Firemní výsledky, na které čekal celý svět, jsou po čtvrt roce opět tady. Jak si vedla druhá nejhodnotnější společnost světa a dostali jsme odpověď na otázku, zda se nachází generativní AI v bublině?
Firma se zeleným logem, za kterou stojí „muž v kožené bundě“, Jensen Huang, je totiž momentálně nejen druhou nejhodnotnější společností světa a hlavním tahounem indexu S&P 500, ale hlavně asi nejpřesnějším indikátorem zdraví technologického trhu a ukazatelem, jestli není překotně budovaná ekonomika postavená okolo umělé inteligence momentálně v bublině, která by mohla brzy prasknout.
Osud čipového giganta, kterému se díky Huangově prozíravosti podařilo z pouhého výrobce grafických procesorů přeorientovat na nový trh a de facto ho zcela ovládnout, totiž přímo odráží, jak moc narativ umělé inteligence pořád baští největší zákazníci společnosti, tedy společnosti jako Microsoft, Amazon či Google.
A protože akciový trh vděčí za svoji letošní rally právě velké technologické sedmě s Nvidií v čele, mají její výsledky, které předchozí tři kvartály překonávaly očekávání, pro trh dost možná větší váhu než celé slavné řečnění předsedy Fedu Jeroma Powella minulý týden v Jackson Hole.
Teď již můžeme říci, že Nvidia nezklamala ani tentokrát a opět překonala odhadový konsenzus analytiků trhu. Investoři nicméně zřejmě přesto čekali o dost více a akcie v rámci obchodních „after hours“ posílají o čtyři procenta dolů.
Po ukončení běžných obchodních hodin na americkém trhu Nasdaq společnost nicméně oznámila zisk, který překonal očekávání Wall Streetu, a co je možná důležitější, přišla také s optimistickým výhledem pro aktuální čtvrtletí.
Zatímco trh očekával za čtvrtletí tržby 28,7 miliardy dolarů, společnost nakonec reportovala tržby přes třicet miliard dolarů (loni to za stejné období bylo „jen“ 13,5 miliardy dolarů). Pro nadcházející třetí čtvrtletí očekává tržby ve výši přibližně 32,5 miliardy dolarů, což je opět více než odhadový tržní konsenzus, který počítal s 31,7 miliardy.
Tržby společnosti i nadále rostou s nebývalou dynamikou a během uplynulého čtvrtletí se meziročně zvýšily o 122 procent. Na mimořádných tržbách se nepodílela jen umělá inteligence, odhady totiž překonaly všechny divize společnosti.
Tržby datových center činily 26,3 miliardy dolarů, což je více než dvojnásobek loňských tržeb a o miliardu více, než byl tržní odhad. Narostly ale také tržby z herní divize, které se meziročně zvedly o šestnáct procent na 2,9 miliardy dolarů. Trh přitom odhadoval 2,79 miliardy dolarů.
Nejrychleji však rostly nejmenší segmenty společnosti. Divize profesionální vizualizace si meziročně polepšila o dvacet procent, tedy na 454 milionů dolarů, zatímco trh odhadoval 451 milionů dolarů, a tržby z automobilového průmyslu nabobtnaly meziročně dokonce o 37 procent, tedy na 346 milionu dolarů, zatímco trh odhadoval jen 347,9 milionu dolarů.
Společnosti se ale zároveň zvedly náklady na výzkum a vývoj. Ty meziročně stouply na téměř 3,1 miliardy dolarů, což je nárůst zhruba o 51 procent. Provozní náklady stouply meziročně o 52 procent, tedy na 2,79 miliardy dolarů. Trh odhadoval 2,81 miliardy dolarů.
Ani výrazně vyšší náklady ale nezabránily tomu, aby provozní zisk společnosti nevystřelil na více než 19,9 miliardy dolarů, což je více než dvojnásobek loňských necelých 7,8 miliardy. Trh přitom odhadoval provozní zisk lehce přes 18,8 miliardy dolarů.
Pokud je tedy trh s generativní umělou inteligencí v bublině, jeho splasknutí se očividně ještě odkládá.