Míra nezaměstnanosti v Británii v červnu nečekaně klesla o dvě desetiny procentního bodu na 4,2 procenta a je nejníže od února. Růst mezd bez příplatků pak v tříměsíčním průměru meziročně zvolnil na 5,4 procenta ze zpřesněného tempa 5,8 procenta v období do konce května, oznámil v úterý britský statistický úřad. Růst mezd je nejslabší od srpna 2022.
Zveřejněná data zanechávají britskou centrální banku v situaci, kdy bude muset pečlivě zvažovat další kroky, až bude posuzovat nastavení měnové politiky. Centrální banka na začátku srpna snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 5 procent, předtím ji rok držela na 5,25 procenta, což bylo maximum od globální finanční krize v roce 2008.
Ekonomové v anketě agentury Reuters očekávali, že se nezaměstnanost zvýší. V průměru čekali nárůst na 4,5 procenta. S poklesem tempa růstu mezd počítali, jejich názory na rozsah snížení se ale výrazně lišily.
Centrální banka je přesvědčena, že mzdy rostou příliš rychle na to, aby se inflace ve střednědobém výhledu ustálila kolem dvouprocentního cíle. Růst mezd by měl být podle banky zhruba poloviční, než je teď. Pokles tempa růstu mezd je sice signálem, že se tlak na růst cen zmírňuje, na druhou stranu ale centrální banka musí vyhodnotit, proč se v této situaci nezvyšuje nezaměstnanost.
„Přetrvávající silný růst mezd rovněž vyvolává obavy, že inflace tak snadno nezmizí, což může Bank of England přimět k tomu, aby k dalšímu snižování úrokových sazeb nadále přistupovala s opatrností,“ řekla ekonomka z Národního institutu pro ekonomický a sociální výzkum Monica George Michail. Bank of England je v Británii oficiální název centrální banky.
Míra inflace v Británii byla v červnu na dvou procentech, ekonomové se ale domnívají, že data za červenec ukážou zrychlení tempa růstu. Statistici čísla zveřejní ve středu.
Na údaje o trhu práce má nyní vliv i fakt, že statistický úřad loni přestal provádět průzkum pracovní síly a chystá se zavést jinou metodiku, která má ale zpoždění. K dispozici by měla být příští rok, uvedla agentura Bloomberg. Centrální banka dala v minulosti několikrát najevo obavy, že nedostatek pracovních sil povede k příliš silnému růstu mezd, a tím i k vyšší inflaci.
Britská libra po zveřejnění statistiky zpevnila. Vůči dolaru se krátce po 09:00 SELČ prodávala zhruba za 1,2799 dolaru, a proti předchozímu dni tak vykazovala nárůst o více než 0,2 procenta. Letošní minimum je těsně nad 1,23 dolaru a libra na něm byla v dubnu.
Centrální banka se bude měnovou politikou opět zabývat 19. září. Většina analytiků se domnívá, že banka sáhne k dalšímu snížení sazeb až v listopadu. Činitelé Bank of England nicméně upozornili, že budou postupovat velmi obezřetně. Klíčový bude právě vývoj domácích cenových tlaků v ekonomice.