Vévodí komerčním nemovitostem v New Yorku móda, šperky, nebo snad káva? Ani jedno. Největším nájemcem retailových prostor na Manhattanu je nově síť luxusních posiloven Equinox.

Ta neustále roste, otevírá nové pobočky a je nejviditelnějším reprezentantem aktuálního trendu v odvětví retailu – spotřebitelé se od nákupu produktů přesouvají spíše k zážitkům a k péči o sebe. A skladba nájemců komerčních prostor na to reaguje.

Společnost Equinox otevřela svou první pobočku v roce 1991 na Upper West Side. V současnosti má na Manhattanu už celkem jedenatřicet prémiových posiloven, respektive klubů, přičemž poslední dvě pobočky firma otevřela loni, čímž se dostala na celkovou plochu 121 tisíc metrů čtverečních.

A to stačilo k tomu, aby Equinox přeskočil ikonickou síť obchodních domů Macy’s, která si na Manhattanu pronajímá 116 tisíc metrů čtverečních. Pozadu zůstává i řetězec supermarketů Whole Foods.

Růst sítě posiloven tím rozhodně nekončí. Další dvě newyorské pobočky jsou v jednání a v expanzi chce Equinox pokračovat.

„Společnost Equinox čelí silné konkurenci, jako jsou Lifetime Fitness, LA Fitness a různé regionální řetězce. To, co se v tomto odvětví děje, by se dalo přirovnat k závodům ve zbrojení,“ vysvětluje Alan Schmerzler, místopředseda oddělení pronájmu New York z poradenské společnosti Cushman & Wakefield.

Equinox se podle něj na trhu profiluje jako luxusní značka a prioritou je pro ni blízkost k bohatým zákazníkům. „Strategická poloha je pro značku životně důležitá, protože se snaží předstihnout konkurenty tím, že se nachází blíže ke špičkovým kancelářským budovám, dopravním uzlům nebo hustě obydleným oblastem,“ dodává.

Posilování se neděje jen uvnitř luxusních fitness klubů, ale v rámci celého odvětví. To zažívá vzestup od pandemie covidu, kdy se priority spotřebitelů přesunuly k tématu wellness a longevity, což má za následek i newyorské prvenství Equinoxu.

„Vzestup nájemců z tohoto odvětví neznamená nutně nahrazení tradičních maloobchodních kategorií na Manhattanu, jako je móda, šperky či kosmetika. Jisté ale je, že tito nájemci zvyšují rozmanitost a rozšiřují nabídku v maloobchodních prostorách, což je pozitivní trend,“ shrnuje Schmerzler.

Navíc tento typ nájemců vyhledávají pronajímatelé ještě z dalšího důvodu, a tím je snaha o návrat zaměstnanců do kanceláří. „Například přítomnost posilovny Equinox v budově může zaměstnance motivovat k návratu do kanceláří více než tradiční maloobchodní prodejna,“ myslí si Schmerzler.

info Foto Denys Nevozhai/Unsplash
New York

Ačkoli Praha není Manhattan a největším nájemcem komerčních prostor zde zůstává stále Ahold, respektive řetězec supermarketů Albert, opatrný vzestup nájemců v oblasti fitness, wellness a longevity je patrný i v české metropoli.

A například developeři do retailových prostor v prémiových projektech plánují také právě posilovny. Příkladem může být třeba pobočka fitness klubu Next.Move Karlín v budově Fragment.

„V segmentu butikových fitness studií je patrný silný zájem českých zákazníků, o čemž svědčí úspěch zavedeného Balance Clubu, moderního fitness centra Next Move a specializovaných studií, jako je Revolution Ride,“ říká za Cushman & Wakefield Jan Kotrbáček, partner a vedoucí týmu pronájmu maloobchodních prostor pro střední a východní Evropu.

„Kromě aspektu zdravého životního stylu tyto značky lákají na socializační a komunitní aspekt, což je důvod, proč si dokážou u zákazníků obhájit mnohem vyšší cenu za členství či lekce, než je na trhu běžné. Koncepty zdravého stravování v Praze prosperují, což potvrzuje i expanze nových značek,“ doplňuje Kotrbáček.