Dechberoucí výhled na Pacifik, zeleň všude, kam oko dohlédne, a udržitelný design. Česká architektka Dagmar Štěpánová úspěšně dokončila svůj projekt na středoamerické Kostarice. Ten nese název Achioté a zahrnuje dvě vily určené ke krátkodobým pronájmům.
Minimalistické stavby jsou realizovány pomocí techniky „rammed earth“, která ke stavbě využívá udusanou hlínu. Všechny obvodové zdi tak tvoří jílovitá půda z výkopů stavby, což dělá projekt prvním svého druhu v zemi, a materiály jsou tak navíc v maximálním souladu s přírodou.
Architektonicky totožné vily Nefrit a Jaspis obklopené džunglí částečně levitují ve výšce tří set metrů v blízkosti kostarického města Uvita.
„Mým záměrem bylo navrhnout udržitelné domy s biofilními interiéry, které budou sofistikovaně promyšlené a zároveň jejich tvarování bude silně minimalistické a čisté. Žádný zbytečný prvek navíc, ale také nic, co by chybělo,“ komentuje provedení projektu architektka.
Každá z geometrických vil má však odlišný a jinak barevně koncipovaný interiér. Jaspis se svým světlým interiérem podle Štěpánové reprezentuje energii Jin a propojení s nebem a oceánem. Oproti tomu Nefrit vnímá jako protipól Jang přibližující se Zemi a džungli.
Prostory také nezahrnují žádné dveře, kromě těch oddělujících koupelnu. Třešničkou na dortu jsou pak terasy nabízející kromě výhledu na nekonečný oceán i bazén.
Vily Achioté však nejsou zdaleka prvním počinem architektky v tomto středoamerickém státě, kde momentálně žije. Dagmar Štěpánová se svým studiem Formafatal na Kostarice realizovala výstavbu resortu Art Villas již v roce 2020, za nějž ve stejném roce získala prestižní cenu vyhlašovanou světovým portálem o architektuře Architizer.
Momentálně se architektka kromě realizace a pronajímání vil Achioté věnuje několika dalším rozmanitým projektům na Kostarice. Její studio pak pracuje na komerčních i rezidenčních projektech v tuzemsku i v zahraničí.