O tom, že kryptoměny, obzvláště ve spojení s Twitterem, mohou být v moderním válečném konfliktu mocnou zbraní, se během druhého týdne ruské invaze přesvědčila i Ukrajina. Díky výzvám na oficiálních účtech se již skrze krypto podařilo získat na podporu země už přes šedesát milionů dolarů. Vláda Ukrajiny se díky tomu navíc zřejmě stala první vládou světa, která vlastní sběratelské NFT jednoho z legendárních kryptopunků.
A možná právě to rozhodlo o netradičním kroku, kterým minulý týden na svém Twitteru všechny překvapil ukrajinský vicepremiér a ministr pro digitální transformaci Mykhailo Fedorov. Nebývalý úspěch se získáváním pomoci prostřednictvím kryptoměn, ať již na přímou žádost vlády, nebo skrze navázané neziskové organizace, vedl k nápadu vydat na podporu Ukrajiny vlastní token uvolněný airdrop metodou.
Airdrop je forma bezplatné distribuce kryptoměny mezi uživatele. Funguje tak, že se určitý počet tokenů připíše majitelům konkrétních kryptoměnových adres, případně všem uživatelům, kteří draží v daný čas určité množství kryptoměny ve své peněžence.
V daném případě měl Airdrop podpořit dárce kryptoměn pro ukrajinskou vládu. Po odmítavé reakci komunity byl ale plán hozen na smetiště dějin, což se ovšem také nesetkalo s příliš velkým pochopením.
Část kryptokomunity nařkla ukrajinskou vládu z vytvoření „rug pull“ scamu. Tak se ve světě kryptoměn označuje druh podvodu, kdy vznikne na první pohled skutečný projekt a v okamžiku, kdy se na peněženkách nalézá už dost prostředků, autoři projekt ukončí nebo opustí a prostředky projektu si vezmou s sebou.
V mezičase se navíc na decentralizované burze Uniswap začal obchodovat token vydaný třetí stranou, který se vydává za oficiální vládní airdrop. Nešťastná vládní aktivita tak nejspíše přiživila skutečný podvod.
Protože ovšem oznámení chystaného airdropu již stačilo vypumpovat objem krypotměnových darů na desítky milionů dolarů, jinými slovy airdrop zafungoval jako skvělý marketingový nástroj, přišla Ukrajina s jiným plánem. Místo zaměnitelného krypto tokenu má země v plánu vydat vlastní NFT.
„Po pečlivém zvážení jsme se rozhodli airdrop zrušit,“ prohlásil ve svém tweetu z minulého čtvrtka Fedorov, který alespoň na Twitteru převzal vládní komunikační agendu ohledně využití kryptoměn v konfliktu. „Místo toho brzy oznámíme vlastní NFT na podporu ukrajinských ozbrojených složek,“ dodává.
Ministerstvo podle něj řeší vydání oficiálních tokenů se dvěma blíže nespecifikovanými společnostmi. Fedorov prohlásil, že by vydání nemělo proběhnout později než za dva týdny, v současné chvíli již vlastně jen za týden a kousek. Non-fungible-tokeny se ostatně již při podpoře ukrajinské strany konfliktu jednou osvědčily.
Skupina aktivistů, mezi nimiž je i Naděžda Tolokonnikova, zakládající členka protestní umělecké skupiny Pussy Riot, vytvořila ve spolupráci s Trippy Labs, CXIP a decentralizovanou organizací Pleasr DAO „ukrajinské DAO“ – UkraineDAO. Neziskový projekt dražící tokenizovanou ukrajinskou vlajku. Aukce skončila minulou středu a vynesla celkem 2250 etherů, což dělalo v době prodeje asi 6,75 milionu dolarů.
Pro zajímavost jde o jedno z deseti nejdražších NFT, které se kdy podařilo prodat. Výtěžek poputuje na podporu civilistů zasažených válkou a to skrze neziskovou organizaci Come Back Alive. Příspěvky dorazily z opravdu neobvyklých míst, jedním z takových bylo i 500 etherů, které přišly z adresy only.eth patřící stránce OnlyFans.