Dotace z programů Nová zelená úsporám a Oprav dům po babičce budou od nového roku jednodušší. Ne každý však splní nové, přísnější podmínky. Ti, kteří vyhovují stávajícím pravidlům, by si měli s žádostí pospíšit. Pro firmy v solárním sektoru ale mohou tyto změny přinést zásadní komplikace a ohrozit jejich další rozvoj v České republice.


Od příštího roku budou dotace na zateplení a energetické renovace dostupné pouze prostřednictvím dvou programů – Nová zelená úsporám Light (NZÚ Light), která vznikne sjednocení současných programů Nová zelená úsporám Standard a Nová zelená úsporám Light, a program Oprav dům po babičce. 

Nová zelená úsporám Light, která se zaměří na menší a dílčí projekty, už nebude od nového roku podmíněná takzvanou nízkopříjmovostí, takže bude dostupná i dalším možným příjemcům. 

Nízkopříjmoví příjemci, mezi něž se počítají starobní penzisti, invalidní penzisti ve třetím stupni nebo domácnosti pobírající příspěvek na bydlení nebo přídavky na dítě, zůstanou zvýhodnění. Čerpat budou moci až 250 tisíc na zateplení – do výše osmdesáti procent výdajů a dotaci až osmdesát procent na výměnu neekologického kotle.

V příštím roce zůstává také program Oprav dům po babičce, který bude podporovat komplexní renovace podmíněné optimálním zateplením a ke kterému pak lze přibrat dotace na další opatření. 

Ministerstvo životního prostředí tímto krokem mění dosavadní roztříštěný systém podpory a snaží se domácnostem zjednodušit proces čerpání finanční pomoci, aby se zrychlilo tempo komplexních renovací rodinných a bytových domů. Podmínky pro dotaci bytových domů a výměnu zdrojů tepla u rodinných domů zůstanou beze změn. Nové výzvy, které stanoví konkrétní pravidla a požadavky, vypíše Ministerstvo životního prostředí už v lednu.

Změny platné od února

Největší změna, kterou od 1. února 2025 nová pravidla přinesou, bude možnost získat dotace na renovaci rodinných domů předem. Získat zálohu předem je v současné době možné pouze v programu NZÚ Light, který vznikl jako rychlá pomoc pro ohrožené skupiny obyvatel.

Stát chce nově podpořit středně příjmové domácnosti, které nutné renovace odkládají, protože nedisponují dostatkem finančních prostředků na předfinancování svých projektů. 

Žadatelé budou moci využít i možnost zvýhodněných úvěrů od bank či spořitelen, a to až do výše dvojnásobku dotace, s maximální RPSN 3,5 procenta. Úrok bude možné fixovat na minimálně pět let. Doposud to bylo možné jen u programu Oprav dům po babičce. 

Domácnosti mohou žádat o podporu na jednotlivá opatření nebo je kombinovat pro vyšší efektivitu. Dotace pokryjí zateplení budov, výměnu neekologických zdrojů vytápění, instalaci fotovoltaických systémů, úsporný ohřev vody, rekuperaci vzduchu, výstavbu zelených střech, systémy pro hospodaření s dešťovou a šedou vodou, či dobíjecí stanice pro elektromobily.

Další velkou změnou bude takzvaný majetkový test, kvůli kterému se některým žadatelům cesta k dotacím zkomplikuje. Žádat o dotaci totiž bude moci výhradně jen fyzická osoba, která dotčenou nemovitost vlastní nebo spoluvlastní a zároveň nevlastní víc než jednu další nemovitost určenou k bydlení.

Tato podmínka dřív platila pro program Oprav dům po babičce. Podpora se bude vyplácet jedině na dům, ve kterém má žadatel trvalé bydliště a bude ho mít i minimálně pět let po dokončení projektu.

Žadatelé, kteří nové podmínky nesplňují, mají poslední možnost požádat si o dotaci za stávajících pravidlech. Ti, kterých se to týká, by si měli pospíšit, než se dostupné finance vyčerpají. Státní fond životního prostředí, který dotace řeší, upozornil, že při stávajícím tempu přijatých žádostí by alokace mohla být vyčerpána v průběhu ledna, nejpozději na začátku února. 

V programu Nová zelená úsporám Standard je aktuálně k dispozici 1,4 miliardy korun na zateplení a novostavby a 1,1 miliardy korun na zdroje energie. V Nové zelené úsporám Light je k dispozici 700 milionů korun na zateplení a 200 milionů korun na fotovoltaiku. 

Ohrožený sektor fotovoltaiky?

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) společně se Státním fondem životního prostředí (SFŽP) také oznámilo, že klesne podpora na fotovoltaické elektrárny pro rodinné domy na maximální výši třicet procent z celkové ceny solárního systému. Dotace budou nově určeny pouze na fotovoltaické elektrárny s výkonem maximálně do pěti kilowattů, což je polovina dosud podporovaného výkonu a žádat o ně budou moci jen fyzické osoby.

Nově dojde také ke změnám v bonusech. Bonus za kombinaci zateplení a FVE se sníží o deset tisíc korun, zatímco bonus za kombinaci zateplení a výměny zdroje energie se o deset tisíc korun zvýší.

Zástupci solárního sektoru pokládají navrhované změny za příliš radikální a mohou podle nich negativně ovlivnit další rozvoj tohoto odvětví v Česku, což by mohlo zasáhnout i některé firmy působící v této oblasti. Podle předsedy Cechu akumulace a fotovoltaiky (CAFT) Aleše Hradeckého jde návrh nových podmínek pro fotovoltaiku v praxi proti trendu soběstačných budov i proti sdílení, které se skvěle rozjíždí.   

 „Jde i proti souběžné instalaci tepelných čerpadel, pro které pětikilowattová fotovoltaika nevyrobí dost elektřiny. A jde i proti evropským směrnicím. Komplexní zateplování je oproti tomu podpořeno bez limitů a do výše až padesát procent. A to vše v situaci, kdy není jasné, zda zateplování je pro stát a klima výhodnější než čisté zdroje,“ komentuje novinku Hradecký.

„Návrh nových podmínek pro fotovoltaiku s námi nikdo předem neprojednal. Zateplovací lobby přesvědčila Ministerstvo životního prostředí prakticky k likvidaci podpory na instalace FVE pro rodinné domy v NZÚ,“ dodává předseda CAFT s tím, že s Komorou obnovitelných zdrojů energie připravují podklady pro jednání s MŽP a SFŽP, kde se pokusí obhájit současné podmínky. Ty nové podle něj mohou způsobit destabilizaci sektoru. 

Výkonný ředitel Solární asociace Jan Krčmář uvedl, že změny považuje za příliš razantní v situaci, kdy solární sektor letos zažívá velice neklidné období. Pro realizační firmy podle něj může omezení podpory znamenat až o polovinu menší zakázky a pro zákazníky pak snížení podpory z padesáti procent na třicet procent. Rezidenční sektor fotovoltaik se podle Krčmáře propadl o polovinu už když stát dotace z Nové zelené úsporám snižoval v první polovině roku z dvou set tisíc na sto šedesát tisíc korun.