Francouzské firmy nepociťují násilné protesty z posledních dvou týdnů jako dlouhodobou hospodářskou ránu.
Vyplývá to z debat na setkání v Aix-en-Provence, kterému se často přezdívá francouzský Davos. Informaci podala agentura Bloomberg.
Mnozí z účastníků trvali na odolnosti domácí ekonomiky, připustili ale, že někteří partneři zrušili služební cesty do Francie a že část jejich zaměstnanců se připojila k protestům.
Do minulého úterý odhadly pojišťovny škody na přibližně 280 milionů eur, v přepočtu asi 6,7 miliardy korun.
Během velkých nepokojů na konci roku 2005 vznikly škody za 205 milionů eur, uvedla Florence Lustmanová, která předsedá profesní organizaci francouzských pojišťoven France Assureurs.
Francií otřásaly necelé dva týdny násilné nepokoje, které vyvolala smrt sedmnáctiletého Nahela M., jehož zastřelil policista při dopravní kontrole. Epicentry násilností byla pařížská předměstí a další velká francouzská města. V posledních dnech se situace uklidnila.
Obzvláště zasažený byl řetězec Carrefour, některé jeho prodejny protestující vyplenili. Šéf podniku Alexandre Bompard konstatoval, že násilných protestů se zúčastnili i někteří mladí zaměstnanci Carrefouru.
„Bylo neuvěřitelně bolestivé sledovat rabování našich obchodů,“ řekl. Vinu přikládá „inflaci a pocitu vyčlenění“.
„Kvůli záběrům v televizi, které vypadaly jako občanská válka“, zrušili plánovaná setkání ve Francii někteří američtí kolegové, uvedl předseda představenstva energetického gigantu Engie Jean-Pierre Clamadieu. Záběry v televizi, ale podle něj „neodpovídají skutečnosti“.
Nepokoje v uplynulém týdnu převážně ustaly, protože vláda nasadila do ulic asi 45 tisíc policistů. „Tato epizoda je dnes za námi,“ řekl Clamadieu.
Francouzská vláda podle agentury Bloomberg význam protestů bagatelizovala a srovnání s rokem 2005 odmítá. Protestující podle ní neměli žádné jasné požadavky vůči politikům.
V roce 2005 vyvolala třítýdenní nepokoje smrt dvou chlapců, kteří se na útěku před policií schovali do transformátoru. Na některých místech byl kvůli protestům dokonce vyhlášen výjimečný stav.
Premiérka Élisabeth Borneová, která své vystoupení v Aix-en-Provence zrušila, v rozhovoru s listem Le Parisien řekla, že při nejhorší noci nepokojů bylo v ulicích sedm až osm tisíc lidí, což je zlomek z šesti milionů obyvatel čtvrtí, které vláda označila za ty, kteří potřebují mimořádné finanční prostředky.
„To, co se událo ve Francii v posledních dnech, je vážné, ale nemyslím si, že to poškodilo atraktivitu Francie pro investory,“ uvedla Marguerite Berardová, která v bance BNP Paribas vede divizi retailového bankovnictví. A to i přesto, že pobočky banky po celé zemi byly rabovány a vypalovány.