Pražská burza zahájila ve čtvrtek obchodování s novým fondem ETF Bluesphere World UCITS Equity CZK (BSWC). Českým investorům se tak otevírá přístup k předním světovým akciím bez měnového rizika. Nyní se tento fond ETF obchoduje v Praze jako jediný.
Obchodování s ETF BSWC bude na trhu Free Market. Počítá se s podporou tvůrce trhu, která by měla přispět k plynulému obchodování.
„Nové ETF přináší investorům jednoduchý způsob, jak se podílet na vývoji globálních trhů, a zároveň eliminuje vliv měnových výkyvů,“ uvedl generální ředitel Burzy cenných papírů Praha Petr Koblic.
ETF sleduje vývoj indexu Solactive GBS Developed Markets Large & Mid Cap, který zahrnuje akcie velkých a středních společností z rozvinutých světových ekonomik a jeho složení je obdobné jako u indexů MSCI World Index nebo FTSE Developed World Index.
Největší regionální zastoupení mají Spojené státy, Japonsko a Británie. Sektorům dominují technologie, finance a průmysl. Jsou v něm společnosti jako Nvidia, Microsoft či Apple.
Produkt se obchoduje na burze Euronext Amsterodam a zároveň v rámci duálního listingu na pražské burze.
„Uvedení ETF se zajištěním do české koruny je v souladu s naším posláním přivést k investování co nejvíce lidí. Nákupem tohoto produktu získávají klienti v reálném čase přístup na akciový trh a zároveň diverzifikované portfolio společností prostřednictvím jediné transakce,“ uvedl generální ředitel KBC Asset Management Johan Lema.
Její dceřiná společnost Patria Finance uvedla, že fond je od čtvrtka dostupný pro přímý nákup v její obchodní platformě i mobilní aplikaci. Později ho chce zařadit také do produktu Pravidelné investice a nabídnout ho i v rámci dlouhodobého investičního produktu DIP.
KBC Asset Management ve spolupráci s Patria Finance plánuje postupně uvádět na evropské trhy a burzy v Amsterodamu a Praze další ETF. Ambicí společnosti je přinést do letošního léta několik nových ETF se zajištěním do české koruny, které dále rozšíří nabídku globálních investic přizpůsobených potřebám českých investorů.
Trh s ETF v Evropě překročil na podzim loňského roku objem tří bilionů amerických dolarů a v celoroční bilanci vzrostl o více než třetinu proti roku 2024. Rok 2026 začal rekordním tempem přílivu nových investic do ETF, v globálním měřítku jsou nejvýraznější právě do evropských akciových ETF.
https://forbes.cz/v-cesku-dela-miliardove-obchody-presto-ho-temer-nikdo-nezna-kdo-je-petr-rieger/