Průmyslový developer CTP pokračuje v posilování své pozice největšího hráče ve střední a východní Evropě a také vlastního vztahu k ekologii.

V Česku založená společnost Nizozemce Remona Vose se už dříve zavázala, že chce stavět a provozovat maximálně úsporné a udržitelné budovy. A za cíl si vytkla metu stát se nejen největším, ale rovněž nejudržitelnějším developerem v regionu střední a východní Evropy.

Jak napovídají události posledních dní, svůj příslib bere vážně. CTP včera oznámila vydání už čtvrté a dosud největší emise zelených dluhopisů.

Dvě stovky institucionálních investorů do nich celkem vložili jednu miliardu eur. To je v přepočtu neuvěřitelných 25 miliard korun na projekty ohleduplné k životnímu prostředí. A to poptávka po bondech byla ještě čtyřnásobně vyšší.

Ukázkovými zelenými projekty, na něž se CTP soustředí, jsou revitalizace brownfieldů – aktuálně například prostředí v brněnské čtvrti Líšeň, kde kdysi stávala továrna Zetor. Rozlehlý areál o ploše 11,5 hektaru kombinuje nejmodernější technologie a konstrukční řešení s environmentálním přístupem.

Investice do něj, které by se měly vyšplhat k půldruhé miliardě korun, počítají mimo jiné s využitím solární energie nebo systémů pro zadržení dešťových vod a opětovného používání šedých vod.

CTP, CTPark, Brno

První dokončenou část areálu už loni zaplnil online supermarket Rohlík.cz. Koncem roku se k němu připojí ale i další nájemci, jako například výrobce sportovní výživy Aktin. Zcela dokončen by logistický park měl být do čtyř let.

„V CT Parku Brno Líšeň jsme zaznamenali opravdu enormní zájem o nové prostory, což jen dokresluje fakt, že aktuálně stavíme hned několik budov ve stejném čase, abychom tuto poptávku pokryli,“ komentuje Pavel Blažek, business developer společnosti, která momentálně vlastní téměř sedm milionů metrů čtverečních pronajímatelných ploch v osmi evropských zemích.

Kromě toho chce CTP, která letos vstoupila se svými akciemi na amsterdamskou burzu, ještě oficiálně dosáhnout uhlíkové neutrality.