Ve čtvrtek 18. listopadu vychází další Forbes Woman. Je od desek k deskám nabitá silnými, odvážnými a optimistickými ženskými příběhy. Už je to pátá Forbes Woman v řadě a jsem moc ráda, že vám ji můžeme předložit. Máte-li čas a chuť objevovat nová jména, nové inspirativní příběhy, máme je pro vás. Tyhle ženy si zaslouží, aby se o nich vědělo.
Letošní vydání má podtitul Čas změny. Většinu žen, které jsme letos pro Forbes Woman oslovili, totiž spojuje fakt, že progresivně mění své odvětví, své podnikání, kurážně proměňují své okolí, kultivují společnost, změnily přístup ke své práci, anebo jednoduše v jednu chvíli změnily ve svém životě úplně všechno.
Často se tak zpočátku stalo i proti jejich vůli, kvůli události, která jim do života přišla neplánovaně a dosavadní život rozbořila jako domek z karet. A i když to tak zprvu nevypadalo, dnes tyto ženy tvrdí, že všechny změny v jejich životě byly nakonec změny k lepšímu. A že díky změně ve svém životě dokázaly k lepšímu proměnit i věci, které se týkají nás všech.
Maja Hamplová:
Soustředit se na sebe
Je drobná, křehká, má oči laně, díky kterým působí až dívčím dojmem. Letos v listopadu jí taky bylo teprve jednatřicet. Přesto má za sebou portfolio, za které by se nemuseli stydět tvůrci o deset, patnáct let starší. Maja Hamplová je producentka a castingová režisérka.
Na kontě této ženy jsou nejúspěšnější projekty poslední doby, včetně seriálu Ochránce na České televizi nebo Terapie na HBO. Maja produkuje hrané i dokumentární filmy, ale také reklamy – včetně spotů pro tak velké hráče, jako jsou O2, BMW, Škoda nebo T-Mobile.
Coby scenáristka a režisérka videoklipu Jednou od Vladimíra Mišíka získala spolu s kolegou Matějem Chlupáčkem i prestižní cenu Anděl. Není divu, že její jméno v branži rezonuje stále silněji. Maja totiž umí věci měnit.
Šéfová
Patří mezi nejvlivnější ženy českého byznysu, v médiích se toho o ní ale příliš nedočtete. Romana Benešová spíše než do sebeprezentace vkládá energii do řízení lidí a firem. Po KPMG teď pomáhá miliardáři Karlu Pražákovi budovat jeho investiční impérium Kaprain. A má za sebou pozoruhodný osobní příběh.
Paní
rektorka
Pomohla
na svět stovkám dětí. Zkoumá, proč mají lidé problémy s
plodností. Uspěla i na Harvardu. V posledních letech se snaží,
aby se studentům dobře vedlo na nejstarší české univerzitě.
Teď čeká lékařku a profesorku Milenu Králíčkovou nová
životní etapa. Je první ženou v dějinách, která povede
Univerzitu Karlovu. První ženou od roku 1348.
MECENÁŠKA
2.0
Sázka na jistotu. Tak by šlo popsat řadu soukromých uměleckých sbírek v Česku. Sbírat umění dnes patří takřka k bontonu a mnoho privátních kolekcí tomu odpovídá: rozpoznatelná a trhem prověřená jména, jisté zhodnocení, jistý společenský kredit. Koncept sbírky Kateřiny a Jakuba Havrlantových je jiný.
Sází na mládí, aktuální trendy i technologie. A taky na v Česku nepříliš obvyklou otevřenost. Za peníze a z nadšení internetových podnikatelů tak vzniká pozoruhodná kolekce současného progresivního umění. Která je navíc přístupná všem a všude. Havrlant Art Collection.
Boží holka
Práce s bankomaty jí přinesla peníze, skutečné štěstí ale našla až v Bibli. Farářka Martina Viktorie Kopecká a příběh o tom, jak jí život ve skromnosti a víře vrátil radost a umožnil novou kariéru.
Urputná hrdinka
Místo nohy má protézu a jako první handicapovaná žena na světě přeplavala kanál La Manche. Úsek dlouhý 38,5 kilometru zvládla Markéta Pechová za dvanáct a půl hodiny. V dětství se jí přitom život obrátil naruby.
„Ve dvanácti letech mi lékaři zjistili nádor nad kolenem. Měla jsem na noze bouli, která se nejdříve nelíbila mé mamince a nakonec ani lékařce. Ta mě poslala na rentgen do nemocnice, kde si mě už rovnou nechali,“ vzpomíná dvaačtyřicetiletá Markéta, která pochází z Českých Budějovic. Z jihočeské nemocnice ji poslali na pražskou Bulovku a následně i na onkologické oddělení v Motole.
Z té doby si hlavně pamatuje, že s ní o jejím stavu nikdo nemluvil, nikdo jí nic nevysvětloval, slovo onkologie bylo tabu. „Věděla jsem, že mám nádor, jinak nic. Až den před operací za mnou na Bulovce přišel lékař a řekl mi, že až na sále rozhodnou, zda mi nohu nechají, nebo uříznou,“ říká.
Sen si Markéta Pechová splnila ve čtyřiceti letech. A teď se chystá na další.
Mateřská, s. r. o.
Nejkrásnější období v životě leckteré ženy, ale často i zásadní propad v její kariéře. Nebo tomu tak už není? Podívali jsme se na mateřství a mateřskou současnýma očima – a s ženami, které dokazují, že malé dítě vždycky neznamená nesnadnou volbu mezi rodinou a kariérou.
Mateřská může nastartovat i zajímavý byznys. Od úspěšného startupu až třeba po tetovací salon.