Technologický magnát Mark Zuckerberg se poprvé od roku 2015 neumístil v první desítce nejbohatších Američanů podle časopisu Forbes. Za poslední rok ztratil polovinu svého jmění, konkrétně od září 2021 přišel o znepokojivou částku 76,8 miliardy dolarů.

V loňském žebříčku Forbes 400 nejbohatších Američanů se přitom zakladatel Facebooku ještě umístil na třetím místě. Letos se s odhadovaným majetkem 57,7 miliardy dolarů propadl až na 11. místo. Při sestavování žebříčku byla zohledněna hodnota akcií k 2. září 2022.

Donedávna třetí nejbohatší Američan se tak zařadil až za dědice společnosti Walmart Jima Waltona, bývalého starostu New Yorku Michaela Bloomberga nebo technologické magnáty Steva Ballmera a zakladatele Googlu Sergeye Brina a Larryho Page.


Proč klesá?

Zuckerberg z první trojky vypadl kvůli neustále klesající hodnotě akcií jeho společnosti Meta, na niž se přejmenoval Facebook. Od posledního žebříčku, který zohledňoval údaje z 3. září 2021, se snížily o 57 procent.

Akcie technologických společností mají obecně klesající tendenci. Meta ale překonává indexy jako Nasdaq (–9,8 procenta) či S&P 500 (–13,5 procenta). A nevyrovná se jí ani čtrnáctiprocentní pokles Microsoftu, pětadvacetiprocentní pokles Alphabetu, mateřské společnosti Googlu, nebo sedmadvacetiprocentní pokles Amazonu.

Situaci nepomohl ani okamžik, když společnost Apple aktualizovala své zásady ochrany osobních údajů, které ztěžují sledování chování uživatelů aplikací. To také zásadně ovlivnilo prodej reklamy společnosti Meta, která v červenci poprvé v historii zaznamenala pokles čtvrtletních tržeb o jedno procento na 28,8 miliardy. Investoři byli zděšení.

„Facebook vydělává hlavně na reklamě a teď zkrátka přišel o data,“ říká Mark Zgutowicz, bankovní analytik společnosti Benchmark. „Nové podmínky ztížily firmám vyhodnocování úspěšnosti jejich facebookových kampaní.“


Nepřítel jménem Tiktok

Problémy sociální sítě navíc zhoršuje i stále rostoucí konkurent – Tiktok. Ten kromě inzerentů stále více přitahuje také generaci Z a mileniály, kteří jsou pro sociální sítě obzvláště atraktivní. Jak uvádí The Wall Street Journal, podle interní zprávy společnosti Meta se jejímu pokusu konkurovat Tiktoku – Instagram Reels – příliš nedaří.

Za normálních okolností by pro takovou společnost malá ztráta nebyla neřešitelný problém. Společnost Meta však v poslední době hodně investuje do virtuální reality a metaverse, což snižuje její provozní zisk. Meta Reality Labs, divize společnosti zaměřená právě na metaverse, v loňském roce vykázala ztrátu deset miliard dolarů.

Zatímco pro Marka Zuckerberga je právě metaverse tématem číslo jedna, investoři jsou zatím méně nadšení. „Je to velmi dlouhodobá investice, která se zatím jeví spíše jako ztráta peněz,“ vysvětluje Zgutowicz.

Není to poprvé

Mark Zuckerberg se stal miliardářem v roce 2008, pouhé čtyři roky po založení Facebooku. Jako třiadvacetiletý byl historicky nejmladším self-made milionářem a v žebříčku Forbes 400 debutoval na 321. místě s odhadovaným majetkem 17,5 miliardy dolarů.

Není to však poprvé, kdy se Zuckerbergův majetek propadl. Po neúspěšném vstupu Facebooku na burzu klesl jeho zakladatel v žebříčku časopisu Forbes ze 14. na 36. místo. Tento pokles však netrval dlouho. Hned v následujícím žebříčku se Zuckerberg vrátil na své místo a od té doby hodnota jeho majetku neustále rostla. Až dosud.

Jaké jsou vyhlídky?

Přestože je reklamní mechanismus Facebooku opředen kontroverzí a skandály, vždy dokázal vydělat dost peněz na to, aby byl pro investory zajímavý. A hodnota majetku jejího zakladatele se tak v loňském roce vyšplhala až na 134,5 miliardy dolarů.

Kde bude za rok? Podle zjištění Forbesu je téměř veškeré Zuckerbergovo bohatství spojeno s akciemi společnosti Meta. To znamená, že dlouhodobé vyhlídky společnosti a dokonce i jeho vlastního jmění stojí na metaversu.

Uvidíme, zda se mu podaří překonat počáteční zaváhání. Když nedávno zveřejnil své selfie z nové sociální sítě VR Horizon Worlds, sklidil posměch. Později přiznal, že jeho fotografie byla až příliš jednoduchá, a slíbil rychlé vylepšení grafiky. Akcie Mety od té doby klesly o osm procent.