Hodnota bitcoinu sice zrovna prochází menší korekcí, ale i tak se nejstarší kryptoměna světa vrací na trajektorii, kdy téměř denně zdolává nový cenový vrchol. Těžaři slaví rekordní příjmy a růst se přelévá i mezi ostatní kryptoměny. Všechny události mají přitom jednoho jmenovatele: spotové bitcoinové ETF.
Burzovně obchodované fondy, tedy zkráceně ETF, jsou obecně zvláštní věc. Na amerických burzách NASDAQ a NYSE je jich dnes zaregistrováno neuvěřitelných 3400 a tvoří čtyřiatřicet procent obchodovatelného objemu těchto burz. Těší se obrovské popularitě a přitom se samy vlastně jen „přiživují“ na oblibě, úspěchu nebo naopak nechvalné pověsti někoho jiného.
Pokud jde o bitcoinové ETF, založené na spotovém podkladovém aktivu, ty zaznamenaly fenomenální start a minimálně jeden z těchto fondů silně aspiruje na historicky nejúspěšnější produkt tohoto typu vůbec. Spotovým ETF se ale daří obecně: od jejich lednového spuštění prakticky není týdne, kdy neprolomí nějaký nový rekord.
V úterý dvanáctého března například objem kapitálu proudícího denně do spotových bitcoinových ETF překonal magický milník a přehoupl se přes částku jedné miliardy dolarů. Největší podíl na tom nesl fond iShares Bitcoin Trust (IBIT) od největšího globálního správce aktiv BlackRock, kam v úterý přiteklo 849 milionů dolarů.
Bitcoinové ETF mají dnes kumulativně pod správou aktiva za 59 miliard dolarů a prakticky od chvíle, kdy Americká komise pro cenné papíry schválila po téměř deseti letech četných zamítnutí prvních deset nových spotových bitcoinových ETF (a jeden konvertovaný v podobě fondu GBTC), krypto trh nežije ničím jiným.
S výjimkou investorů opouštějících poplatkově nevýhodný GBTC a přesouvajících kapitál do zbylých ETF fondů ovšem není úplně zřejmé, kdo přesně do nich ve skutečnosti investuje.
Schválené spotové bitcoinové ETF, z nichž jich zatím funguje deset, také prakticky vytlačily obchodování s fondy založenými na bitcoinových derivátech. Čerstvě zodpovídají za devadesát procent denního objemu obchodů na trhu ETF produktů nabízejících expozici vůči bitcoinu.
Navzdory značnému časovému náskoku se tak musejí bitcoinové ETF založené na futures kontraktech spokojit s ohlodanou kostí v podobě deseti procent tržního podílu.
Již zmíněný fond IBIT má za sebou teprve dva měsíce života, ale již teď je vidět, že investorský zájem nebyl hnán jen počátečním vzrušením z novinky. Čísla o novém přílivu kapitálu do fondu již o parník překonávají hodnoty z prvních dnů obchodování, která bývají obyčejně nejvyšší.
Po dvou měsících obchodování je souhrnná hodnota kapitálu zaslaného do fondu téměř na třetině částky, kterou dokázal za první tři roky své existence nashromáždit nejúspěšnější ETF fond – JPMorgan Equity Premium Income. Ten za šestatřicet měsíců dotáhl „jen“ na 27,4 miliardy dolarů.
IBIT je dva měsíce po spuštění na dvanácti miliardách a příliv kapitálu do něj neustále zrychluje. Stačil také nashromáždit více bitcoinů než společnost MicroStrategy, která ve velkém přidává bitcoiny do svých rezerv již od poloviny roku 2020 – poslední známý počet bitcoinů v těchto rezervách je 205 tisíc, IBIT jich měl k 14. březnu 223 645.
Je to zdánlivě velmi jednoduchá matematika. Množství bitcoinů na spotových burzách od března 2020 setrvale klesá a zároveň neutuchá hlad bitcoinových ETF, stahujících už teď z trhu více bitcoinů, než kolik jich jsou schopni těžaři teoreticky dodat zpátky.
Navíc se rychle blíží halving, který sníží odměnu na vytěžený blok na 3,125 bitcoinu, což odpovídá přibližně 452 nově vytěženým bitcoinům za den.
Jisté je, že dokud příliv peněz do spotových ETF pokračuje, nemají medvědi šanci. Fondy dál luxují prozatím volné bitcoiny z trhu a radikálně změnit by se to podle většinového analytického konsenzu nemělo ani v nejbližších letech.
Například podle investiční společnosti JMP Securities by mohly spotové bitcoinové fondy v příštích třech letech zaznamenat příliv 220 miliard dolarů. To by podle makléřské firmy cenu nejstarší kryptoměny zečtyřnásobilo a dostalo na částku 280 000 dolarů za bitcoin.
„Pokud se nemýlíme v tom, že čistý příliv do ETF dosáhne 220 miliard dolarů, při použití našeho odhadu pětadvacetinásobného multiplikátoru nového kapitálu by to samo o sobě mohlo způsobit nárůst tržní kapitalizace bitcoinu o 5,5 bilionu dolarů. To odpovídá částce 280 tisíc dolarů za jeden bitcoin,“ uvádí analýza společnosti.
I mnohem konzervativnější investiční banka J.P. Morgan pak předpokládá, že by mohly bitcoinové ETF během následujících dvou až tří let přilákat kapitál v hodnotě 62 miliard dolarů.