Mluvme nahlas a fakticky o událostech dávných i nedávných, aby nikdy nebyly zapomenuty a vyprávěny tak, jak se nestaly. Druhý ročník kulturně společenského festivalu NeverMore 68 se uskuteční v den výročí 55 let okupace tehdejšího Československa 21. 8. od 16.00 do 22.00 hodin na Výstavišti.

Vedle samotné připomínky vpádu vojsk Varšavské smlouvy na naše území budou jedním z hlavních letošních témat dezinformace. Nadcházející ročník připravilo Výstaviště Praha ve spolupráci s Ústavem nezávislé žurnalistiky, spolkem Díky, že můžem a Českým rozhlasem Radiožurnál s tím, že na akci přijala pozvání řada dalších významných médií a spolků spolupodílejících se na diskusních panelech i doprovodných aktivitách.

Chybět nebude Deník N či Respekt, mladší generaci zastoupí magazín Refresher, ze spolků a organizací pak Gulag.cz, Proti ztrátě paměti, Dekomunizace, z.s., Muzeum na demarkační linii v Rokycanech nebo Političtí vězni.cz.

Studio Lunchmeat pak zajistí tematickou projekci na Maroldovo panoráma a v rámci hudební části se mohou návštěvníci těšit na I Love You Hunny Bunny nebo uskupení Tamara. NeverMore 68, to jsou koncerty, diskuse, výstavy, projekce a zejména vzájemný dialog a oslava svobody a pravdy. 

Diskusní panel, výstava i koncerty

NeverMore 68 je kulturní festival, jehož hlavním cílem je pro letošní rok nejen připomenout památku 55. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy na území tehdejšího Československa, ale také apelovat primárně na mladší generaci stejně jako další vnímavé posluchače a diváky v otázce dezinformací, které dnes představují jednu z nejsilnějších geopolitických zbraní.

Dezinformace jako téma se objeví napříč diskusními panely v hlavním stanu u Skateplazy na konci Bruselské cesty, který bude mít pod svou taktovkou Ústav nezávislé žurnalistiky a spolek Díky, že můžem. Jednu z hlavních rolí zde však zastoupí také Český rozhlas, v rámci akce NeverMore 68 pomyslně předává žezlo pro připomínku událostí roku 1968 Výstavišti Praha.

Speciální host akce Alexej Makarov

Pozvání na akci přijal i speciální host Alexej Makarov, ruský historik, archivář a spolupracovník ruského sdružení Memorial. Alexej Makarov se specializuje na studium sovětské historie v období 1953–1987, konkrétně Sovětský svaz v době „tání“ a „stagnace“. Ve své praxi se zaměřuje také na disidentské hnutí a samizdat.

Současná politická i mediální situace v Rusku a řadu dalších otázek vztahujících se nejen k tehdejší okupaci Československa a informování o daných událostech v ruských učebnicích zodpoví pan Makarov v rámci jednoho diskusního bloku v odpoledních hodinách v podcastovém stanu.

Dezinformace v hlavní roli podcastového stanu

Mezi diskutujícími hosty v podcastovém stanu, který zajišťuje ve spolupráci s Výstavištěm Praha Ústav nezávislé žurnalistiky a spolek Díky, že můžem, se dále v třicetiminutových blocích představí Český rozhlas Radiožurnál, magazín Refresher, který cílí zejména na mladší publikum, Deník N či magazín Respekt.

Každé médium se bude ve svém diskusním bloku věnovat tematice dezinformací z mnoha úhlů pohledu stejně jako tématu okupace z roku 68 a současné analogii s událostmi na Ukrajině.

Výstavy, hudba i projekce

Celé odpoledne nabídne na Výstavišti bohatý kulturní program, a to výstavy, koncerty i večerní tematickou projekci na Maroldovo panoráma od studia Lunchmeat. Mezi spolky a organizacemi, které jsou zapojeny do programu i panelových diskusí, se dále návštěvníci setkají se zástupci Gulag.cz, Proti ztrátě paměti, Dekomunizace, z.s., Muzeum na demarkační linii v Rokycanech nebo Političtí vězni.cz.

Hudební část akce přinese koncerty I Love You Honey Bunny nebo skupiny Tamara. V rámci výstav budou připraveny nejen tematické fotografie, ale také těžká technika včetně tanku T 55, který byl součástí okupačních vojsk.