Crowdfundingový startup Roier, za kterým stojí bývalí manažeři PPF David Bystrzycki a Jan Běhounek, má za sebou už tři roky aktivního fungování. Poté, co získal licenci od ČNB, expandoval do zahraničí a s obratem letos míří ke dvěma stům milionů korun. 

Startup propojuje drobné investory, kteří mohou od částky pěti tisíc korun investovat do nemovitostí, a společnosti, jako jsou třeba bytová družstva, která poptávají financování ve formě investic do firemních úvěrů zajištěných nemovitostmi. Zhodnocení se investorům vyplácí formou měsíční renty.

Roier v posledních měsících prošel řadou významných změn. Jednou z největších bylo získání crowdfundingové licence od ČNB, což firmě na jedné straně rozšířilo obzory, na straně druhé ale musela změnit celý byznys model.

„Licence ČNB nám umožnila expanzi do Evropské unie – otevřeli jsme pobočku Roier Invest v Německu a na Slovensku. Zatím jsme sice na začátku, ale v blízké budoucnosti umožníme drobným německým investorům investovat do nemovitostních projektů v Česku, ve Španělsku a na Slovensku,“ říká Bystrzycki a dodává, že se rozhlížejí ještě po jedné zemi.

Kvůli licenci od ČNB museli v Roier zároveň změnit celý dosavadní byznys model. „Největší změnu zažívají naši investoři, kteří byli zvyklí, že investují do úvěru, který jsme dosud půjčovali z vlastních zdrojů. Nově musíme peníze nejdříve vysbírat a teprve pak je můžeme půjčit na daný projekt. Je tam přitom limit, dokdy peníze musíme vysbírat, což je teď asi největší stres,“ nastiňuje nový model v praxi Bystrzycki. 

Průměrné zhodnocení přes deset procent se zatím nemění. S vývojem úrokových sazeb ale v Roier očekávají pokles.

„Pracujeme na takovém cenovém modelu, který bude výhodný jak pro klienty, kteří investují často a hodně, tak i pro ty, kteří si to chtějí jen zkusit. Vývoj samozřejmě záleží i na konkurenci, ale diferenciál oproti tomu, co lidé dostávají třeba na termínovaných účtech nebo na dluhopisech velkých renomovaných společností, plánujeme zachovat vždy alespoň o čtyři až pět procent vyšší. 

V Roier teď musejí nově dodržovat i zveřejňování předepsané dokumentace. „Každá licencovaná platforma musí nově zveřejnit dokument s názvem Klíčové informace pro investora. Dokument má vždy stejnou strukturu, díky čemuž může investor pohodlně srovnávat informace o projektech, jejich rizicích i majitelích,“ vysvětluje podnikatel.

Zahraničním aktivitám věnují zhruba dvacet procent času. Většinu svých sil však stále soustřeďují na český trh.

„Nabíráme nové investory. Blížíme se ke čtyřem tisícům registrovaných uživatelů. Podle
nového byznys modelu jsme začali financovat podnikatelské záměry zajištěné nemovitostmi na konci ledna. V tuto chvíli se jejich hodnota blíží k padesáti milionům korun,“ zmiňuje spoluzakladatel Roier s tím, že v rámci starého byznys modelu už mají proinvestováno celkem 350 milionů korun.

V loňském roce společnost dosáhla obratu 130 milionů korun. Letos míří ke dvěma stům milionů korun. Kromě získání licence od ČNB má Roier za sebou ale i další významný milník – na začátku letošního roku totiž koupil platformu Nafirmy.cz, specializující se na peer-to-peer investice a zprostředkování úvěrů pro malé a střední podniky.

„Máme přetlak projektů, které jsou dobré a které bychom rádi nabídli investorům a na platformě Creative Docku už delší dobu kvůli licenci ČNB nové projekty nezveřejňovali. Chtěli jsme jim nabídnout nové projekty a úvěrujícím firmám z řad jejich klientům nabídnout možnost získat prostředky na naší platformě,“ vysvětluje akvizici Bystrzycki.

Od Creative Dock odkoupili sto procent projektu a do budoucna se nebrání ani dalším podobným akvizicím. 

„Už teď máme z Nafirmy klienty, kteří s námi investují a podnikatele, které financujeme. Zde financujeme i provozní úvěry, které nejsou zajištěné nemovitostmi, ale jinými způsoby,“ říká podnikatel.

Prioritou do budoucna je růst v Česku podle plánů. „Nekoukáme napravo ani nalevo. Máme svůj plán a podle toho jedeme. Chceme se zaměřit na kvalitní zajištěné projekty, abychom si co nejdéle udrželi stav dobrého splácení. Na staré ani nové platformě nemáme žádnou splátku po splatnosti a takhle to chceme udržet co nejdéle,“ říká k plánům do budoucna Bystrzycki. 

Crowdfunding se podle něj do budoucna stane součástí individuálních investičních portfolií. „Má stabilní výnos bez výkyvu na projektech, kterou jsou třeba v našem případě zajištěné nemovitostmi. Nepamatuji si, že by nemovitosti v Česku někdy výrazně klesaly a nečekám to ani v budoucnu. Růstový potenciál máme na dalších dvacet let,“ uzavírá s optimismem Bystrzycki.