Praktiky, které vedly ke krachu kryptoměnové burzy FTX, by za chystané unijní regulace odvětví nebyly povoleny. Řekla to ve středu Alexandra Jourová-Schroederová z vedení úseku finanční stability při Evropské komisi. Praktiky FTX přitom označila za pochybné.
Evropská unie chystá průlomová pravidla pro trhy s kryptoaktivy (MiCA – Markets in Crypto-Assets), která by měla vstoupit v platnost v roce 2024 a která blok staví do čela regulace odvětví, uvedla agentura Reuters.
Krach burzy FTX, k němuž vedla absence regulačního dohledu a standardní firemní kontroly, zasáhl celé odvětví. Naposledy na začátku tohoto týdne bankrot vyhlásila americká půjčovna kryptoměn BlockFi.
Regulaci MiCA je naléhavě nutné dokončit hlasováním v Evropském parlamentu, řekla Jourová-Schroederová během slyšení v tomto unijním orgánu. Připomněla, že FTX mimo jiné nevedla standardní evidenci a neoddělovala peníze klientů od prostředků společnosti.
FTX měla od kyperského regulátora cenných papírů licenci k působení v EU, platnost licence však byla pozastavena, když se ve firmě začaly objevovat potíže.
„Za svou kariéru jsem nikdy neviděl tak úplné selhání firemní kontroly a tak naprostou absenci důvěryhodných finančních informací, jako tomu bylo zde,“ uvedl v podání americkému soudu v polovině listopadu nový šéf FTX John Ray, bývalý likvidátor americké energetické společnosti Enron.
„Odvětví kryptoměn se potýká s problémy. Jakmile vstoupí v platnost regulace, bude při jejich řešení nesmírně důležitá,“ uvedl Steffen Kern, který v Evropském orgánu pro cenné papíry a trhy vede oddělení analýzy rizik. Podle Kerna existují důkazy o zneužívání trhu, špatném řízení a nedostatečné kontrole na trzích s kryptoměnami.
Opatření MiCA nabylo konečné podoby v červnu a teď jej čeká formální schválení Evropským parlamentem. Učinit by tak měl do konce roku.
Regulace zavede jednotné podmínky pro všechny unijní státy, sankce za porušení nastavených pravidel, větší ochranu trhu a zpřísní podmínky v oblasti takzvaných stablecoinů. Regulace se doplňuje s nařízením o praní špinavých peněz. Prioritou je ochrana koncového uživatele.
V případě stablecoinů, tedy kryptoměn vázaných na hodnotu státních měn, budou muset mít vydavatelé tokenu povinnou stoprocentní rezervu. Držitelé tokenů budou muset mít možnost je kdykoli směnit za podkladové aktivum.
Po zavedení regulace budou muset společnosti z odvětví požádat na státní úrovni o licenci. Na firmy bude dohlížet orgán ESMA, který získá další pravomoce. Bude například moci zablokovat služby, které v EU fungují, ale nejsou zde registrované.