Finančník a podnikatel Martin Nejedlý se ve svém investičním fondu Wine Management specializuje na investiční vína a destiláty. A rozhodně se má čím chlubit: za loňský rok dosáhl fond zhodnocení 7,78 procenta a od svého počátku už solidních 13,84 procenta. Čím to oslavit? Nákupem unikátní skotské!
Ačkoli jen letos v únoru fond přikoupil 1364 lahví vína za více než sedm milionů korun, nejzajímavějšími loňskými i letošními přírůstky jsou destiláty z obilnin. V první řadě jde o lahev padesátileté skotské whisky The Glenlivet 1967, jejíž aktuální hodnota dosahuje 600 tisíc korun.
Vyrobeno jí bylo pouze 150 kusů a její nákup byl spojený s návštěvou palírny Glenlivet a přístupem do sklepa, kam kromě vlastníků kolekce může jen britská královská rodina.
Ve skladu fondu v Praze 6, kde se nachází 15 800 investičních vín, má tenhle kousek dokonce zvláštní trezor. „Vína jsou typicky v bednách, takže je těžké je odnést, kdežto jedna taková whisky vyžaduje zvláštní přístup,“ říká spoluzakladatel fondu a milovník whisky Martin Kovář. „Nechci se rouhat, ale když jsme ji koupili, nesli jsme ji jako Ježíška,“ dodává s úsměvem.
Druhou novinkou portfolia je nově zakoupená skotská whisky Royal Salute The Age Collection II, vyrobená na počest královny Alžběty II. Jde o kolekci 10 lahví se stářím od 25 do 55 let, která se momentálně prodává i za více než 1,5 milionu korun.
Trh s investičními lahvemi nicméně dobrý rok nezažil. Zatímco akciím se dařilo náramně a index S&P 500 přinesl 29,8 procenta, všechny vinné benchmarky odepsaly nízké jednotky procent. Z důvodů lze zmínit nižší poptávku z Asie i zvýšené zdanění na import evropských vín v Americe.
Podle Martina Nejedlého, jehož fond kvalifikovaných investorů spravuje aktiva zhruba za 130 milionů korun, spočívá trik k dobré výkonnosti v tom, „hrát i druhou linii“.
„Koupit lahev Romanée-Conti za 20 tisíc eur je fajn a její cena nejspíš neklesne. Potenciál se ale skrývá ve vínech, která dnes třeba koupíte za 200 eur s tím, že za 10 let se cena může zdvojnásobit. A protože jde dost lidí pořád po slavných etiketách, je na tomto poli hodně příležitostí, což se ostatně odráží i v našem portfoliu,“ míní Nejedlý s tím, že v roce 2020 se fond zaměří především na Burgundsko a Champagne.
Je pozoruhodné dlouhodobě sledovat trh s víny ve chvílích, kdy se akciím nedaří. Když v roce 2008 index S&P 500 odepsal skoro 39 procent, hlavní vinný index Liv-Ex 100 zvládl „pouze“ 14,6 procenta. V roce 2002 by vyšla stejná čísla dokonce 23,37 procenta versus 3,5 procenta.
„Většina lidí, kteří do dobrých vín investují, dobrá vína miluje. No a když nastanou časy výprodejů, nejsou to vinné sklepy, co jde na řadu jako první,“ uzavírá Nejedlý.
Zdá se tedy, že ve víně je nejenom pravda, ale i dobré defenzivní aktivum pro horší časy.