Chirurg, autor bestselleru, dobrovolník Lékařů bez hranic, sportovec a podle svých vlastních slov největší průserář. Do druhého dílu podcastu Nesmrtelný dorazil Tomáš Šebek a společně s Petrem Šimůnkem rozebrali, proč bychom se měli naučit chybovat. A hlavně, jak to může změnit náš život k lepšímu.
„Za každým úspěchem je spousta pádů,“ říká Šebek. „A my jsme společnost, která chyby trestá. Od útlého věku je nám do hlav vtloukáno, že po chybě přichází trest. To se musí změnit. Neúspěchy jsou to, co dláždí cestu k úspěchu. Proto pokud chceme jako společnost růst, musíme začít u sebe – uznat chybu, mluvit o ní a jít dál.“
Tohle přemýšlení není jen teorie. Šebkova kniha Objektivní nález se stala bestsellerem, protože trefila nerv doby. Ať už jde o vztahy, práci, nebo vlastní zdraví. Bez chyb to prostě nejde. Poněvadž právě díky nim se můžeme zlepšovat. „Ten, kdo se nikdy nedopustil chyby, se nikdy nepokusil o nic nového,“ řekl jednou Albert Einstein a měl pravdu.
V druhém dílu podcastu Nesmrtelný Šebek předkládá svůj vlastní manifest dlouhověkosti – pět jednoduchých principů, které může dělat každý.
Prvním je porce – naučit se nejíst do prasknutí, ale skončit zhruba na osmdesáti procentech nasycení. Dá se přirovnat k takzvanému Paretovu pravidlu. Druhé P značí pohyb. Ideálně každodenní svižná chůze alespoň půl hodiny.
Následuje pocit chladu, tedy krátkodobé vystavení těla nižší teplotě, třeba procházkou bez bundy nebo studenou sprchou. Čtvrté P značí postel, čili kvalitní a dostatečný spánek, který podle Šebka nelze ničím nahradit.
A konečně psychika. Zdravé vztahy, stejně jako smysl života a duševní pohoda, nás formují. Bez nich ztrácí hodnota dlouhověkosti na významu.
Zní to jednoduše, ale jak říká Šebek: nejde o zázračné mávnutí kouzelného proutku, nýbrž o dlouhodobý závazek. A přidává i inspiraci z Japonska – koncept ikigai, tedy každodenního důvodu, proč ráno vstát. Smyslem se síla longevity umocňuje.
Šebek v podcastu také otevřeně mluví o stavu českého zdravotnictví a prevenci. Třeba o tom, proč se lidé bojí kolonoskopie, i když právě ta může odhalit jednu z nejčastějších forem rakoviny. Nebo o tom, proč by každý z nás měl znát možnosti své zdravotní pojišťovny a nečekat, až nám někdo jiný, praktický lékař, řekne, co máme dělat.
Problém je i fakt, že každé páté české dítě má omluvenku z tělocviku. A obezita u dětí stoupá. „Děti se neučí tím, co jim říkáme, ale tím, co vidí – příkladem,“ připomíná Šebek. „Pokud doma vidí, že se rodiče pravidelně hýbou, hodně si z toho berou a vlastně si to normalizují.“
A také mluví o alkoholu, který tentokrát nesklidil takový úspěch jako v prvním díle podcastu Nesmrtelný, supplementech, technologiích, biohackingu, výměně krevní plazmy i šesti zahraničních misí, které Šebek zažil. O tom všem v druhé epizodě podcastu Nesmrtelný s Petrem Šimůnkem a Tomášem Šebkem.