Kontroverzní plynovod na přepravu ruského plynu do Evropy vznikne. Spojené státy a Německo dosáhly dohody, díky které plynovod bude moct vzniknout bez dalších amerických sankcí. Zároveň ale platí, že obě země sankce znovu uvalí, pokud by Rusko chtělo použít jako politickou zbraň. Podle agentury AP to včera oznámila náměstkyně amerického ministra zahraničí Victoria Nuland.
Plynovod má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. Spojené státy projekt dlouhodobě kritizují, protože plynovod podle nich zvýší politický a ekonomický vliv Ruska na Evropu. Stavba plynovodu byla jedním z témat rozhovoru amerického prezidenta Joea Bidena a německé kancléřky Angely Merkelové při jejich schůzce minulý týden ve Washingtonu.
Kritice čelí projekt Nord Stream 2 také ve střední a východní Evropě. Trasa plynovodu se totiž vyhýbá Polsku a Ukrajině, které tak nebudou dostávat tranzitní poplatky a přijdou o část svého diplomatického vlivu. Dohoda by měla řešit také výhrady těchto zemí. Nuland upozornila, že zástupce amerického ministerstva zahraničí tento týden navštíví Kyjev i Varšavu, aby je o dohodě informoval.
Nord Stream 2 má do Evropy transportovat 55 miliard metrů krychlových
zemního plynu ročně, plynovod je již hotov z 98 procent. Nynější
podmořský plynovod Nord Stream, který je v provozu od roku 2011, má
stejnou kapacitu. Plyn z projektu Nord Stream 2 má využívat i Česká
republika, která se na něj napojí prostřednictvím nového plynovodu
Eugal.