Objem fúzí a akvizic v ropném a plynárenském sektoru ve Spojených státech loni vzrostl o 57 procent na 49,2 miliardy dolarů (1,1 bilionu korun). Uvedla to v úterý konzultační společnost Ernst & Young. Podniky v energetickém sektoru zvýšily výdaje na rozvoj projektů, pomohla jim k tomu vyšší tvorba volné hotovosti ze zisků minulých let.

K výraznému nárůstu objemu transakcí přispěly velké obchody mezi integrovanými podniky. Očekává se, že fúze a akvizice budou pokračovat v tomto i příštím roce, zejména díky většímu počtu velkých transakcí, uvedla EY.

Objem peněz vynaložených na těžbu ropy a zemního plynu se loni také zvýšil, přičemž výdaje na průzkum a rozvoj projektů se zvýšily o 28 procent na 93,1 miliardy dolarů (2,1 bilionu korun).

Skok ve výdajích na fúze a akvizice a na rozšiřování rezerv představuje posun ve strategii po letech, kdy podniky upřednostňovaly výnosy pro akcionáře před růstem, aby přilákaly zpět investory. Ti v předchozích letech akcie energetických firem více prodávali, když se tomuto odvětví příliš nedařilo.

Ropné a plynárenské firmy loni snížily výdaje na dividendy a odkupy svých akcií na polovinu, respektive na 28,9 miliardy dolarů z rekordních 57,7 miliardy dolarů v roce 2022. Konsolidace v odvětví podnítila aktivity v oblasti fúzí a akvizic, firmy tak zvýšily celkové výdaje na 142,3 miliardy dolarů, což je proti roku 2022 nárůst o 36 procent.

Vydání Forbesu Choose To Be Rich

„V roce 2023 jsme začali sledovat, že se firmy zaměřují na konsolidaci svých pozic,“ řekl podle agentury Reuters partner společnosti EY Bruce On, který se specializuje na strategii a transakce v energetickém sektoru. Upozornil právě na posun ve strategii investovat do klíčových aktivit.

Firmy, které mají spoustu volné hotovosti, se soustředily na zvyšování efektivity prostřednictvím rozsahu a využití stávajících aktivit. Zisky jim loni v úhrnu klesly o 55 procent na 83,9 miliardy dolarů, především kvůli nižším cenám americké lehké ropy West Texas Intermediate, uvádí zpráva.

Z velkých firem loni nejvíce nakupoval Chevron, celkové náklady na pořízení nového majetku jej vyšly na 10,6 miliardy dolarů. Z velké části je to výsledek jeho dohody převzít za 6,3 miliardy dolarů firmu PDC Energy, která je z Denveru a která se specializuje na průzkum a těžbu ropy.

Společnost ExxonMobil pak letos v květnu dokončila akvizici firmy Pioneer Natural Resources za šedesát miliard dolarů. Chevron loni v říjnu oznámil dohodu o převzetí producenta ropy Hess za 53 miliard dolarů. Dohoda je ale kvůli právnímu sporu odložena minimálně do poloviny roku 2025.