Říjnové snížení nezaměstnanosti na 3,8 procenta ze zářijových 3,9 procenta je dáno sezonními vlivy, shodli se oslovení analytici. Zároveň upozornili, že v meziročním srovnání se nezaměstnanost zvýšila, což je podle nich důsledek slabého výkonu ekonomiky, zejména průmyslu.

V závěru roku analytici očekávají, že podíl nezaměstnaných přesáhne čtyři procenta, i tak ale zůstane česká nezaměstnanost v evropském srovnání nízká.

„V říjnu má nezaměstnanost tendenci spíše klesat a jinak tomu není ani letos,“ uvedl analytik Deloitte Filip Pastucha.

„Po sezonním očištění dle našeho odhadu podíl nezaměstnaných osob stagnoval. To znamená, že pokles nezaměstnanosti je dán čistě sezonními faktory,“ dodal.

„V říjnu vykázala nezaměstnanost mírný pokles, což lze přičíst nárůstu náborů před vánoční sezonou, zejména v sektoru e-commerce, logistiky a maloobchodu. Po letní pauze začaly firmy rovněž intenzivněji doplňovat týmy, aby se vyhnuly náročnějším náborům v lednu,“ řekl generální ředitel společnosti Randstad ČR Martin Jánský.

„Uvedené trendy překonaly i propouštění, ke kterému přistoupila více než pětina výrobních a logistických firem a které bylo způsobeno ekonomickou situací v Německu,“ doplnil.

Hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek ale upozornil, že meziročně podíl nezaměstnaných vzrostl a říjnová nezaměstnanost je nejvyšší za osm let.

„Jak už pravidelně naznačují sezonně očištěná data, nezaměstnanost se plíživě zvyšuje už více než rok zejména v důsledku propouštění v průmyslu, který pod tlakem slabých zakázek a vysokých nákladů optimalizuje svůj provoz,“ uvedl.

Podle hlavního ekonoma Cyrrusu Víta Hradila sice je říjnová nezaměstnanost vyšší než v předchozích letech, tehdy ale byl trh práce výrazně přehřátý.

„Jeho mírné ochlazovaní tak lze chápat spíše jako návrat blíže k normálu. Otázkou nyní zůstává, jak daleko toto ochlazování ještě může pokročit. Situace v průmyslovém sektoru zůstává napjatá a již delší dobu odtud přicházejí signály o úmyslu snižovat stavy. Vzhledem k pokračující mizérii německé ekonomiky přitom výraznější odražení ode dna stále není na dohled,“ uvedl Hradil.

Expertka na řízení lidských zdrojů v PwC Andrea Linhartová Palánová očekává, že na českou ekonomiku bude nadále dopadat negativní nálada v evropském průmyslu.

„Ta se vzhledem k provázanosti naší ekonomiky rychle přelije i do českého průmyslu a související utlumování výroby může vést k propouštění. Na druhé straně zde máme nekonečný apetit firem pátrat po kvalifikovaných a zkušených zaměstnancích především v odborných profesích, které jim trh práce dlouhodobě nedodává,“ uvedla.

„Tito lidé rozhodně nebudou mít ani při utlumení výroby a ztrátě práce žádný problém při hledání nové práce, byť nepochybně dál poroste tlak na rekvalifikace a rozšiřování odbornosti, aby uchazeč o práci uspěl na rychle se měnícím pracovním trhu,“ dodala.

https://forbes.cz/z-youtube-i-netflixu-udelal-masiny-na-penize-poznejte-nejuspesnejsiho-ceskeho-manazera/https://forbes.cz/z-youtube-i-netflixu-udelal-masiny-na-penize-poznejte-nejuspesnejsiho-ceskeho-manazera/

Dufek upozornil, že dlouhodobým problémem českého trhu práce je regionální rozložení volných míst.

„Problémem je, že volné pozice obvykle vznikají nejvíce tam, kde je i málo uchazečů o práci. Vzhledem k tomu, že jde převážně o hůře placená místa pro méně kvalifikované lidi, je obtížně představitelné, že se tím podpoří pracovní migrace,“ podotkl.

Analytici předpokládají, že v závěru roku nezaměstnanost dál mírně poroste. „Nejpravděpodobnější tak podle nás je, že ve zbytku roku bude pracovní trh dále mírně chladnout, přičemž koncem roku by se míra nezaměstnanosti měla přehoupnout přes čtyři procenta. Letošní průměr by tak měl dosáhnout 3,8 procenta, což ovšem na české i evropské poměry představuje bezpečnou hodnotu,“ uzavřel Hradil.