On se původně věnoval marketingu a reklamě, ona je zase vystudovaná lékařka. Vyčerpávající pracovní nasazení bylo spouštěčem toho, aby oba hledali jinou cestu. Našli ji – čokoládovou. Tedy ona si našla je, když Silvie a Filip Teplí od kamaráda poprvé ochutnali mayskou čokoládu z Guatemaly. Pozitivní chuťový šok jim vnukl myšlenku založit si čokoládovou manufakturu. Má jméno Ajala.

Řemeslu se začali učit na internetu, od zkušenějších a ve svém bytě. „V pokoji pro služky,“ usmívá se Filip Teplý. Ruční temperování v domácích podmínkách a testování na přátelích časem vystřídaly větší prostory, stroje a taky optimisticky rostoucí poptávka.

Čtěte také: Čokoláda, jak ji neznáte. Ke šňupání nebo místo orgasmu

První čokoládu prodali v červenci 2015 v designovém obchodě Pokojík, a protože odezva byla nadšená, v září už otevírali v Brně vlastní provozovnu. Odtud se dnes line čokoládová vůně a rozléhá smích šesti zaměstnanců, kteří každý den vyrobí a ručně zabalí tři stovky čokoládových tabulek.

Tepli

Vyrábějí je maximálně kontrolovanou metodou, tedy bean to bar – od bobu k tabulce. „Snažíme se tak ukázat, co je to čokoláda, jak vzniká a jak doopravdy chutná,“ vysvětluje Teplý koncept manželského podniku a dodá fakt, který prostě musí potěšit: „Poctivá čokoláda z kakaových bobů je zdravá.“

Není to tedy něco, co bychom si museli odpustit, abychom nepřibrali. Spíš naopak. „Má v sobě prospěšné látky, stopové prvky a kakaové máslo přirozeně obsažené v kakaovém bobu patří k nejlepším tukům,“ říká brněnský podnikatel. „Je to superpotravina, která když se zpracuje šetrně, zachová si všechny blahodárné látky.“

Ptáte se, co vlastně znamená Ajala, těch pět písmen zamotaných do indiánského loga firmy? V mayském jazyce to znamená probuzení. „A s trochou nadsázky se dá říct, že právě to nám výběrová čokoláda přinesla,“ říká Silvie Teplá. „Taky jsme si předtím dávali tu úplně obyčejnou, ale potom jsme zjistili, že pravá čokoláda je něco úplně jiného.“

Čtěte také: Čokoláda v jakémkoli tvaru chcete. To je sladký byznys Jindřicha Fikara

A právě takovou se rozhodli vyrábět. Co nejčistší, která obsahuje jen kakaové boby, sladidlo a případně koření nebo oříšky. Všechny čokolády (jedna tabulka stojí 95 korun) jsou sedmdesátiprocentní a ve výrobě teď mají nové single origin čokolády z kakaových bobů z Tanzanie, Haiti a Dominikánské republiky. Na nich chtějí ukázat, že s čokoládou je to stejné jako s výběrovou kávou, že prostředí a péče o boby má obrovský vliv na chuť a kvalitu.

Mimochodem – věděli jste, že za první republiky bylo Československo třetí největší zpracovatel kakaových bobů na světě? A k této době čokoládoví manželé Teplí ve svém byznysu odkazují; mimo jiné retro obaly svých produktů. „Tak jsme navázali kontakt s tiskařským studiem Calico vyrábějícím balicí papíry s prvorepublikovými motivy, které našli ve starých knihách,“ vysvětluje Teplý.

On a jeho žena mají teď jeden velký sen – mít otevřenou výrobu s kavárnou. „Místo, kde lidé uvidí, co a jak u nás vzniká, kde si naše výrobky koupí a třeba i posedí s horkou čokoládou a dezertem,“ přeje si Filip Teplý.

Foto: archiv Ajala

Původní článek byl publikován na Jídlo a radost, blogu, který vzniká v Ambiente.