Evropská unie je připravena diskutovat se Spojenými státy o nulových průmyslových clech a o nulových clech na automobily, uvedl komisař pro obchod Maroš Šefčovič po pondělním jednání ministrů zemí EU v Lucemburku. Podle něj by však dohoda musela být přijatelná pro obě strany, což se navzdory snahám EU zatím nepodařilo dosáhnout.
Během tohoto jednání se řešily i reakce na americká cla, přičemž bylo uvedeno, že první část evropských protiopatření týkajících se oceli a hliníku začne podle Šefčoviče platit 15. dubna, druhá část o měsíc později.
Americká cla by podle Šefčoviče zasáhla vývoz z Evropské unie v hodnotě přibližně 380 miliard eur (necelých devět a půl bilionu korun). Zasaženo bude sedmdesát procent unijního exportu do Spojených států, dodal eurokomisař pro obchod, který s Američany již několikrát jednal prostřednictvím videokonferencí a také přímo ve Washingtonu.
V reakci na americké výhrady eurokomisař uvedl, že Evropská unie nebude měnit svůj systém daně z přidané hodnoty, která je klíčovým zdrojem příjmů pro členské země. Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se již dříve vyjádřila, že právě DPH je další překážkou obchodu mezi EU a USA.
Spojené státy začaly od soboty 5. dubna vybírat základní desetiprocentní clo při dovozu zboží ze všech zemí světa. Od středy 9. dubna pak USA začnou u dovozu z vybraných zemí vybírat i cla, která jsou vyšší a která v případě Evropské unie činí dvacet procent. Trump tato cla označuje za „reciproční„, podle něj jsou reakcí na neúměrně vysoké zatížení amerického vývozu a existující deficit ve vzájemných obchodních vztazích.
Některé kategorie zboží jsou od nového celního režimu prozatím osvobozeny, včetně ropy, plynu, mědi, zlata, stříbra, platiny, palladia, dřeva, polovodičů, farmaceutických výrobků a nerostů, které se v USA nevyskytují. Výjimka se vztahuje také na dováženou ocel, hliník a automobily, na které se už nyní uplatňují 25procentní cla.
Dnes večer se Evropská komise chystá členským státům předložit konečný seznam protiopatření, který bude schválen takzvaným komitologickým výborem EU ve středu 9. dubna.
Cla na ocel a hliník oznámil americký prezident Donald Trump již v polovině března. Evropská unie následně v reakci uvedla, že chystá protiopatření vůči americkému zboží v hodnotě 26 miliard eur (650 miliard korun).