technologické společnosti Diebold Nixdorf v ČR.
Důvod druhý: Řešení i tam, kde cloud zatím nevyhovuje
Americký Diebold Nixdorf je největším světovým dodavatelem řešení pro platební transakce, v Česku provozuje dvě datová centra, odkud pro velké světové hráče v oblasti bankovnictví a maloobchodu zajišťuje proces ověřování transakcí z platebních terminálů a bankomatů.
Právě v českých datacentrech potřeboval po letech obnovit stárnoucí infrastrukturu a navýšit kapacitu tak, aby dokázal obsloužit dva nové velké klienty. „Pro česká datacentra jsme dosud hardware vždy pouze nakupovali. To jsme chtěli změnit, cílem našeho týmu a celé korporace bylo přejít na nový způsob pořízení hardwaru i licencí formou služby,“ popisuje Kanda.
Vzhledem k citlivosti dat musí Diebold Nixdorf splňovat přísné bezpečnostní standardy, které veřejný cloud zaručit neumí. Bezpečnost je ostatně jeden z hlavních důvodů, proč stále drtivá většina firem provozuje IT ve vlastních nebo pronajatých datacentrech, ačkoli public cloud se na trhu extrémně rychle adaptoval.
„Většina firem do cloudu stále přestoupit nemůže nebo nechce, nejčastěji z důvodů, jako jsou nařízení matky, obavy ze sdíleného prostředí nebo vlastnictví licencí. Ale Geetoo Scale umí tyto bariéry odstranit. Využívá z obou světů to nejlepší: on-premise kontrolu a jistotu kombinuje s cloudovou flexibilitou,“ vysvětluje Michael Trousil, který v Geetoo projekt Scale řídí.
Právě společnost Geetoo nakonec tendr na moderní IT služby u Diebold Nixdorf vyhrála. Virtuální stěhování na nové servery proběhlo vloni na podzim. „Během tří týdnů byly dodány technologie a během následných čtrnácti dnů kompletně naimplementovány tak, abychom stihli celý upgrade před prosincovou transakční špičkou,“ pochvaluje si Martin Kanda.
Důvod třetí: Průběžný upgrade, stabilita a servis
Diebold Nixdorf při modernizaci prostředí v českých datacentrech snížil finální počet serverů a s tím i spotřebu, protože získal výkonnější technologii. A díky tomu, že hardware odebírá formou služby, má zaručený i jeho průběžný upgrade v dalších letech. „To je ve firemním IT obrovská výhoda. Kdyby společnost zaplatila za hardware formou jednorázové investice, nebude chtít po pěti letech znovu investovat do jeho obnovení, naopak bude z ekonomických důvodů nutit IT oddělení, aby využívalo stárnoucí zařízení, dokud nějakým způsobem běží. My jsme takto dosud provozovali některé servery i přes sedm let, a to je v IT velmi dlouhá doba,“ vysvětluje Kanda.
V případě využití Geetoo Scale je technologický refresh v podstatě v ceně. „Jakmile se zákazník rozhodne vysloužilou technologii nahradit novou, poplatnou době, nemusí nic řešit – upgrade vyřešíme za něj bez nutnosti odstávky a on pokračuje dál ve využívání svého IT v rámci měsíčního poplatku,“ popisuje Michael Trousil. Geetoo na dodávané prostředí dohlíží v režimu 24/7 a zákazníci mají možnost obrátit se na helpdesk, případně si připlatit i za kompletní správu infrastruktury.
O všech benefitech služby Geetoo Scale a možnostech nasazení v praxi bude Michael Trousil mluvit i na webináři, který Geetoo pořádá ve čtvrtek 27. května odpoledne. Firmy se na něm dozví i to, jak transparentně sledovat náklady na IT a neplatit kapacitu navíc.
Důvod čtvrtý: Můžete klesat i růst tak, jak potřebujete
Díky tomu, že dodávce technologií předchází detailní IT audit, totiž Geetoo ve spolupráci se zákazníkem dokáže odpovídající kapacitu velmi dobře odhadnout. K tomu přidává navíc dvacet procent kapacity, kterou má zákazník k dispozici, ale neplatí za ni, dokud ji skutečně nevyužije.
Výkyvy je možné řešit operativně i v průběhu kontraktu – ať už nahoru, nebo dolů. Když firma roste, infrastrukturu snadno a rychle rozšíří. A naopak může kdykoli kapacitu snížit – za to, co nevyužije, jednoduše neplatí. „Firmy tak mají možnost flexibilně reagovat na byznysové požadavky a zároveň se nepřipraví o plnou kontrolu nad technologií samotnou,“ podotýká Michael Trousil.
Geetoo tuhle flexibilitu umí doručit nejen velkým korporacím, ale i malým a středním podnikům a institucím ve veřejných službách. A operativní náklady jsou pro firmy i státní sféru čím dál víc zajímavé. „V době postcovidové tento trend ještě zesílí. Podniky vědí, že budou muset investovat do automatizace a digitalizace, přitom je pořád brzdí obava z velké jednorázové investice. IT poskytované formou služby jim tak otevírá nové možnosti,“ myslí si CEO J&T Leasingové společnosti Vlastimil Nešetřil.
J&T Leasing jako dceřiná společnost J&T Banky funguje na trhu od roku 2017. Mimo jiné se soustředí právě na IT projekty a umožňuje českým firmám jejich financování prostřednictvím finančního, operativního i zpětného leasingu nebo úvěrů. Od loňského roku pomáhá společnosti Geetoo s finančním zajištěním projektu Scale. „Velkým bankám se do financování IT projektů moc nechce, je to pro ně pořád takový black box. Ale my v tom vidíme příležitost. Navíc umíme využít zkušenosti J&T Banky s financováním složitějších a pro ostatní možná i rizikovějších projektů, ve kterých je třeba rychlejší rozhodování,“ vysvětluje Nešetřil, proč si J&T Leasing vybral jako jeden z hlavních směrů právě financování IT a proč se stal partnerem Geetoo Scale.
Důvod pátý: Kompletní IT na pronájem
Geetoo se pohybuje v českém IT prostředí od roku 2004. Víc než osm let je průkopníkem moderních cloudových technologií a ví, co firmy potřebují. Posbírala řadu prestižních ocenění od společností Veeam nebo Hewlett Packard Enterprise, je čerstvým držitelem ocenění za oblast Modern Application od VMware a spolupracuje i se špičkovými dodavateli hardwaru, jako jsou Dell, IBM nebo Lenovo. Technologie tak dokáže propojit do celého ekosystému a formou služby umí dodat v podstatě celé firemní IT, včetně hardwaru a softwarových licencí. Celý balík je pak placený měsíčně podle reálného využití.
„Nejsme limitováni technologií ani softwarem a služby Geetoo Scale jsme schopni realizovat na celém portfoliu předních světových hráčů. Nemáme v úmyslu bořit zajeté vazby, ale chceme změnit způsob konzumace IT,“ říká Michael Trousil. I přes rychlý růst si chce česká firma udržet nekorporátní strukturu. „Pro nás vždycky bylo rozhodující, že jsme našim zákazníkům blízko, umíme rychle reagovat a vyjít vstříc i menším firmám. Na tom nehodláme nic měnit,“ dodává.